Marta Stopikowska
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie


Biblioteczny Bullet Journal


W związku z obostrzeniami sanitarnymi pojawiła się potrzeba znalezienia nowych form realizacji misji Działu Edukacji Regionalnej. Form atrakcyjnych wizualnie i takich, z którymi nasi użytkownicy nie mieli wcześniej do czynienia. Dodatkowym wymogiem była również łatwość prezentacji takich treści w internecie (strona www biblioteki i nasze media społecznościowe).

Pomysł na Bullet Journal zrodził się z wielu moich pasji - grafika komputerowego Działu Edukacji Regionalnej w MiGBP w Grodkowie.


Publikację „zajęć“ online poprzedziły stacjonarne warsztaty związane z Bullet Journalem, które wprowadzały w podstawowe zasady i techniki prowadzenia takiego notesu. Już wtedy ze strony uczestników pojawiły się sygnały, że chcieliby oni korzystać z zajęć tego typu, ale z różnych powodów nie są w stanie zaakceptować terminów proponowanych przez bibliotekę. Z chęcią natomiast skorzystaliby, w dogodnym dla siebie czasie, z materiałów opublikowanych w internecie.

Mając grupę docelową, wystarczyło więc opracować i opublikować kurs w dostępnych dla wszystkich mediach.

Bullet Journal to dosłownie notes z kropkami. W takim notesie tworzymy rozkładówki, które pozwalają nam zapisywać ważne dla nas rzeczy. Ja skupiam się głównie na rozkładówkach bibliotecznych, związanych z czytaniem.

Planem jest stworzenie co miesiąc nowego zestawu rozkładówek (strony tytułowej - identyfikującej dany miesiąc, miesięcznego kalendarza, rozkładówki z przeczytanymi książkami, licznikiem przeczytanych stron oraz miejscem na wspomnienia - czyli wklejone zdjęcia). Każdy zestaw jest tworzony inną techniką plastyczną, co - w moim zdaniem - znacząco zwiększa wartość tego mini kursu.

Zamierzam tworzyć swój notes przez cały rok z nadzieją, że już wkrótce będę mogła pochwalić się rezultatami swojej pracy na zajęciach stacjonarnych. Wtedy też planuję podsumować cały projekt wraz z jego uczestnikami. Kurs „Biblioteczny Bullet Journal“ można znaleźć na stronie biblioteki pod adresem www.biblioteka-grodkow.pl/index.php/90-biblioteczny-bullet-journal

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska