Magdalena Smutny
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
w Lewinie Brzeskim


Biblioteka pod Ratuszem w Lewinie Brzeskim w nowej cyfrowej odsłonie


Lewin Brzeski to urocze miasteczko nad Nysą Kłodzką w województwie opolskim, z bogatą historią, pięknymi zabytkami i ciekawymi wydarzeniami, które na stałe wpisały się w kalendarz miasta. Od 2012 roku jednym z takich wydarzeń jest Biblioteka pod Ratuszem, impreza organizowana przez bibliotekarzy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, którzy na jeden majowy dzień przenoszą się z bibliotecznych pomieszczeń pod sam ratusz, aby w Tygodniu Bibliotek być bliżej czytelników i zarażać czytaniem zarówno młodszych, jak i starszych.

Każdego roku w czasie Biblioteki pod Ratuszem niezmiennie towarzyszy bibliotekarzom i zaproszonym gościom przepiękna słoneczna pogoda, tak jakby natura wiedziała, że wilgoć książkom nie służy. Zmienia się za to tematyka uroczystości i proponowane zabawy, aby każde spotkanie z książką na Rynku w Lewinie Brzeskim tchnęło świeżością i było niezapomnianym wydarzeniem. Pomysły na aktywności dla różnych grup wiekowych podsuwają organizatorom ważne literackie rocznice lub społecznie istotne problemy, o których warto rozmawiać w kontekście edukacyjnym i wychowawczym z wykorzystaniem dostępnej literatury. Tak więc odwiedzający Bibliotekę pod Ratuszem w różnych latach m.in. delektowali się poezją Juliana Tuwima, zwiedzali świat w mniej niż 80 dni z Juliuszem Verne, wertowali w gamie gier i zabaw o zdrowym odżywianiu, w kolorach warzyw z poezji dla dzieci, a także z hasłem „Środowisko ponad wszystko” na ustach promowali z bibliotekarzami ekologiczne zachowania. A wszystko to w oprawie zagadek literackich, gigantycznych gier planszowych, telewizyjnych kwizów, zabaw podwórkowych, plastycznych wyzwań, konkursów czytelniczych, amatorskich przedstawień teatralnych, plenerowych wystaw i wielu innych atrakcji.

Rok 2020 miał przynieść kolejną zapisaną w historii miasta udaną uroczystość plenerową z okazji Tygodnia Bibliotek. Stało się niestety inaczej i tradycyjna „Biblioteka pod Ratuszem” zaistniała na krótką chwilę na łączach internetowych (stronie internetowej MiGBP w Lewinie Brzeskim www.biblioteka-lewinbrzeski.pl oraz na FB biblioteki www.facebook.com/bibliotekalewinbrzeski pod nowym tymczasowym tytułem „Biblioteka pod linkiem” i z hasłem najbardziej aktualnym z możliwych: „Zostań w domu, sięgaj po książki”. Przygotowanie imprezy tak odmiennej wymagało przewartościowania pracy bibliotekarzy, dla których cyfrowy aparat fotograficzny, dyktafon i laptop stały się głównymi narzędziami pracy, a nowoczesne środki przekazu jedynym sposobem dotarcia do czytelników. Efekty tej pracy można było zobaczyć 13 maja, bo w tym dniu właśnie lewińska biblioteka chciała przywitać swoich gości pod ratuszem.

Tydzień Bibliotek rozpoczął się od życzeń dla całego bibliotekarskiego środowiska wraz z udostępnionym na Facebooku albumem zdjęć pokazującym, jak biblioteki w gminie Lewin Brzeski funkcjonują w dobie pandemii. Aby nie rozstawać się całkowicie z tradycją, 13 maja na bibliotecznych linkach w pierwszej kolejności pojawili się włodarze miasta: Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Włodek, którzy tym razem nie osobiście, a przed obiektywem kamery przekazali wyrazy uznania dla bibliotekarzy. Z kolei utworami skierowanymi do dzieci zachęcali, aby w tym szczególnym czasie wyjątkowo dbać o higienę.Po raz pierwszy też dzieci, które do tej pory były głównymi odbiorcami działań biblioteki, stanęły w nowej roli i to one proponowały różne formy aktywności dla swoich rówieśników. Czteroletnia dziewczynka zadawała bajkowe zagadki, a dwójka trochę starszego rodzeństwa prezentowała łatwe, ale efektowne eksperymenty z wykorzystaniem detergentów.Kolejne propozycje zabaw pojawiły się wraz z postem udostępniającym interaktywną prezentację, zachęcającą dzieci i ich rodziców do oderwania się od szarej rzeczywistości i spędzenia odrobiny czasu na grach z ekranem dotykowym, kartką papieru i ołówkiem w ręku.Obserwatorzy bibliotecznych linków mogli także zasmakować w teatrze za sprawą przedstawienia kukiełkowego przygotowanego i nagranego przez bibliotekarzy na podstawie utworu „Kolorowa krowa”. Kto obejrzy przedstawienie do końca, zorientuje się, że łaciata bohaterka przyłącza się do apelu władz miasta i nawołuje do regularnego dbania o czystość.Dla osób poszukujących czegoś ciekawego do poczytania dla siebie lub swoich pociech pracownicy biblioteki wystąpili w roli recenzentów proponujących kilka pozycji wybranych z bibliotecznych regałów.Dodatkowo na początku maja biblioteka zainicjowała akcję „Zrób sobie zdjęcie z książką” na Facebooku biblioteki, w której zachęcała osoby czytające do udostępniania swoich zdjęć z wybraną przez siebie książką, aby zainspirować do sięgania po literaturę tych, którzy nie czytają.

Echo Biblioteki pod Ratuszem online będzie jeszcze przez jakiś czas pobrzmiewać pod bibliotecznymi linkami, jednakże nie ma to jak bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Oby jubileuszowa, bo dziesiąta,. Biblioteka pod Ratuszem w 2021 roku pozwoliła cieszyć się wszystkim uczestnikom piękną aurą majowej pogody nie tylko za oknem, ale tradycyjnie – w centrum miasta z aktywnie uczestniczącymi w wydarzeniu przyjaciółmi biblioteki.

Nasza biblioteka przygotowała również zabawę na Dzień Dziecka. 1 czerwca na stronie internetowej biblioteki oraz na profilu facebookowym została zamieszczona gra dla dzieci.W najbliższych dniach ruszamy z nową akcją: „Zbuduj wieżę z książek”, którą również planujemy rozpowszechniać przez stronę biblioteki na Facebooku. Akcję promuje plakat z kodem QR, odsyłający do krótkiej prezentacji na temat książki, która zainspirowała nas do utworzenia tego wydarzenia.                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska