Aleksandra Lewandowska
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu


„Kreatywna Biblioteka”


„Kreatywna Biblioteka” to projekt realizowany w ramach Programu Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, na zadanie „Kreatywna biblioteka dla dzieci i młodzieży – nowe kompetencje i technologie w MBP Brzeg”. Zakłada on kreowanie potrzeb czytelniczych wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, między innymi aplikacji Action Track, która posłużyła jako platforma do stworzenia mobilnej gry miejskiej. Obejmuje również szereg wydarzeń, takich jak wspomniana mobilna gra miejska, spotkania autorskie z brzeskimi twórcami: Ewą Liszką i Michałem Cetnarowskim oraz spacer po Brzegu z dr Romualdem Nowakiem. Cykl wydarzeń skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. Głównymi założeniami „Kreatywnej Biblioteki” są: popularyzacja czytelnictwa, szerzenie wiedzy o Brzegu, jego historii oraz legendach, a także aktywizacja społeczna oraz technologiczna mieszkańców.

W ramach projektu „Kreatywna Biblioteka” powstała mobilna gra miejska „Alternatywny Brzeg”, której fabuła oparta jest na dawnych historiach i legendach miasta. By wziąć w niej udział, należy posiadać smartfon lub tablet, pobrać aplikację Action Track oraz zeskanować wybrany przez nas kod QR. Gra dostępna jest w dwóch wersjach – spacerowej i kanapowej. Kody znajdują się na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu oraz w Wypożyczalni Centralnej, Oddziale dla Dzieci i filiach biblioteki.Główną bohaterką gry „Alternatywny Brzeg” jest Irma – młoda dziewczyna, postać z brzeskiej legendy, która opuszcza ją, by prosić gracza o pomoc w ratowaniu miasta. Dziewczyna ujawnia, że nad Brzegiem wisi potężna klątwa, której działanie może opóźnić jedynie gracz, zdobywając punkty za wykonanie zadań na trasie gry. Nieszczęście zostało sprowadzone na miasto przez jego mieszkańców, którzy poprzez swoją nieznajomość historii Brzegu oraz brak dbałości o zabytki doprowadzili do ich zanikania. Gracz, przemierzając trasę, poznaje uroki miasta i miejsca, które odegrały istotną rolę w jego dziejach. Na trasie zmaga się z ciemnymi mocami oraz upiorami dawnych kamienic. W działaniach wspiera go Irma oraz gama postaci zaczerpniętych z legend i historii Brzegu. To, którą trasą zostanie poprowadzony uczestnik i jakie zadania przed nim staną, zależy od wyborów, jakich dokona na trasie gry i jak poradzi sobie z rozwiązywaniem zadań stworzonych przez bibliotekarzy. Spacerowa wersja gry rozpoczyna się i kończy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu, a przebycie jej trwa około dwie godziny. Trasa prowadzi przez główne ulice miasta i jego centrum. W związku z obecną sytuacją epidemiczną Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu uruchomiła również wersję „kanapową” gry, w którą uczestnik może zagrać, nie ruszając się z domu. Na potrzeby wersji kanapowej zadania zostały zmodyfikowane tak, by nie było konieczności osobistego odwiedzania poszczególnych punktów w mieście, z zachowaniem fabuły gry. Czas trwania wersji kanapowej „Alternatywnego Brzegu” jest oczywiście krótszy, gdyż zagranie w nią nie wymaga fizycznego pokonania zaplanowanej przez twórców trasy.

Bazą do stworzenia gry stały się książki i artykuły o Brzegu, wiedza własna bibliotekarzy, a także wybrane detale architektoniczne zabytkowych brzeskich kamienic. Fotografie oraz grafiki, które zostały zamieszczone w grze, przygotowali pracownicy Biblioteki.

Oficjalny start gry miał miejsce 10 października bieżącego roku. Dla zwycięzców przygotowane zostały nagrody rzeczowe promujące region i Miejską Bibliotekę Publiczną. W dniu oficjalnego otwarcia gry odbyło się również spotkanie z Ewą Liszką, autorką książek o brzeskich legendach, poprowadzone przez Aleksandrę Wybult, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pisarka w trakcie rozmowy opowiedziała o swoich inspiracjach twórczych i planach na kolejne książki związane z Brzegiem.W ramach projektu „Kreatywna Biblioteka” 15 października miał miejsce również spacer po Brzegu z dr Romualdem Nowakiem – historykiem sztuki i kierownikiem oddziału Panorama Racławicka Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Wille brzeskich fabrykantów w otulinie plant”. Celem spotkania było zapoznanie się z mniej znaną i ukrytą historią miasta. W czasie spaceru, który spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, uczestnicy mogli zobaczyć, jak wyglądają wille należące dawniej do zamożnych brzeżan i posłuchać o ich tajemnicach.

Ostatnim wydarzeniem zorganizowanym w ramach „Kreatywnej Biblioteki” było spotkanie z Michałem Cetnarowskim – polskim pisarzem, specjalizującym się w literaturze fantastycznej. Temat rozmowy stanowiły „Małe ojczyzny, duże literatury”. Autor opowiedział brzeżanom o swoich inspiracjach twórczych i podzielił się przemyśleniami na temat kierunku rozwoju polskiej literatury fantastycznej oraz rynku wydawniczego. Spotkanie poprowadzone zostało przez Radosława Wiśniewskiego – poetę, pisarza i współzałożyciela działającego przy brzeskiej bibliotece Koła Integracji Twórczych „Stowarzyszenie Żywych Poetów”. Zapis rozmowy twórców jest dostępny na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej na Facebooku.

„Kreatywna Biblioteka” to projekt wielowymiarowy, który od początku zakładał duże zaangażowanie mieszkańców regionu w jego działania. Wbrew panującej w kraju i na świecie sytuacji epidemicznej, która nie skłania do prowadzenia działań kulturalnych, każde z wydarzeń zyskało swoją grupę odbiorców i spotkało się z zainteresowaniem lokalnej społeczności. Bibliotekarze zadbali również o zapewnienie możliwości skorzystania z przygotowanych przez nich aktywności osobom, które w dniu ich premiery nie mogły w nich osobiście uczestniczyć.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska