Jolanta Zakrawacz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Drugie życie książki…

Dziewczynka spoza szyby / Jadwiga Ruth Charlewska. Wydawnictwo Literackie, 1976 r..

Dotychczas odkrywałam stare, zapomniane książki z literatury dla dorosłych, tym razem postanowiłam pobuszować w księgozbiorze dziecięco-młodzieżowym. I bardzo się z tego cieszę, bowiem tam również można znaleźć perełki, które warto przypomnieć sobie i naszym czytelnikom. Jedną z takich książek, przeznaczonych dla dzieci od 10 roku życia, ale też starszych czytelników, jest Dziewczynka spoza szyby autorstwa Jadwigi Ruth Charlewskiej. Bohaterką jest Elżunia, mała dziewczynka przykuta do wózka inwalidzkiego z powodu choroby Hainego-Medina. Świat Elżuni jest mały i kończy się w jej pokoju. We wszystkim zdana jest na pomoc rodziców i swojej opiekunki Janowej, ale, jak każde dziecko, pragnie się bawić, mieć przyjaciół, robić te wszystkie rzeczy, które dla innych są naturalne, a dla Elżuni niemożliwe bez pomocy innych. Dziewczynka przeżywa kryzys, jest smutna, nie chce jeść i wszystko wydaje jej się szare, bez smaku i radości, a na dodatek w jej kamienicy mieszka Wicek, chłopak, który szydzi z jej kalectwa. Smutny to początek tej pełnej empatii, choć mającej już swoje lata, książki. Autorka pięknie pokazała, że dobro powraca i warto walczyć o siebie i innych, a przede wszystkim, że każdy może się zmienić, jeśli tylko nie będzie odpowiadać złem na zło. To mądra, ucząca zrozumienia, dająca nadzieję powiastka dla młodego czytelnika, przekazująca ponadczasowe wartości.

Oprócz ważnej treści warto zwrócić uwagę na zawarte w książce nieco zapomniane sytuacje i słowa. Kiedyś na osoby niepełnosprawne mówiło się „kaleka”, dziś nie używa się tego określenia. Dawniej dziewczynki i chłopcy przynosili z wizytą kwiaty z ogrodów, zapraszali się nawzajem na podwieczorki, na których podawano rogaliki i konfitury, obecnie to wygląda nieco inaczej. W książce znajdziemy także piękne, acz niedługie, opisy i wiele innych ciekawostek, takich jak: czym zajmowali się harcerze i harcerki, jak spędzano czas po szkole, co było ważne, a czego nie wolno było robić, jakich psot się dopuszczano itp. Przeczytajcie sami i polećcie swoim czytelnikom, tym dużym również.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska