Andrzej Sowa
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu


Jak „Biblioteczne opowieści” biblioteka w Skarbimierzu opowiada


„Biblioteczne opowieści” – spektakl muzyczny z udziałem zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu został przestawiony publiczności w dniach 18-19 czerwca 2021r. Hala widowiskowo-sportowa w Żłobiźnie wypełniła się zgodnie z covidowymi obostrzeniami w 50 procentach, a uczestnicy przenieśli się w bajkowy świat.„Niedaleko, tuż za rogiem, znajduje się wyjątkowa biblioteka. Gdy gasną światła … dzieje się tam coś niezwykłego. Postacie z książek opuszczają swoje strony, aby wyprostować kości. Spędzanie wielu godzin na półce w książce przysparza je o ból głowy i czują się jakieś takie… spłaszczone. Nasi bohaterowie bardzo lubią, gdy czytelnicy ich odwiedzają, wypożyczają, czytają ich historie. Dobrze wiedzą, że czytanie rozwija kreatywne myślenie, poprawia koncentracje, wzbogaca słownictwo i mogą oderwać od codzienności.”Spektakl „Biblioteczne opowieści” ukazuje w zabawnej formie błędy dorosłych i dzieci w obcowaniu z książką oraz jakie korzyści płyną z czytania. Głównymi bohaterami są dobrze znane dzieciom postacie z dziecięcej literatury oraz z lektur: Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Detektyw Pozytywka, Karolcia, Hermiona, Barbie, Vaiana, Babcia i Czerwony Kapturek. Czytelnicy pokazani są jako potwory książkowe, ponieważ nie szanują książek, zostawiają na nich plamy z jedzenia, malują po nich lub w ogóle nie zaglądają do środka. Karolcia z lektury bardzo się ich bała i nie chciała być wypożyczona. Jednak po namowach przekonała się, jak ważna dla czytelnika jest książka i czytelnik dla książki. Trafiła do domu dobrego potwora – mola książkowego.Pomysł stworzenia spektaklu o tematyce bibliotecznej narodził się dużo wcześniej. Chcieliśmy, żeby był częścią święta Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz pierwszej rocznicy utworzenia filii bibliotecznej GBP Skarbimierz w Żłobiźnie. Instruktor tańca Justyna Mencel oraz kierownik bibliotek Małgorzata Dziura dyskutowały, jak pokazać naszą działalność na scenie. Co jest dobre w bibliotece, co złe, jacy są czytelnicy, czym się charakteryzują? Jakie postacie z książek chcielibyśmy pokazać i jaki morał ma przynieść przedstawienie? Na tej podstawie Pani Justyna napisała scenariusz.

Podczas zdalnych zajęć każdy z instruktorów realizował swoje zadania. Justyna Mencel przygotowywała z grupą taneczną „Lejdiss” oraz grupą artystyczną „Loża” sceny oraz choreografie. Przemysław Ślęzak napisał piosenki i opracowywał je z członkami „Loży”. Elżbieta Łoboda pracowała nad utworami z młodszymi grupami wokalnymi „Gama” i „Nutki”.Do osiągnięcia zamierzonego celu potrzebne były stroje dla głównych postaci. Z pomocą przyszła nam Małgorzata Dziura. Za scenografię i światła odpowiedzialny był Krzysztof Kowalczyk, który stworzył na scenie prawdziwą bibliotekę. Za realizację dźwięku – Robert Stępień.Piękne choreografie, specjalnie na spektakl napisane piosenki, kostiumy, scenografia oraz gra aktorska młodych wykonawców z pewnością mogą służyć efektowi zwiększenia poziomu czytelnictwa w naszym regionie.                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska