Patrycja Mynarek
Dział Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu


„Młodzi kreatywni – interaktywni” – nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu


Od lipca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu działa Oddział dla młodzieży „Studnia Otwarta Kultura”. Jest to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą kształtować w sobie bycie aktywnym odbiorcą i twórcą kultury. I właśnie z myślą o naszych młodych czytelnikach powstał projekt pt. „Młodzi kreatywni – interaktywni” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w Programie „Kultura w sieci”.


Projekt „Młodzi kreatywni – interaktywni” ma za zadanie włączenie młodzieży w życie społeczno-kulturalne, stworzenie jej możliwości rozwoju i nabywania różnych umiejętności oraz wzbogacenie oferty kulturalnej Kędzierzyna-Koźla. Nadrzędnym celem jest podniesienie kompetencji czytelniczych młodzieży oraz rozbudzenie potrzeb literackich poprzez wykorzystanie nowych technologii, nowych mediów, w tym przede wszystkim internetu. W dzisiejszych czasach zwycięża technologia, w sieci jest nieograniczona liczba ofert atrakcyjniejszych i łatwiejszych niż lektura tradycyjnej książki, dlatego proponujemy promocję czytelnictwa poprzez zachęcenie młodych użytkowników do tworzenia różnych form medialnych, m.in. fotografii i gier w oparciu o utwory literackie, co daje możliwość zachęcania do aktywności czytelniczej przez odwołanie się do innych zainteresowań.
Na realizację projektu składają się interesujące zadania skierowane do młodzieży. Nasza oferta została przygotowana w oparciu o przesłaną wcześniej ankietę. Wszystkie wydarzenia są odpowiedzią na potrzeby i życzenia młodych ludzi, w ten sposób staramy się sprostać kulturowym i literackim oczekiwaniom młodzieży. Do tej pory zrealizowaliśmy następujące zadania:
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE „Od idealnego Selfie do Sleeveface”
Warsztaty poprowadził Rafał Pulkowski – fotograf, operator kamery i montażysta w telewizji miejskiej. Ich celem było umiejscowienie fotografii w kontekście współczesnej kultury, zdominowanej przez media społecznościowe i fakt, że w dobie smartfonów każdy ma zawsze przy sobie aparat fotograficzny. Ponieważ książka jest w bibliotece nieodzownym atrybutem promocji, podczas warsztatów uczestnicy uczyli się, jak połączyć książkę i aparat fotograficzny, aby uzyskać kreatywne fotografie. Wykorzystane do tego zostały virale, jak sleeveface, oraz inne narzędzia. W efekcie powstały zdjęcia-złudzenia, prezentujące kreatywne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce.
W trakcie warsztatów uczestnicy zdobyli umiejętności fotografowania książek w różnych kompozycjach oraz tworzenia instalacji książkowych.


Fot. Rafał Pulkowski


Fot. Rafał Pulkowski

GAMIFIKACJA, czyli tworzenie pierwszej mobilnej gry miejskiej
Był to cykl wakacyjnych warsztatów projektowania mobilnych gier miejskich, czyli interdyscyplinarny proces twórczy, pozwalający uczestnikom na rozwój różnych form ekspresji: słowo, czyli tekst, grafika, dźwięk czy film. Warsztaty prowadzone przez Good Games były pracą zespołową, a jego uczestników połączyła jedna idea: udział w kreatywnym procesie powstawania mobilnej gry terenowej, a przy tym promocja literatury. Gra mobilna na smartfony wykorzystuje trendy w pracy z młodzieżą, takie jak BYOD (przynieś swoje urządzenie, czyli powszechność smarfonów, szczególnie wśród młodzieży) i gamifikację. Ponadto praca nad grami z pokoleniem Z wymaga i pozwala na uwzględnienie w procesie komunikacji z nimi ich sposobu funkcjonowania w dobie internetu i social mediów, np. wykorzystanie natychmiastowej informacji zwrotnej czy umiejętności szybkiego dotarcia do informacji. Warsztaty polegały na przemodelowaniu wybranej przez czytelników książki na grę mobilną. W naszym przypadku na warsztat wybraliśmy legendę kozielską oraz powieści: Mały książę Antoine de Saint-Exupéry’ego, Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren i Piotruś Pan J.M. Barriego. Już 2 października 2020 r. w Kędzierzynie-Koźlu będzie mieć miejsce oficjalna premiera pierwszej w naszym mieście gry mobilnej, na którą serdecznie zapraszamy!


Fot. Natalia Laska

SPOTKANIA AUTORSKIE ONLINE
Aby dać młodzieży szansę obcowania z literaturą, przeprowadzamy spotkania autorskie online z pisarzami, którzy swoją popularność zdobyli dzięki obecności w social mediach. Młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książki osób, które znają. Autor nie jest już anonimowy, tylko poprzez aktywność w mediach społecznościowych staje się bliższy odbiorcy. W tych czasach młodzież wzoruje się na osobach, które wzbudzają zainteresowanie w sieci i właśnie książek takich autorów poszukuje najchętniej. W lipcu spotkanie w przestrzeni internetu zorganizowaliśmy z popularną grupą Urbex History.


Fot. Natalia Laska


Spacer po Burano

SPOTKANIA Z GWIAZDAMI SOCIAL MEDIÓW
Spotkania online odbyły się też z twórcami internetowymi działającymi w sieci – autorami blogów i vlogów literackich. Są to osoby inspirujące młodych ludzi, wyznaczające trendy literackie, mające duży wpływ na odbiór kultury przez młodzież. Aby promować książki i kulturę czytania wśród szerokiego grona odbiorców, pasjonaci literatury zakładają blogi, vlogi oraz prowadzą podcasty o książkach. Z uwagi na fakt, iż kultura czytania zanika, wideoblogi zyskują na popularności. Autorzy blogów nagrywają filmy, w których recenzują przeczytane pozycje. To forma przekazu, która szybciej trafia do młodzieży. Ciekawie podana recenzja skutkuje sięgnięciem po daną pozycję. Już 11 września 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie z Danielem Muniowskim, autorem popularnego vloga „Strefa Czytacza”. 18 września 2020 r. nasi bibliotekarze porozmawiają z kolejną gwiazdą social mediów, jednym z najpopularniejszych recenzentów występujący pod pseudonimem „Okoń w sieci”. Spotkania można obejrzeć na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu na YouTube.


Projekt „Młodzi kreatywni – interaktywni” to przedsięwzięcie literacko-kulturalne skierowane do młodzieży w wieku szkolnym, mające na celu popularyzację zasobów literatury młodzieżowej i innych środków kultury. Miejska Biblioteka Publiczna to miejsce spotkań młodych pasjonatów kultury, nowych mediów i literatury. Głównym celem, jaki nam przyświecał, była chęć połączenia świata wirtualnego ze światem realnym, gdzie liczy się interakcja nie tylko z bohaterem książki, ale również z innym człowiekiem. Możliwości, jakie oferujemy młodzieży poprzez realizację projektu, pozwolą doskonalić młode talenty tak, aby w przyszłości nie byli już tylko odbiorcami istniejącej kultury, ale także jej współtwórcami.
Kanał MBP na YouTube https://www.youtube.com/user/mbpkkozle.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska