Jolanta Zakrawacz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


W e-zbiorach jest wartość. W konsorcjum jest siła.


Książka elektroniczna zwana potocznie z jęz. angielskiego e-bookiem jest cyfrowym odpowiednikiem standardowej książki „analogowej” czyli po prostu papierowej i można ją odczytać za pomocą dedykowanego oprogramowania na dowolnym urządzeniu elektronicznym.

Rozwój technologii sprawił, że coraz bardziej powszechną i dostępną usługą stało się e-czytelnictwo. Niemały wpływ na zainteresowanie czytelników e-książką w ostatnim czasie miał też utrudniony dostęp do wypożyczalni i tradycyjnej formy czytania. Dlatego też biblioteki województwa opolskiego dały swoim czytelnikom możliwość i przestrzeń do legalnego czytania i słuchania wielu tysięcy książek elektronicznych bez wychodzenia z domu – na wyciągnięcie smartfona bądź czytnika. Dzięki cyfrowym zbiorom udostępnianym zgodnie z prawem i za darmo nasi czytelnicy mają dostęp do milionów obiektów cyfrowych (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych), z dowolnego miejsca na świecie i na własnych urządzeniach. Legalną i bezpłatną stronę tej ważnej części współczesnego e-czytelnictwa opolskie biblioteki zapewniają swym użytkownikom dzięki zawartym umowom i współpracy z największymi polskimi dostawcami cyfrowych zbiorów, a są to m.in.: Opolska Biblioteka Cyfrowa, Polona, Academika, Wolne Lektury, a także dwie platformy komercyjne – IBUK Libra oraz Legimi. Posiadanie baz komercyjnych generuje koszty w postaci wykupionych licencji, aby więc zapewnić dostęp do jak największej bazy e-zbiorów przy mniejszych i możliwych do poniesienia dla pojedynczej jednostki nakładach finansowych, biblioteki województwa opolskiego przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu zawiązały konsorcja, które znacznie poszerzają ofertę czytelniczą i odpowiadają na zapotrzebowanie społeczeństwa.

IBUK LIBRA – pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich, książek naukowych i obyczajowych. Znajdziemy tu również literaturę faktu, atlasy, przewodniki, poradniki i czasopisma z różnych dziedzin nauki opublikowanych przez czołowych polskich wydawców.

Szczególną zaletą korzystania z serwisu IBUK jest szeroki dostęp do książek popularnonaukowych, artykułów, publikacji akademickich, których fizyczne posiadanie jest dużo droższe, zajmuje miejsce na półkach i szybko się dezaktualizuje. Dostęp do platformy IBUK możliwy jest na dwa sposoby:

 • bez logowania się, ze wszystkich komputerów w sieci bibliotek należących do konsorcjum;
 • z komputerów domowych po pobraniu z biblioteki ważnego kodu. Pobrane kody ważne są cały rok.

  Obecnie konsorcjum zrzesza 18 bibliotek, których użytkownicy mogą systematycznie przez cały rok pobierać kody dostępu. Liderem konsorcjum jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, a partnerami są biblioteki w: Brzegu, Grodkowie, Skarbimierzu, Kluczborku, Wołczynie, Kędzierzynie-Koźlu, Pawłowiczkach, Gogolinie, Zdzieszowicach, Nysie, Rudnikach, Opolu, Niemodlinie, Ozimku, Białej, Turawie i Głogówku. W 2020 r. wydano 1533 kody (w 2019 r. 1229 kodów). Choć dla wszystkich współczesne tendencje i prognozy czytelnicze wydają się być oczywiste, warto dobitnie to podkreślić – cały świat, a zwłaszcza młode pokolenie jest nierozerwalnie powiązane z cyfrową stroną życia w każdym wręcz jego aspekcie, zwłaszcza dostępu do szeroko rozumianej informacji, wiedzy. Z całą pewnością szybciej np. uczniowie i studenci sięgną po naukowe źródło, podręcznik, artykuł w jego e-formie, niż papierowej. Zadbajmy o to, aby taki legalny i wygodny dostęp do e-zbiorów zapewniła mu jego miejscowa biblioteka. Przypomnijmy także, że z każdą biblioteką, która dołącza do IBUK LIBRA i wykupuje kody, zwiększa się zasób dostępnych zbiorów cyfrowych dla wszystkich użytkowników konsorcjum.

  Legimi – jest jednym z najpopularniejszych serwisów do czytania e-booków i słuchania audiobooków w ramach abonamentu wykupionego przez bibliotekę. Aby uzyskać dostęp do e-zbiorów, należy pobrać wykupiony przez bibliotekę kod dostępu, a następnie postępując zgodnie z instrukcją, pobrać bezpłatną aplikację i rozpocząć przygodę w świecie książki elektronicznej. Szczególną zaletą tej oferty jest bogactwo elektronicznych publikacji, do których otrzymujemy bezpłatny dostęp – to baza ponad 60 000 e-booków i ponad 6 000 audiobooków. Co bardzo wygodne i przydatne na co dzień, a zwłaszcza w podróży, pobrane na osobiste urządzenie książki można również czytać lub odsłuchiwać, nie mając dostępu do Internetu. Liczba dostępnych w serwisie zdigitalizowanych egzemplarzy z dnia na dzień stale rośnie i jest niezależna od wykupionej licencji.

  Opolskie konsorcjum Legimi zrzesza obecnie 28 bibliotek publicznych. Liderem konsorcjum jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, a partnerami biblioteki z miejscowości: Biała, Brzeg, Baborów, Dąbrowa, Domaszowice, Gogolin, Grodków, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Nysa, Olesno, Ozimek, Pawłowiczki, Reńska Wieś, Skarbimierz, Turawa, Wołczyn, Zdzieszowice, Opole (MBP), Dobrodzień, Paczków, Lubsza, Pokój, Głuchołazy, Łubniany, Olszanka i Strzelce Opolskie.

  Zbliżający się koniec roku i i tworzenie strategii rozwoju biblioteki na rok kolejny to doskonała okazja do zaplanowania rozszerzenia oferty dla swoich czytelników, uatrakcyjnieniu jej zgodnie z oczekiwaniami, czyli wygodnemu i bezpłatnemu dostępowi do także e-zbiorów. Zachęcam i zapraszam wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie są w naszym konsorcjum do dołączenia. W listopadzie będziemy przygotowywać umowy na 2022 r. Ale dołączyć można i warto w każdej chwili!

  Wszelkich informacji dotyczących dołączenia biblioteki do platform komercyjnych udziela Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu.

 •                                                               

  "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska