Martyna Stanowska
GBP w Strzeleczkach


Głośno i radośnie w Strzeleczkach


O tym, jak ważną rolę w życiu człowieka pełnią książki, nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy wiemy, że czytanie kształtuje charakter i pomaga budować własną tożsamość. Pedagodzy, psychologowie, literaturoznawcy i dydaktycy od lat zwracają uwagę na fakt, że kontakt z literaturą daje dzieciom możliwość szerszego spojrzenia na otaczający je świat, pomaga rozwijać ich kreatywność, wyobraźnię oraz empatię, a codzienne czytanie stymuluje rozwój psychiczny i emocjonalny u dzieci. Obowiązkiem dorosłych jest zapewnienie najmłodszym szerokiego dostępu do książek i przekonanie ich, że lektura może być lepszą zabawą, niż gry komputerowe czy film w telewizji.

Doskonalą okazją ku temu był „Dzień Głośnego Czytania”, który wypada 29 września. Tego dnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzeleczkach oraz filiach zjawili się fantastyczni goście. Przedszkolaki z terenu Gminy Strzeleczki postanowiły wspólnie ze swoimi wychowawcami oraz bibliotekarkami uczcić ten niezwykły dzień.

Dzieci z zainteresowaniem zapoznawały się z pracą bibliotekarzy, zwiedzały bibliotekę i odkrywały jak niezwykłym i fascynującym jest miejscem. Jednak najważniejszym punktem tego niezwykłego przedpołudnia było wspólne, głośne czytanie. W spotkaniu udział wziął także Wójt Gminy Strzeleczki Marek Pietruszka, który z nieukrywaną radością przyjął zaproszenie i z zaangażowaniem czytał maluchom wybrane przez nich książeczki. Najmłodsi z zapartym tchem wsłuchiwali się w przygody Smerfów, Jasia i Małgosi czy bałwanka Olafa. Nasi milusińscy okazali się bardzo wymagającą, ale wdzięczną publicznością, a wszystkim czytającym udało się sprostać wyzwaniu i nie zawieść oczekiwań dzieciaków.


Wójt Gminy Strzeleczki Marek Pietruszka czyta dzieciom

Na zakończenie tego miłego spotkania każdy z obecnych otrzymał słodki upominek z rąk gospodarza gminy. Przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunkami również przygotowały niespodziankę dla bibliotekarek - otrzymałyśmy wspaniałe podziękowania oraz ręcznie wykonane zakładki do książek.


Podziękowania dla biblioteki

Pracownicy Biblioteki z żalem rozstawali się z tak miłymi gośćmi, a uściskom nie było końca. Jednak podczas pożegnania dzieci zapewniały, że wkrótce znowu zawitają w nasze zaczarowane, bajkowe progi. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska