Zuzanna Gruszczyńska
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku


Kluczborski bibliorower


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku zrealizowała projekt „Wkręć się w bibliotekę na kołach!”, sfinansowany ze środków Fundacji Orlen w ramach drugiej edycji programu „Moje Miejsce na Ziemi”. Grant wyniósł 10.000 zł, a konkurencja była bardzo duża, ponieważ złożono ponad 2300 wniosków.

Celem projektu było stworzenie mobilnej biblioteki na rowerze cargo, a dzięki temu promocja czytelnictwa oraz dotarcie z naszą ofertą do miejsc oddalonych od siedziby biblioteki – w myśl zasady „Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy”.

Trwająca pandemia stała się dla nas pewnym utrudnieniem, zwłaszcza w okresie wiosennym, jednak już jesienią na ulice Kluczborka wyruszył bibliorower.


Miało miejsce 20 spotkań plenerowych, w których wzięło udział ponad 500 osób. Spotkania odbywały się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Bibliotekarz odwiedził przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i seniorów. Bibliorower był też atrakcją tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Bibliorower umożliwił dotarcie do osób, które jeszcze nie korzystały z naszej biblioteki oraz zachęcił je do odwiedzin u nas. Dzieciom bardzo podobał się teatrzyk kamishibai (z japońskiego kami – papier, shibai – sztuka) – to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Ta metoda głośnego czytania pochodzi z Japonii i teatrzyk był transportowany przez „opowiadaczy” właśnie na rowerze.


Po spotkaniu i prezentacji ciekawych książek dzieci często przychodziły z rodzicami do biblioteki, aby wypożyczyć książkę, którą pokazywała „pani z rowerem”.

W ramach projektu zakupiliśmy również 135 tytułów książek, które cieszą się popularnością wśród kluczborskich czytelników.

Nasz bibliorower udaje się teraz na jesienno-zimowy odpoczynek, ale już wiosną znowu wyruszymy w trasę, aby zachęcać do czytania i odwiedzania kluczborskiej biblioteki.


                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska