W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia ze spotkania z Michałem Rusinkiem (30.11.2020)

30 listopada z wielką przyjemnością gościliśmy Michała Rusinka – literaturoznawcę, pisarza, tłumacza, nauczyciela akademickiego, wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej, autora nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez noblistkę: lepiej, odwódka i moskalik.

Rozmowę m.in. na temat książki Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych poprowadziła Agnieszka Zientarska. Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Pawłem Próchniakiem (25.11.2020)

25 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć we wspaniałej rozmowie o poezji. Naszym gościem był profesor Paweł Próchniak, którego książka Promieniowanie tła ukazała się kilka dni temu nakładem wydawnictwa Czarne. Rozmowę poprowadził Jacek Podsiadło.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody Literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Wojciechem Jagielskim (23.11.2020)

23 listopada rozmawialiśmy z Wojciechem Jagielskim, wybitnym reporterem, korespondentem wojennym, felietonistą. Rozmowę wokół najnowszej książki Strona świata prowadził Tomasz Zacharewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Patchwork językowo-kulturowy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Środą (21.11.2020)

21 listopada łączyliśmy się online z prof. Magdaleną Środą, a pretekstem do spotkania była najnowsza książka Pani Profesor Obcy, inny, wykluczony. Rozmowę moderowała dr Magdalena Piejko-Płonka z Uniwersytetu Opolskiego.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Patchwork językowo-kulturowy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Bartoszem Pankiem (17.11.2020)

Naszym gościem był Bartosz Panek, dziennikarz radiowy, autor reportażu U nas każdy jest prorokiem. Swoim debiutem literackim przypomniał, że kultura tatarska jest nieodłączną częścią naszego wspólnego dziedzictwa i pamięć o niej musi przetrwać. O Tatarach w Polsce z autorem rozmawiał Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z warsztatów "Historia Opolskiego Wzoru Ludowego" (9.11.2020)

9 listopada Opolskie Dziouchy przeprowadziły online warsztaty "Historia Opolskiego Wzoru Ludowego". Podczas wykładu połączonego z prezentacją wyjaśniły, skąd wziął się wzór opolski i jakie są zasady jego tworzenia, a także na czym polega malowanie wzoru na porcelanie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Historyczne Ścieżki", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Radkiem Rakiem (7.11.2020)

7 listopada mieliśmy okazję porozmawiać z Radkiem Rakiem, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike za Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Rozmowa odbyła się w bardzo ostatnio popularnym trybie online-offline. Radek Rak łączył się z nami z Krakowa, a spotkanie z WBP prowadził Łukasz Sasuła.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody Literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Wojciechem Szotem (5.11.2020)

Wczoraj gościliśmy Wojtka Szota, który w swoim literackim debiucie przywraca pamięć o pierwszej Polce z tytułem doktora nauk medycznych, działaczce i aktywistce społecznej, która poszła do marszałka Piłsudskiego upomnieć się o prawa wyborcze dla kobiet. Rozmowę o Pannie doktór Sadowskiej prowadził Michał Nogaś.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu” Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Michałem Nogasiem (4.11.2020)

W dniu 4 listopada mieliśmy przyjemność gościć Michała Nogasia, dziennikarza, który od lat rozmawia dla nas z pisarkami i pisarzami z całego świata. Teraz część tych rozmów postanowił zamknąć w okładkach. O wywiadach Z niejednej półki rozmawiała Agnieszka Zientarska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody Literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Anną Dziewit-Meller (3.11.2020)

Takie mamy dziwne czasy. Spotkanie w wersji online-offline. Był u nas mianowicie Wojtek Szot (na co dzień mieszkający w stolicy) i przeprowadził rozmowę z Anną Dziewit-Meller, która łączyła się nami ze swojego domu w Warszawie. Rozmowa toczyła się wokół książki Od jednego Lucypera, a przysłuchiwał się jej piesek Tajfun.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Jędrzejem Pasierskim (26.10.2020)

26 października mieliśmy przyjemność gościć Jędrzeja Pasierskiego, autora serii powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow. Moderatorką spotkania była Agnieszka Zientarska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Różyckim (15.10.2020)

15 października z czytelnikami spotkał się Tomasz Różycki, który promował swój najnowszy tomik wierszy Kapitan X. Spotkanie poprowadził dr hab. Adrian Gleń z Uniwersytetu Opolskiego, a odbyło się ono w ramach projektu „Ogrody literatury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Zdjęcia z koncertu Trio Guschlbauer-Blachuta (13.10.2020)

13 października w Filharmonii Opolskiej koncert Trio Guschlbauer-Blachuta oficjalnie zakończył 20. Wiosnę Austriacką.Zdjęcia ze spotkania z Leszkiem Talko (9.10.2020)

9 października odwiedził nas Leszek Talko wraz ze swoją najnowszą książką Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych. Spotkanie poprowadził Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Marcinem Kydryńskim (7.10.2020)

7 października w ogrodach WBP mieliśmy przyjemność posłuchać opowieści Marcina Kydryńskiego o dawnej Afryce oraz pracy nad ostatnią książką Dal. Listy z Afryki minionej. Spotkanie naszego gościa ze słuchaczami poprowadził Mateusz Torzecki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Patchwork językowo-kulturowy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z wernisażu wystawy "TYPOWO ŚLĄSKIE!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości" (1.10.2020)

1 października odbył się wernisaż wystawy "TYPOWO ŚLĄSKIE!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości", będącej efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska.

W programie wernisażu był m.in. koncert opolskiego zespołu Zaginione Archiwum.Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim (28.09.2020)

28 września mieliśmy po raz kolejny przyjemność gościć Tomasza Kubę Kozłowskiego, który tym razem zabrał nas w poetyckie zakątki kresów południowo-wschodnich.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Małgorzatą Michalską (25.09.2020)

25 września w sali narad WBP odbył się wieczór poetycki Małgorzaty Michalskiej z prowadzeniem Ludmiły Sobolewskiej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody Literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zaczytane Opolskie: Ewa Kassala (zdjęcia ze spotkania, 24.09.2020)

24 września, w ramach akcji „Zaczytane Opolskie”, w naszym ogrodzie odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą pt. "Królewskie ogrody. Siła kobiet". Spotkanie odbyło się przy udziale Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły i było połączone z pokazem kolekcji Nowy Babilon, marki Five Foule.Zdjęcia ze spotkania z Mariuszem Szczygłem (23.09.2020)

23 września mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć Mariusza Szczygła z Osobistym przewodnikiem po Pradze. Rozmowę prowadził Kordian Michalak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Patchwork językowo-kulturowy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z "Dnia z historią" (19.09.2020)

19 września w ogrodzie biblioteki można było wziąć udział w "Dniu z historią" organizowanym przez WBP, OKF „Fenix” i grupę rekonstrukcji historycznych Wiwern.

Impreza odbyła się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z prof. Stanisławem S. Nicieją (18.09.2020)

18 września gościliśmy prof. Stanisława S. Nicieję, który promował XV tom Kresowej Atlantydy. Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Katarzyną Kobylarczyk (17.09.2020)

17 września w ogrodach WBP podejmowaliśmy Katarzynę Kobylarczyk, laureatkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Strup. Hiszpania rozdrapuje rany. Spotkanie prowadziła Agnieszka Zientarska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ogrody Literatury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Leonem Popkiem (10.09.2020)

W dniu 10 września, w ogrodzie WBP odbyło się spotkanie z Leonem Popkiem, z udziałem Teresy Nietykszy. Miało ono formę rozmowy wokół książki Józefa Szweda Odcinek, moderowanej przez Ludmiłę Sobolewską.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zaczytane Opolskie: Otylia Jędrzejczak (zdjęcia ze spotkania, 8.09.2020)

8 września w ogrodzie WBP odbyła się inauguracja czwartej edycji „Zaczytanego Opolskiego”. Gościem spotkania była Otylia Jędrzejczak, a moderatorem Grzegorz Pielak.Zdjęcia ze spotkania z Marcinem Kąckim (7.09.2020)

7 września w ogrodach WBP mieliśmy okazję porozmawiać z Marcinem Kąckim o jego najnowszej książce Oświęcim. Czarna zima. Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historyczne Ścieżki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z Narodowego Czytania Balladyny (5.09.2020)

5 września w ogrodzie WBP miało miejsce Narodowe Czytanie Balladyny w interpretacji Tomasza Stockingera. Oprawę muzyczną zapewnił Stefan Gąsieniec.Zdjęcia ze spotkanie ze Zbigniewem Bereszyńskim (4.09.2020)

4 września w ogrodach WBP odbyła się promocja książki Rewolucja Solidarności w województwie opolskim autorstwa Zbigniewa Bereszyńskiego.Zdjęcia ze spotkania z Małgorzatą Sidz (3.09.2020)

3 września Małgorzata Sidz promowała w WBP swoją książkę Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Patchwork językowo-kulturowy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska