Dorota Olszewska
Oddział dla dzieci MGBP w Niemodlinie


Podróż z książką


Z powodu zaistniałej sytuacji epidemicznej Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie ze względów bezpieczeństwa wprowadziła ograniczenia w zakresie dostępu do księgozbioru oraz odwołała zaplanowane wcześniej wakacyjne spotkania czytelnicze przeznaczone dla dzieci.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych i zachęcić ich do odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek, powstał pomysł na wakacyjną czytelniczą akcję „Podróż z książką”.


Do czytelniczego przedsięwzięcia wybrane zostały książki opowiadające o letnich przygodach, miejscach, które warto zobaczyć w Polsce i na świecie, wydane w ciekawej formie atlasy z mapami miast i kontynentów oraz bogato ilustrowane książeczki dla najmłodszych. Przygotowane wcześniej pozycje zostały zapakowane w szare papierowe koperty, na których umieszczono fragmenty z cytatami utworów. Jako pieczęć na odwrocie koperty została naklejona nalepka z kodem kreskowym książki umożliwiająca jej wypożyczenie. Dzieci wybierając zatem „książkową niespodziankę”, nie znały tytułu, autora ani okładki, nie kierowały się swoim gustem czytelniczym, a jedynie sugerowały cytatem z lektury umieszczonym na kopercie.

Czytelnicza akcja „Podróż z książką” cieszyła się wśród młodych odbiorców sporym zainteresowaniem. Ciekawość wzbudzała nietypowa forma oprawy książek oraz element niespodzianki przy otwarciu koperty i sprawdzeniu, jaki tytuł trafił właśnie w ich ręce. Po zwrocie wypożyczonych książek opinie dzieci okazały się różne. Pierwsza grupa czytelników była bardzo zadowolona z dokonanego wyboru i prosiła o inne tytuły tegoż autora, serii lub też książek o wybranej wcześniej tematyce. Natomiast druga grupa, której wybór nie przypadł do serca, nie zrażała się i sięgała po kolejną „książkową niespodziankę”.


Tegoroczna wakacyjna akcja w Oddziale dla dzieci była niewątpliwie doskonałym sposobem dotarcia do dziecięcego czytelnika i zaprezentowania mu różnorodności tematycznej książek, po które warto w przyszłości sięgnąć.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska