Katarzyna Ostrowska-Pałyga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Booktalking w bibliotece


Po długiej przerwie związanej z epidemią koronawirusa, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu, w dniach 6 i 7 października 2020 r. udało się zorganizować – z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności – stacjonarne szkolenie dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa opolskiego. Do naszej siedziby zaprosiliśmy dr. Michała Zająca, wykładowcę na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotował warsztaty dotyczące literatury dla młodzieży „Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? Wprowadzenie do booktalkingu”.

Każdy bibliotekarz marzy, by jego obecni użytkownicy czytali więcej książek, ich kompetencje czytelnicze były coraz lepsze, oraz by wyrobili w sobie nawyk czytania dla przyjemności, a tak zwani nie czytelnicy trafili do bibliotek i stali się wiernymi miłośnikami książek i tejże instytucji kultury. Jak to osiągnąć? W trakcie warsztatów rozmawialiśmy o zasadach booktalkingu. Booktalking to mówienie z zamiarem przekonania kogoś do przeczytania konkretnej pozycji. Nie jest to streszczenie, ale krótkie przedstawienie bohaterów czy też kilku scen w taki sposób, by odbiorcy chcieli sięgnąć po nią i przeczytać samodzielnie. Istotne jest również to, aby nie ujawniać w swoim wystąpieniu wszystkich ciekawszych wątków książki, ale tylko zasygnalizować te charakterystyczne, które zaciekawią słuchaczy. W trakcie warsztatów próbowaliśmy zdefiniować naszego beneficjenta, czyli nie czytelnika, którego nasze zdobyte i wyszlifowane umiejętności zachęcą do rozpoczęcia przygody z lekturą. Staraliśmy się również zastąpić nazwę booktalking czymś swojsko brzmiącym np. gawędą o książce. Warsztaty utwierdziły nas w przekonaniu, że dzięki takiej pogawędce o książce, którą jak się okazało, stosujemy w okrojonym wymiarze podczas codziennej rozmowy z czytelnikami, zwiększy się czytelnictwo, a co za tym idzie – lepsze wykorzystanie księgozbioru w naszych bibliotekach. Mamy również nadzieję, że booktalking sprawdzi się w pracy z czytelnikiem opornym, pozwoli nawiązać kontakt z miejscowymi szkołami, zmieni stereotyp bibliotekarza i biblioteki. Dzięki warsztatom nauczyliśmy się jak dobierać publikacje, które chcemy promować, na co zwrócić uwagę, jakie klucze wyboru zastosować, aby osiągnąć zamierzony cel. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z metodami budowania prezentacji i jej technikami, dowiedzieli się również, czego należy unikać prowadząc rozmowę o książkach.

Po części teoretycznej warsztatów uczestnicy zaprezentowali swoje krótkie gawędy o książkach, starając się przestrzegać wcześniej omówionych zasad. Było wiele stresu, jednak cenne uwagi oraz rady prowadzącego, bardzo miła atmosfera i przychylność słuchaczy zrekompensowały nasze obawy i opory przed publicznym wystąpieniem.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska