Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartały w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(lipiec-grudzień 2020 r.)


Rok 2020 bez wątpienia zostanie zapamiętany jako ten, w którym karty związane z każdym aspektem naszego życia rozdawał wyłącznie jeden gracz – maleńka, niewidzialna dla ludzkiego oka cząstka zwana SARS-CoV-2. Nie dziwi więc, że swoje piętno odcisnęła również na Dyskusyjnych Klubach Książki skutecznie ograniczając to, co w „Dekakach” najważniejsze, a mianowicie klubowe spotkania.

Na początku, po wybuchu pandemii, kiedy nie bardzo wiedzieliśmy, z czym przyszło nam się mierzyć, wszelka działalność klubowa (nie licząc tych klubów, które przy pomocy Internetu organizowały spotkania) zamarła. Dopiero czerwiec, gdy wirus jakby lekko przycichł, a my nauczyliśmy się funkcjonować obok niego, sprawił, że pierwsi klubowicze – przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa – zaczęli spotykać się na żywo. W lipcu oraz sierpniu takich spotkań było więcej, nierzadko na świeżym powietrzu, czemu sprzyjała piękna pogoda.

Wrzesień był pierwszym miesiącem, który można określić mianem: typowy dla Dyskusyjnych Klubów Książki. Klubowicze w końcu mogli rozmawiać o książkach wybranych na ten rok przez siebie (w sierpniu nastąpił zakup oraz przekazanie klubom pierwszej partii książek). Dla moderatorów zorganizowany został wykład Nowe trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, przeprowadzony przez prof. dr hab. Bożenę Olszewską – pracownika naukowego Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego (Zakład Polonistyki Stosowanej) oraz organizatorkę Ogólnopolskiej Konferencji „Stare” i „nowe” w literaturze dla dzieci i młodzieży. Odbyły się również premierowe w tym roku spotkania autorskie. DKK w Nysie odwiedziła Katarzyna Kobylarczyk – tegoroczna laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Strup. Hiszpania rozdrapuje rany. Z kolei czytelnicy z Dobrzynia i Jemielnicy mieli okazję poznać Ewę Kassalę. Dodatkowo, w formie online przy użyciu narzędzia Discord, miała miejsce kolejna dyskusja moderatorów. Tym razem uczestnicy spotkania rozmawiali o książce Psy gończe J. L. Horsta.


Prof. dr hab. Bożena Olszewska


Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk

Październik rozpoczął się najlepiej dla najmłodszych klubowiczów. Kluby działające przy bibliotekach w Nakle i Starych Siołkowicach gościły Katarzynę Wasilkowską, zdobywczynię m.in. Wyróżnienia Literackiego w Konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY za Świat Mundka. Niestety, dość szybko okazało się, że nagły wzrost zachorowań wynikający z nadejścia drugiej fali epidemii COVID-19 spowodował konieczność odwołania spotkań z: Jolantą Kosowską, Ałbeną Grabowską, Edytą Świętek oraz Ryszardem Ćwirlejem. Stopniowo działalność klubowa zaczęła ponownie zanikać w tak zwanym „realu”.


Spotkanie z Katarzyną Wasilkowską

Ostatnie miesiące to przede wszystkim powrót do działań podejmowanych wyłącznie w wirtualnym świecie. Przy pomocy nowych technologii klubowicze mogli posłuchać (i popatrzeć), jak ciekawie o swej twórczości opowiadają: Magdalena Majcher, Anna Brzezińska, Stefan Darda, Mariusz Czubaj i Pan Poeta. Zdalnie odbył się także wykład dla moderatorów, w czasie którego Literaturę grecką wydawaną w Polsce przybliżył Tomasz Zaród, prezes Wydawnictwa Książkowe Klimaty.


Transmisja spotkania z Magdaleną Majcher

Nieco radości, uśmiechu na twarzy, a nawet wzruszenia przyniosło listopadowe rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawszy Sleeveface”. Komisja Konkursowa w składzie:
Monika Ostrowska (przewodnicząca) – kierownik Działu Promocji WBP w Opolu,
Jolanta Zakrawacz – kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Opolu,
Kamilla Wójt – instruktor, współkoordynator DKK woj. opolskiego,
przyznała:
miejsce I: DKK w Ozimku – filia w Dylakach, za zdjęcie z wykorzystaniem okładki do książki S. Lark Bogowie Maorysów,
miejsce II: DKK w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej, za zdjęcie z wykorzystaniem okładki do książki J. Jagiełło Tylko gdy pada deszcz,
miejsce III: DKK w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy, za zdjęcie z wykorzystaniem okładki do książki N. Preston Silence.
Poziom nadesłanych prac był na tyle wysoki, że komisja postanowiła dodatkowo wyróżnić:
DKK w Niemodlinie, za zdjęcie z wykorzystaniem okładki do książki J. Kopińskiej Lekarstwo dla Duszy,
DKK w Głubczycach, za zdjęcie z wykorzystaniem okładki do książki C. Harasimowicz Uśmiech,
DKK w Opolu – Klub Fantastyczny, za zdjęcie z wykorzystaniem okładki do książki E. Ratkiewicz Lare i t’ae.


Zdjęcie DKK w Ozimku – filia w Dylakach


Zdjęcie DKK w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej


Zdjęcie DKK w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy


Zdjęcie DKK w Niemodlinie


Zdjęcie DKK w Głubczycach


Zdjęcie DKK w Opolu – Klub Fantastyczny

Jaki zatem był to rok? Niewątpliwie bardzo trudny. Dla wielu być może najcięższy w życiu. Rok nowych wyzwań, niespodziewanych problemów, ale też nieszablonowych rozwiązań i przekraczania kolejnych granic. Jedno jest pewne – w tych trudnych chwilach potrafiliśmy pokonać wiele przeszkód, a przy tym pozostaliśmy sobą. Dlatego z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość, jakakolwiek by nie była. Dyskusyjne Kluby Książki przetrwają. Co najwyżej przez drobną chwilę, korzystając z dobrodziejstw nowych mediów, zmienią swe oblicze. Lecz gdy tylko nadarzy się okazja, znów będzie można w miłym towarzystwie porozmawiać o przeczytanych książkach.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska