Agata Poniży
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu


Wypożyczalnia dla dzieci w sieci


Rzeczywistość, która nas zaskoczyła, zmieniła wszystko, co dotychczas zdawało się być racjonalnie poukładane. Dotyczy to również miejsca tak popularnego jak biblioteka. Głosy, jakie do nas docierały i frekwencja podczas codziennych działań, świadczyły o dużym zadowoleniu naszych małych i dużych czytelników. Pokój Bajek na co dzień tętnił życiem, aż nagle wszystko ucichło. Nie mogliśmy na długo pozostać w ciszy, ponieważ okazało się, że sytuacja nie zmieni się zbyt szybko. Dlatego, mimo całkowitego zamknięcia biblioteki, postanowiliśmy naszą działalność przenieść do sieci. Pojawiło się wiele pytań, wątpliwości i nieścisłości, które w międzyczasie musieliśmy rozwiązać. Jak czytać książki w Internecie, aby nie łamać praw autorskich? Co zaproponować czytelnikom, żeby nie wyłączali nas, ziewając? Jak z dnia na dzień stać się operatorem kamery, scenarzystą i aktorem w jednym? Z prób odpowiedzi na te pytania wyłonił się obraz naszej działalności online. W ten sposób przenieśliśmy nasze zajęcia do sieci.

Popularna wśród dzieci i rodziców „Sobota z mamą i tatą” to impreza, która co tydzień ściągała tłumy zainteresowanych. Czytelnicy przybywali całymi rodzinami, aby wysłuchać czytanej opowieści, którą bibliotekarze wybierali z ogromną skrupulatnością oraz rozerwać się przy wspólnej zabawie plastycznej. Zajęcia te odbywają się tak, jak wcześniej, w każdą sobotę, ale nie w kolorowym Pokoju Bajek, a na naszym profilu facebookowym. Dokładnie o godzinie 12 pojawia się filmik, w którym znane dzieciom bibliotekarki opowiadają o książkach i zapraszają do wykonania prostej, ale atrakcyjnej zabawy plastycznej. Niestety musieliśmy zrezygnować z całościowego czytania książki na rzecz opowiadania i zachęcania do konkretnych pozycji. Do momentu, kiedy odbywało się to w bibliotece w celach edukacyjnych, nie było wątpliwości co do legalności naszego działania. Z momentem przeniesienia do sieci wystąpiła kwestia nielegalnego rozpowszechniania kultury. Także nasze sobotnie zajęcia z najmłodszymi czytelnikami, w nieco zmienionej formie, mają trafić do dzieci, ale i do rodziców, którzy chcą swoim pociechom wybierać wartościową literaturę.

Podobnie sprawa wygląda z naszymi czwartkowymi działaniami pod hasłem „Wypożyczalnia dla dzieci w sieci”. Co tydzień o godzinie 17 na naszej stronie facebookowej pojawiają się filmiki m.in. ze znanym i lubianym teatrzykiem kamishibai. W magicznej, japońskiej skrzynce przedstawiamy dzieciom bajki znanych pisarzy z ilustracjami Haliny Fleger, mającej pieczę nad działaniami wizualnymi w MBP. Natomiast co drugi czwartek, dla urozmaicenia oferty i dzięki twórczym zdolnościom naszej koleżanki Karoliny Kowal, dzieci mogą spróbować swych sił w warsztatach jogi. Podczas czytania jednocześnie pojawiają się ćwiczenia, czyli tzw. asany. Najmłodsi mogą wyruszyć w podróż, poznając ciekawe miejsca, wspaniałych bohaterów w „jogowych” opowieściach oraz wykonać ćwiczenia ruchowe i oddechowe.

Dla ambitnych i ścisłych umysłów proponujemy testy i zgadywanki obrazkowe, które pojawiają się na Facebooku w każdy poniedziałek o godzinie 17. Działanie przyjęło formę konkursu pt. „Szalony test, zgadnij, kto to jest”. Czytelnik ma za zadanie odgadnąć wybraną przez nas postać literacką, dzięki rebusowi, łamigłówce lub szyfrowi. Czytelnicy umieszczają odpowiedzi w komentarzach pod postem, a kto pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzymuje drobny upominek związany z tematem konkursu. Są to najczęściej książki, audiobooki lub gadżety biblioteczne, a dla najmłodszych czytelników zawsze znajdzie się jakaś atrakcyjna zabawka.

Planujemy kontynuować naszą działalność w sieci i wziąć udział również w działaniach, które co roku odbywały się stacjonarnie np. znanej i lubianej przez czytelników „Nocy Kultury”. Podczas tej imprezy dzieci brały udział w grze terenowej w Pokoju Bajek. Poszukiwania skarbów, rozwiązywanie detektywistycznych zagadek lub międzygalaktyczne wędrówki co roku przyciągały do biblioteki całe rodziny. Dzieci, z pomocą rodzeństwa i rodziców, podążały śladami przygotowanymi przez bibliotekarzy, aby dotrzeć do sedna zagadki. W tym roku spróbujemy ową grę przenieść do Internetu. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do zabawy pt. Księżniczki, rycerze i smoki – przeżyj przygodę nie z tej epoki. Ochotnicy dołączą do drużyny rycerzy, która musi pokonać trudną i pełna przeszkód drogę. Rozwiążą zadania, łamigłówki, kody, aby wraz z towarzyszami podróży uratować królewnę Meridę i królewicza Kristoffa. Zapraszamy w podróż do odległej epoki, ale tym razem potrzebny nam będzie komputer, tablet lub smartfon, ponieważ nasza zabawa odbędzie się na naszej facebookowej stronie internetowej.

Podczas wakacji Wypożyczalnia dla Dzieci również nie świeciła nigdy pustkami. Proponowaliśmy cotygodniowe zajęcia wakacyjne dla młodych czytelników. Elementem warsztatów było zawsze głośne czytanie wybranej lektury oraz tematyczne gry i zabawy ruchowe i plastyczne. Wakacyjne zajęcia przyciągały nie tylko okoliczne dzieci, ale również te odwiedzające swych bliskich podczas wyjazdów i urlopów. W tym roku, mimo specyficznej sytuacji, nie zapominamy o naszych czytelnikach również podczas wakacji. Planujemy tematyczne zajęcia internetowe, o których poinformujemy wcześniej poprzez naszego Facebooka. Zapraszamy naszych stałych, ale również i nowych czytelników. Może inna forma naszej działalności trafi do wcześniej nieprzekonanych dzieci.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska