Alicja Jankowska
Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu


Spotkania autorskie – dlaczego warto je organizować?


Współczesna biblioteka powinna podążać za potrzebami jej użytkowników. Cele i działania dobrze ukierunkować tak, by odpowiadały na oczekiwania czytelniczo-kulturalne swoich mieszkańców. To właśnie w bibliotece jest przestrzeń na podejmowanie różnych aktywności, które upowszechniają wiedzę, popularyzują książki i czytelnictwo. To szczególne miejsce gdzie czytelnik może rozwijać swoje zainteresowania, kreować swój świat, rozwijać pasję i (wreszcie!) spotkać autora swoich ulubionych książek. Spotkania autorskie to ten moment, kiedy można poznać nie tylko książkę, ale osobiście autora tej książki.

Zorganizowane spotkania autorskie to okazja do zadania pytań, poznania bliżej i lepiej osoby pisarza. To świetny moment, aby kupić książkę i zdobyć autograf swojego ulubionego twórcy literatury. Można skorzystać z doświadczenia mistrza pióra, dowiedzieć się, skąd bierze pomysły na tematy, jakie są kulisy powstawania książki. Drzwi bibliotek powinny być otwarte nie tylko na przeżycia związane z lekturą, ale również z autorami. Można z całą pewnością stwierdzić, że spotkania autorskie są potrzebne zarówno pisarzom, jak i czytelnikom – popularyzują literaturę, promują książki i ich twórców. Wiele osób po spotkaniach jest zainspirowanych do podjęcia własnych prób pisarskich. Spotkania autorskie to bardzo dobra forma budowania relacji z czytelnikami oraz promocji książki. Organizacja spotkań autorskich to zatem korzyść nie tylko dla czytelników, ale również dla organizatora. Wielu z autorów zamieszcza informacje o planowym wydarzeniu na swoich blogach czy profilach facebookowych, stając się dodatkowym kanałem dotarcia do odbiorców, co służy jednocześnie promocji biblioteki. To w szerszej perspektywie daje większe zasięgi dla biblioteki i zwiększa zainteresowanie naszymi działaniami.W dniach 22-26.11.br. Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu w ramach obchodów Tygodnia Ekologicznego, który był dofinansowany ze środków budżetu miasta Kędzierzyna-Koźla przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka”, zorganizowała wiele ciekawych wydarzeń zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wśród propozycji nie mogło zabraknąć spotkań autorskich. Odbyły się one stacjonarnie oraz w formie on-line, a precyzyjne przygotowanie organizacyjne, w tym opracowanie planu spotkań, wpłynęło na wysoką jakość ich przebiegu.

Naszymi gośćmi byli:
Marta Fox – poetka, powieściopisarka i eseistka przybliżyła czytelnikom tematykę swojej najnowszej powieści pt. „Moja ołowianko klęknij na kolanko”, w której opisuje życie dr Jolanty Wadowskiej-Król leczącej w latach 70. i 80. XX w. dzieci zatrute ołowiem emitowanym z huty w Szopienicach. Czytelnicy mogli mentalnie odczuć klimat tamtego przemysłowego Śląska.Miłka Raulin – miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej i najmłodsza Polka, która zdobyła najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, przekazała niesamowitą dawkę motywacji, ale również „przeprowadziła” uczestników spotkania przez wyprawy wysokogórskie, które opisała w swoich książkach pt. „Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi” oraz „Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest”. Spotkanie pełne niesamowitych opowieści i interesujących informacji znanych tylko alpinistom.Tomasz Samojlik – naukowiec, pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, autor komiksów i książek dla dzieci, twórca postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka. Autor we wspaniały sposób przekazał ciekawe informacje z zakresu wiedzy przyrodniczej.Max Skorwider i Boguś Janiszewski – autorzy książek pt. „Klimat. To o czym dorośli ci nie mówią” i „Śmieci”, w praktyczny sposób przedstawili dzieciom problem kryzysu klimatycznego. Zajęcia warsztatowe w sposób praktyczny pokazały młodym odbiorcom jak segregować śmieci i dbać o naszą ziemię. Dla dzieci spotkanie okazało się być fantastyczną przygodą i wspaniałym doświadczeniem.

Celem organizowanych przez nas spotkań obok poznania autorów było zachęcenie do czytania, rozwijania pasji, a także podejmowania świadomych i mądrych decyzji ukierunkowanych na ekologiczne zachowania. Nasze wydarzenia skierowane były do różnych grup czytelniczych, tak by każdy mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla mógł znaleźć coś dla siebie.

Bogaty wachlarz propozycji stanowi o sukcesie i rozwoju. Atrakcyjne spotkania autorskie przyciągają wielu stałych jak i nowych czytelników, sprawiając, że zostają u nas na dłużej. Dają możliwość poznawania ludzi pióra, uczą jak rozumieć i odbierać literaturę, ale przede wszystkim zachęcają do czytania. Dlatego już dziś planujemy organizację kolejnych ciekawych spotkań autorskich. Doskonale rozumiemy, że biblioteka jest kanałem łączącym pisarza z czytelnikami. To dzięki podejmowanym przez nas działaniom, zaangażowaniu oraz otwartości na potrzeby lokalna społeczność może skorzystać z wielu propozycji spotkań autorskich.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska