Agnieszka Klimas
Biblioteka Publiczna w Namysłowie


Namysłowski XVIII Tydzień Bibliotek w rocznicowych okolicznościach


10 maja 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Namysłowie uroczyście rozpoczęto XVIII Tydzień Bibliotek. Wydarzenie to zbiegło się z innymi, ważnymi dla życia naszej biblioteki rocznicami.

Dokładnie 50 lat temu po raz pierwszy zostały otwarte drzwi budynku obecnej biblioteki. Uroczyste oddanie i otwarcie nastąpiło 8 maja 1971 r., a dokonał tego ówczesny dyrektor, a jednocześnie inicjator powstania budynku biblioteki, pan Henryk Ostrowski. Od tego czasu z dnia na dzień biblioteka zmieniała się dla czytelnika. Dawniej skromna, z ubogim księgozbiorem, dzisiaj półki uginają się od woluminów. Biblioteka była ciągle modernizowana, z roku na rok przybywało nowych pomysłów, a także powiększała się oferta czytelnicza dla mieszkańców miasta i okolic. W roku 1973 obchodzono Jubileusz 25-lecia istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z tej okazji naszej bibliotece nadano imię Stanisława Wasylewskiego. W roku 1993 nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej biblioteki. Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 21 czerwca 1993 r. utworzono Namysłowski Ośrodek Kultury, w którego skład weszły trzy osobno działające placówki: Dom Kultury, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Punkt Muzealny. Księgozbiór Biblioteki był cały czas systematycznie uzupełniany m.in. dzięki środkom finansowym z budżetu gminy. Zbiory biblioteczne wzbogacały się o najnowszą wówczas literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy, lektury szkolne oraz poczytną literaturę beletrystyczną. Od roku 2003 na mocy porozumienia w sprawie powierzenia Gminie Namysłów zadań przewidzianych dla Powiatowej Biblioteki Publicznej Powiatu Namysłowskiego zawartego dnia 20 marca 2003 r. biblioteka przejmuje funkcję biblioteki powiatowej. Od tego momentu otrzymuje również środki z budżetu powiatu namysłowskiego. Dzisiaj wszyscy widzimy, jak dzięki takiemu wsparciu oraz dodatkowo pozyskiwanym środkom biblioteka co raz bardziej się rozwija. Trzy lata temu przeszła gruntowny remont, dzięki któremu zyskała nową funkcjonalną przestrzeń, przystosowaną do obsługi wszystkich czytelników, również tych z niepełnosprawnością. Dzięki dofinansowaniom systematycznie zwiększa się księgozbiór, czego efektem jest stale rosnąca liczba czytelników naszej biblioteki.

Biblioteka to jednak nie tylko budynek. To również – a raczej przede wszystkim – ludzie. To grupa bibliotekarzy, którzy z zaangażowaniem działają na rzecz lokalnej społeczności, wkładając w swoją pracę serce i swoje umiejętności. Największym podziękowaniem dla nas zawsze jest uśmiech i dobre słowo usłyszane od czytelnika. Od tego najmłodszego, tego prawie dorosłego , a także od czytelnika w wieku senioralnym.

Kolejną okazją był obchodzony – jak co roku w całej Polsce – 8 maja Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji chciałabym podziękować moim koleżankom z pracy za ich wkład i zaangażowanie w tworzenie czytelniczej społeczności i rozwijanie kultury słowa wśród namysłowian. Każdy dzień jest dla nas inny, spotykamy w pracy różnych ludzi, borykamy się z różnymi sytuacjami. Czasami świeci dla nas słońce, czasami trochę się zachmurzy, jednak zawsze jesteśmy zespołem i wspólnie dbamy o dobro biblioteki. W jej jak najlepsze funkcjonowanie każda z Was wkłada cząstkę siebie. Bardzo Wam za to dziękuję.

Z okazji Dnia Bibliotekarza otrzymałyśmy również życzenia i piękne kwiaty od Burmistrza Namysłowa Pana Bartłomieja Stawiarskiego oraz Wicestarosty Powiatu Namysłowskiego Pana Tomasz Wiciaka. Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich pracowników Biblioteki Publicznej w Namysłowie.


Życzenia od Burmistrza Namysłowa Pana Bartłomieja Stawiarskiego oraz Wicestarosty Powiatu Namysłowskiego Pana Tomasz Wiciaka.

W ramach XVIII Tygodnia Bibliotek nasza biblioteka realizowała szereg działań związanych z książką i promocją biblioteki. Wśród nich znalazło się otwarcie wystawy. Wystawy niezwykłej, bo poświęconej pamięci niedawno zmarłego Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego – autora znanych wszystkim komiksów o Tytusie, Romku i Atomku. Ogłoszona kilka tygodni temu akcja zbierania od czytelników starych komiksów okazała się trafiona. Nasi czytelnicy jak zwykle nie zawiedli. Szczególne podziękowania należą się pani Janinie Rudawskiej, która zasiliła nasz księgozbiór ponad 130 komiksami. Dzięki takim darom powstała, jestem o tym przekonana, bardzo atrakcyjna wystawa komiksów. Oglądając tę wystawę w murach naszej biblioteki można przypomnieć sobie czytelniczy smak swojego dzieciństwa. Wystawie komiksów towarzyszy kolejna ekspozycja – wystawa prac plastycznych Koła Inwencji Twórczej SORBONA 60+, przygotowana pod czujnym okiem pani Alicji Danuty Okularczyk, wzbogacona o prace pani Emilii Huck oraz młodych artystów – Julii Zonzel i Leszka Okularczyka. Wystawę można było oglądać do końca maja na parterze Biblioteki Publicznej w Namysłowie. Kolejne działania w ramach Tygodnia Bibliotek to spotkania bibliotekarek i Kubusia Puchatka z przedszkolakami naszego powiatu. Do obchodów tego święta włączył się również Związek Piłsudczyków Okręg Opolski, którego członkowie opowiedzieli przedszkolakom historię Marszałka Piłsudskiego oraz przeczytali ciekawostki z tym związane.


Akcja zbierania od czytelników starych komiksów

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do obchodów Tygodnia Bibliotek.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska