Łukasz Kluza
Mediateka
Miejska Biblioteka Publiczna w Prudniku


Cyfrowy świat dla każdego, czyli Latarnicy w Mediatece Biblioteki Publicznej w Prudniku


Ostatnie miesiące przyniosły wielu z Nas zupełnie nowe, niespotykane do tej pory zadania i wyzwania, którym musimy stawić czoła. Okres pandemii i częściowego lockdownu spowodował przeniesienie wielu działań bibliotekarzy do świata cyfrowego. W ostatnim numerze „Bibliotekarza Opolskiego” opisywałem, jak Biblioteka Publiczna w Prudniku poradziła sobie w tej trudnej sytuacji. Od pewnego czasu jesteśmy takze zaangażowani w projekt Latarnicy 2020, który z pewnością będzie interesującym pomysłem dla wielu mieszkańców powiatu prudnickiego.

Pomimo tego, iż żyjemy w XXI wieku, czasie cyfrowych nowinek i wszechobecnej techniki, wielu z Nas niestety się w nich nie odnajduje. Od kilku lat w Mediatece Biblioteki Publicznej w Prudniku staramy się udzielać porad oraz być pewnego rodzaju pogotowiem technicznym dla osób cyfrowo wykluczonych. I z tymże właśnie wykluczeniem będziemy się mierzyć podczas realizacji projektu Latarnicy 2020. Głównym zadaniem jest przeszkolenie jak największej liczby zainteresowanych osób w kwestiach cyfrowych i technologicznych. Ileż razy spotykaliśmy się z opinią: „nie korzystam z internetu, ponieważ nie jest mi to potrzebne”, „po co mi nowy telefon, skoro stary działa bez zarzutu”, „zakupy w sieci? Nigdy w życiu”, „nie wierzę bankowości internetowej, wolę klasyczną”? U podstaw wielu tego rodzaju wypowiedzi zazwyczaj znajduje się strach przed upokorzeniem oraz niepewność, czy się da radę. Z uporem technologicznego maniaka staram się uświadamiać, zwłaszcza bardziej dojrzałych wiekowo Czytelników, że komputer, internet czy tablet są pewnego rodzaju signum temporis i choćbyśmy bardzo chcieli, nie unikniemy ich. Dlatego warto zamiast zażarcie przed nimi uciekać stanąć twarzą w twarz z problemem. Szkolenia, które będę miał zaszczyt prowadzić, będą odpowiadały na najbardziej trapiące problemy dotyczące obsługi komputera, internetu, bankowości elektronicznej, zakupów online, nowinek wydawniczych (e-book, czytnik, tablet). Niemniej jednak głównym założeniem, które przekazuję wszystkim zainteresowanym, jest zgłaszanie własnych propozycji tematów i problemów, które warto byłoby poruszyć podczas spotkań szkoleniowych. Nie spodziewałem się, że zainteresowanie będzie tak spore. W niedługim czasie po opublikowaniu w mediach społecznościowych informacji o szkoleniach dla cyfrowo wykluczonych w Bibliotece Publicznej w Prudniku rozdzwoniły się telefony. Ku mojemu zaskoczeniu bardzo wiele grup wiekowych i zawodowych było żywo zainteresowanych problematyką poruszaną na szkoleniach. Warto wspomnieć choćby o seniorach zrzeszonych w prudnickim Klubie Senior Plus czy urzędnikach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniu, którzy zawodowo zajmują się opieką nad rodzinami zastępczymi. To właśnie pracownicy prudnickiego PCPR-u zasygnalizowali, że warto byłoby przeszkolić rodziny zastępcze w kwestiach programów edukacyjnych, dostępnych aplikacji oraz platform potrzebnych przy zdalnej edukacji.

Jak wspomniałem na początku niniejszego tekstu, czasy, w których żyjemy, zmuszają Nas do podejmowania nowych działań. Walka z wykluczeniem cyfrowym oraz pomoc w odkrywaniu ważnych i interesujących aspektów świata techniki oraz internetu to główna idea programu Latarnicy 2020. Wszystkich bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury zachęcam gorąco do zainteresowania się tym projektem. Warto, w miarę możliwości, pomagać mieszkańcom Naszych miast i wsi, gdyż jest to również jedna z ważnych gałęzi codziennej pracy bibliotekarza. Głównym celem projektu jest nabycie i podniesienie kompetencji cyfrowych przez dwie grupy wiekowe: powyżej 65 roku życia oraz w wieku 44-64. Projekt będzie miał duży wpływ na usprawnienie działania jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ zakłada wzrost wydajności pracy (poprawę kompetencji pracowników) oraz zdolności do kreowania i rozwoju e-usług publicznych. Ponadto ma na celu integrację osób z niepełnosprawnością z osobami bez niepełnosprawności poprzez stworzenie im możliwości szerszych interakcji społecznych z wykorzystaniem internetu. Przewiduje się, że w wyniku realizacji projektu, nastąpi usprawnienie działania jednostek samorządu terytorialnego oraz rozwój korzystania z e-usług publicznych. Patronem projektu jest Stwoarzyszenie Miasta w Internecie, a finansowanie zapewniają fundusze europejskie.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska