









Kiedy miasto było morzem : historia geologiczna Opola / Elena Yazykova wraz z zespołem współautorów: Adam Bodzioch, Patrycja Cierkosz, Kamil Gruntmejer, Piotr Janecki, Rafał Janowski, Klaudia Kardynał, Mariusz Kędzierski, Dorota Konietzko-Meier, Dawid Mazurek, Robert Niedźwiedzki, Elżbieta Teschner. Wydanie II. - Opole : Uniwersytet Opolski, 2019. - [4], 221, [2] strony : fotografie, ilustracje, mapy ; 24 cm.
Podziwiając urodę jednego z najstarszych miast Polski, Opola, rzadko lub wcale nie zastanawiamy się nad tym, co kryje się pod naszymi stopami. Okazuje się, że miasto posiada ogromne walory paleontologiczne, o których do tej pory niewiele pisano. Ten stan rzeczy zmienia publikacja Eleny Yazykovej. Monografia popularnonaukowa w przystępny sposób ukazuje historię geologiczną Opola. Czytelnik, cofając się o miliony lat, poznaje paleontologiczną przeszłość miasta i dowiaduje się o wymarłych organizmach, które zasiedlały ten obszar, będący niegdyś morzem! Książka zawiera autorskie rysunki rekonstrukcji wymarłych zwierząt i środowisk, w których te zwierzęta istniały. Na płycie dołączonej do książki znalazły się zarówno drukowane zdjęcia kamieniołomów i okazów, ich trójwymiarowe rekonstrukcje, jak i panoramiczne zdjęcia oraz krótki film nt. kamieniołomu Odra.
Dostępność kamieniołomów sprawiła, że w przeszłości w budownictwie używano materiałów z najbliższej okolicy. Możemy się o tym przekonać, podążając za mapą paleontologicznych ciekawostek Opola. Przewodnik udowadnia, w jak wielu obiektach architektonicznych miasta znajdziemy skamieniałości. Jeśli chcemy pogłębić przekazaną wiedzę, zawsze możemy sięgnąć do udostępnionych w książce kodów QR, a także do wykazów literatury uzupełniającej zamieszczonych przy każdym rozdziale monografii. Autorzy zachęcają czytelników do poszukania w Opolu innych skamieniałości, a po lekturze ich przewodnika możemy naprawdę nabrać do tego ochoty. Słowem – historia białego i kredowego Opola warta jest poznania!
Opowieści z lasu : legendy, baśnie i inne historie z okolic Borów Niemodlińskich / [tekst] Mariusz Woźniak, [Elżbieta Woźniak] ; [współpraca autorska i redakcja: Daniel Podobiński, Jadwiga Wójciak] ; [ilustracje: Anna Lamberti]. Niemodlin : Partnerstwo Borów Niemodlińskich, 2019. - 279, [1] strona : ilustracje ; 23 cm.
„Zanim na skraju puszczy w widłach rzeki Odry i Nysy Kłodzkiej wyrosły pierwsze słowiańskie grody, swoje osady miał tu lud znany ze starożytnych źródeł pisanych jako Wandalowie (…)”. Tak zaczyna się pierwsza ze 140 legend, bajek i opowieści odnoszących się do obszaru Krainy Borów Niemodlińskich. Teren ten, leżący pomiędzy Odrą, Nysą Kłodzką i Osobłogą, to miejsce o wielkim bogactwie kulturowym i historycznym. Autor wydanie zbioru poprzedził więc wieloletnimi badaniami źródeł historycznych, a także poszukiwaniem reliktów przeszłości w terenie. Każda z opowieści opatrzona jest bibliografią.
W zbiorze znajdziemy przede wszystkim legendy nawiązujące do historycznych postaci, miejsc i obyczajów. Opowiadają one o powstaniu nazw miejscowości i ich herbach, opisują okoliczności budowy kościołów, kapliczek i krzyży wotywnych. Wyjaśniają też nazwy wielu miejsc: wzgórz, lasów, źródeł, a nawet głazów czy pojedynczych drzew. Historyczne nawiązania zgrabnie przeplatają się z elementami baśniowości. W lokalnych przekazach nie brak cudownych zdarzeń, tajemniczych zjawisk, nadprzyrodzonych sił i magicznych postaci. Wpisują się one w odwieczny obraz walki dobra ze złem, tłumaczą pewne rytuały i zachowania typowe dla społeczności.
Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie, utrwalone w zbiorze „Opowieści z lasu”, przenoszą nas do przeszłości i pozwalają odkryć jej ślady w otaczającej rzeczywistości.