Halina Lubacz
Dyrektor GBP w Murowie


Projekt „Digital Kids”- plac zabaw w przestrzeniach cyfrowych” w GBP w Murowie


Wiele lat temu założyłyśmy, że misją biblioteki będzie nadążanie za współczesnym światem i kreowanie nowoczesnego oblicza placówki. Chcemy bowiem być aktywnym uczestnikiem przemian, a nie tylko biernym obserwatorem. Dzieci i młodzież swoją aktywność prowadzą w wirtualnym świecie – ten świat dobrze rozumieją i swobodnie się w nim poruszają. Biblioteki, chcąc przetrwać i być miejscem atrakcyjnym dla młodych ludzi, muszą mieć również nowoczesną ofertę działań cyfrowych i wirtualnych. Pandemia koronawirusa jeszcze wzmogła to zjawisko.

Projekt, który chcę przedstawić, doskonale wpisuje się w ten pomysł. Skupia się on bowiem na cyfrowym świecie dzieci i polega na stworzeniu w wybranych polskich bibliotekach mobilnej sali zabaw interaktywnych z grami i zabawkami.W ramach projektu będą poruszane także kwestie edukacji medialnej tj. cyfrowe światy dzieci, interaktywny pokój dziecięcy i dzieciństwo 2.0. Ma to być również ciekawa oferta dla dorosłych, czyli rodziców, dziadków i opiekunów, którzy często słabo znają świat wirtualny swoich pociech. Można rzec, że widzimy w tym projekcie szansę na porozumienie międzypokoleniowe.

Aplikacja do projektu odbywała się etapami. Najpierw pisałyśmy list, w którym musiałyśmy przekonać Donatorów, że to właśnie nam warto powierzyć sprzęt i działania. Następnie otrzymałyśmy drogą mailową pięć pytań. Odpowiedzi na nie były uściśleniem pomysłów na wykorzystanie wirtualnego placu oraz miały udowodnić naszą motywację do podjęcia działań we współpracy z Goethe Institut Warschau. Ostatni krok to bezpośrednia rozmowa przez platformę Zoom z przedstawicielami Instytutu. Tu już przydawała się dobra znajomość lokalnych potrzeb, wiara w nasze mocne strony, umiejętność zaprezentowania walorów biblioteki oraz kompetencji pracowników i partnerów projektu. Liczyły się też kreatywne pomysły na wykorzystanie sprzętu po zakończeniu projektu.

Teraz zostało już tylko czekać na rozstrzygnięcie konkursu, które przyszło drogą mailową po ok. 2 tygodniach. Nasza radość była ogromna, gdyż zostałyśmy przyjęte do projektu! W pierwszym naborze, oprócz nas, udało się jeszcze trzem bibliotekom, potem dołączyły kolejne dwie. Nie zmienia to faktu, że znalazłyśmy się w elitarnym gronie 6 placówek w Polsce, byłyśmy także jedyną w naszym województwie!W ramach projektu otrzymałyśmy: 2 tys. zł na zakup książek związanych tematycznie z projektem, dwa laptopy Lenovo, dwa tablety IPAD, dwie konsole NINTENDO SWITCH z grami, dwa OZOBOTY, dwa zestawy klocków LEGO MINDSTORMS, trzy zestawy klocków GRAVITRAX, przedpłacone karty na zakupy gier, aplikacji itp. na PC i tablety, dziesięć kolorowych puf do siedzenia dla dzieci, pakiet materiałów reklamowych i gadżetów do rozdania uczestnikom zajęć oraz najciekawszy element palcu – jedenaście mikrokontrolerów Calliope mini, które są wykorzystywane jako narzędzia dydaktyczne w edukacji szkolnej dzieci już od trzeciej klasy. Za ich pomocą, przy użyciu prostych programów, można „z marszu” rozpocząć naukę programowania. Calliope mini jest właściwie w Polsce nieznany. Moduł został stworzony przez niemieckich inżynierów i jest popularny w tamtejszych szkołach jako narzędzie do nauki i zabawy w programowanie.

Nasi Donatorzy zapewnili nam też pakiet szkoleń online i opiekę koordynatorów, którzy są z nami w stałym kontakcie telefonicznym, maliowym, a nawet whatsappowym.Pod koniec czerwca, w obecności władz gminy oraz zaproszonych gości, uroczyście otworzyłyśmy nasz „Digital Kids – plac zabaw w przestrzeniach cyfrowych”. Tym samym GBP w Murowie byłą pierwszą placówką w Polsce, która uruchomiła projekt! Działania przewidziane są do końca grudnia br. Potem sprzęt i oprogramowanie zostanie przekazany bibliotekom na własność. Prowadziliśmy już zajęcia wakacyjne z dziećmi, wykorzystując sprzęt i oprogramowanie. Nasze nowości cieszą się dużym zainteresowaniem. Taka forma placu zabaw ma jeszcze tę zaletę, że możemy przewozić go między filiami. Dzięki temu korzystają z niego dzieci z kilku miejscowości. Od września nawiązaliśmy także współpracę z naszymi szkołami, aby w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w projekcie.Współpraca z Goethe-Institut w Warszawie jest dla nas szansą na wzbogacenie oferty, którą kierujemy do dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów. To możliwość kontaktu ze środowiskiem naukowym i kulturalnym niemieckojęzycznego kręgu oraz okazja do poznania kompetentnych ludzi zajmujących się szeroko pojętymi działaniami z zakresu kultury cyfrowej i pedagogiki medialnej, która jest w Polsce jeszcze zjawiskiem nieznanym szerszemu kręgowi odbiorców.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami zapraszamy do kontaktu z GBP w Murowie. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Szczegółowe informacje, zdjęcia i opis pod adresem:
www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/sup/dik.html

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska