Kordian Michalak
Dział Organizacyjno-Administracyjny WBP w Opolu


„Róże Karoliny” w Namysłowie po raz dwunasty


Odbywający się w Namysłowskim Ośrodku Kultury Ogólnopolski Konkurs Literacki "O Różę Karoliny" zorganizowany został już po raz dwunasty. Jego celem jest upamiętnienie twórczości opolskiej poetki Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej zmarłej 8 września 2007 roku.Inicjatywa zorganizowania konkursu zrodziła się w głowie byłej kierowniczki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Namysłowie Teresy Hruby oraz nieżyjącego już Kazimierza Jakubowskiego, opiekuna Klubu Młodych Twórców „Wena" (przemianowanego następnie na Klub Twórców Niezależnych „Wena"), działającego przy bibliotece. Założycielką oraz opiekunką Klubu przez dziewięć lat była właśnie Karolina Turkiewicz-Suchanowska.Karolina Turkiewicz-Suchanowska – poetka, powieściopisarka i animatorka kultury, z wykształcenia polonistka – przez większość życia związana była z Namysłowem, gdzie pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Tam również prowadziła zespół żywego słowa oraz amatorski zespół teatralny (przez trzydzieści lat). Była prawdziwym przyjacielem młodzieży i wspaniałym pedagogiem. To właśnie młodym ludziom, a także swojemu miastu poświęciła prawie całe swoje życie. Jak nikt potrafiła „zarazić” ich swoją pasją, umiłowaniem słowa, sztuki, literatury, malarstwa, teatru, a także uwrażliwić na drugiego człowieka… Zajmowała się też dziennikarstwem, publikując m.in. w „Gazecie Ziemi Namysłowskiej”.

Autorka czternastu tomików poetyckich, trzech powieści oraz trzech zbiorów opowiadań. W piątą rocznicę Jej śmierci ukazał się wybór wierszy Poetki zatytułowany Ważniejsze.Wielokrotnie brała udział w konkursach poetyckich, prozatorskich, a także w konkursach Żywego Słowa im. Klemensiewicza, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej wiersze publikowane były w prasie ogólnopolskiej i regionalnej, pojawiały się na antenie radia i telewizji.

Karolina Turkiewicz-Suchanowska opracowała także wybór wierszy Rilkego Wiersze samotne i opatrzyła go wstępem, podobnie jak trzy almanachy Klubu Młodych Twórców „Wena” oraz tomiki poezji namysłowskich i opolskich twórców.W 1998 roku z rąk wojewody opolskiego otrzymała Honorową Odznakę „Zasłużonemu Opolszczyźnie", natomiast w 2003 roku została laureatką Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla twórców i animatorów kultury. Należała do Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy opolskim ZNP.Ostatnie trzy lata życia spędziła w Opolu. Spoczęła w Alei Zasłużonych cmentarza komunalnego w Opolu-Półwsi.

Sylwetkę Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej przedstawia krótki film autorstwa Aleksandry Beczek, studentki dziennikarstwa z Warszawy, dalekiej krewnej Poetki. Film można obejrzeć pod tym adresem: www.youtube.com/watch?v=UpTyimQx644W 2021 roku jury konkursu dokonało oceny prac konkursowych nadesłanych przez blisko 50 twórców i postanowiło przyznać następujące nagrody:
kategoria dorośli
I miejsce – Tomasz Figiel z Krakowa, godło ZAWIGOST
II miejsce – Sebastian Markiewicz z Lublina, godło JANEK PRADERA
III miejsce – Krystyna Gudel z Suchowoli, godło DEREŃ
Nagroda specjalna – Ewa Kaca z Namysłowa, godło SUKINKOJOT

kategoria młodzież do lat 18
I miejsce – Gabriela Matkowska z Bukowy Śląskiej, godło YUUKI
II miejsce – Daria Kowalska z Dytmarowa, godło 2121
III miejsce – Bartosz Sobieniak z Poznania, godło BJS04W tym roku finał konkursu i wręczenie nagród zostały połączone z obchodami jubileuszu 25-lecia Klubu Twórców Niezależnych „Wena”.Karolina Turkiewicz-Suchanowska

BEZWSTYD

Nad wielką szarą wodą
przywoływałam wszystkie
poetki świata:
ciebie Safono która
na głowę zarzuciłaś
welon z szarej fali
i ciebie George
która nie byłaś George
tylko ciemną Aurorą
i ciebie Hölderlinie
który nie byłeś kobietą
(zresztą – któż kobietą nie jest)

Zapalałam przedwieczorne
metafory
żeby zachodziły srebrzyście
ale na kartkach zagnieździła się
jakaś przepiórcza liryka
choć to właśnie mewy-wariatki
zanosiły się śmiechem

Teraz nie wiem co w żyłach:
słońce?
lodowaty nurt
górskiego strumienia?
czy tylko słone morze?

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska