Paweł Pawlik
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


Mangi
przegląd


My Hero AcademiaDziałający w naszej Bibliotece klub fanów Anime&Mangi oraz kultury japońskiej ma taki zwyczaj, że oglądamy jeden odcinek danego tytułu co tydzień. Idea jest taka, jak przy łowieniu: „zarzucamy” różnymi tytułami i a nuż, widelec akurat komuś się jakiś spodoba, a nie miał o nim wcześniej pojęcia. Tak też było z My Hero Academia, które już wtedy bardzo mocno zyskiwało na popularności. Nie zapomnę, jak po pierwszym odcinku miałem mieszane uczucia, zaś całość wydawała mi się miałka i sztampowa. Bardziej dla zasady obejrzałem drugi odcinek. Od tego czasu trochę wody w Wiśle upłynęło, a ja bez cienia wstydu określam siebie ogromnym fanem tego tytułu.

Historia nam przedstawiona umiejscowiona jest w alternatywnej rzeczywistości, co do zasady identycznej jak nasza poza jedną zmienną – ponad 80% społeczeństwa ma supermoce. Sytuacja niczym wycięta z komiksów Marvela nie dotyczy jednak kilku bohaterów, a większości ludzi. Oczywiście nie wszyscy są aparycji Hulka, czy ze zdolnościami Spider-Mana. Znajdujemy takich, którzy mają drobne umiejętności jak przyciąganie lekkich przedmiotów, aż po osoby, które są w stanie stworzyć płomienie o temperaturze 2000 stopni Celsjusza. Jak łatwo się spodziewać, użycie takiej mocy może być wszelakie, więc pojawiają się złoczyńcy, którzy wykorzystują nowo nabyte zdolności do wszelkiego rodzaju aktywności przestępczej oraz c,i którzy starają się ich powstrzymać – bohaterowie.

Izuku Midoriya jest uczniem, który marzy o tym, aby zostać właśnie bohaterem. Zainspirowany największym na świecie – All Mightem – ma na celu dostać się do najlepszej szkoły superbohaterskiej – Akademii U.A. Jest jednak jeden problem. Midoriya jest „nieobdarzony”, co niezwykle rzadkie w jego pokoleniu, nie mniej jednak nie posiada on absolutnie żadnych mocy. Sam ten fakt sprawia, że jest regularnie gnębiony przez kolegów z klasy, kpiących z jego aspiracji i traktujących go jak kogoś gorszej kategorii. Wszystko zmienia się, gdy na jego drodze staje złoczyńca oraz uwielbiany bohater.

My Hero Academia to manga z gatunku shonen, czyli przeznaczona dla młodych chłopców. Oczywiście nie oznacza to, że czytelnicy innej kategorii niż docelowa nie będą się przy niej dobrze bawić. Po prostu Japończycy dzielą mangowe tytuły podług docelowej publiczności. Stąd też ta manga raczej nie epatuje wulgarnym słownictwem czy przesadnie brutalnymi scenami walk, chociaż pojedyncze strony tu i tam pokazują rany bądź krew. Dodatkowo warto dodać, że sama manga dojrzewa wraz z czytelnikiem – sceny w dalszym tomach często nabierają bardziej mrocznego charakteru, tematyka poruszana przez bohaterów również się zmienia wraz z ich dorastaniem. Jest to sytuacja analogiczna do tej przedstawionej z Harrego Pottera, gdzie czytelnicy na początku sagi często byli w wieku szkoły podstawowej, by zakończyć ostatnią część na końcu liceum.

Kreska przedstawiona w mandze jest poprawna, w późniejszych tomach nabiera kolorów i widać, że autor także nabiera wprawy wraz z kolejnymi numerami. Obecnie częściej zdarzają się ładnie rozrysowane plansze dwustronicow, oraz więcej cieniowania i bardziej dynamiczne sceny.

Ogromny plus należy się za rozwój postaci. Zarówno główny bohater, jak i aktorzy drugoplanowi zyskują rumieńców wraz z postępem historii. Docenić należy zwłaszcza fakt, że autor stara się pogłębić praktycznie wszystkie z „głównych postaci pobocznych”, a jest ich całkiem sporo. Również główni źli są wyraziści, oraz niebezpiecznie dają się lubić, gdyż ich działania są często uargumentowane i nie będzie wyjątkową sytuacja, kiedy to czytelnik będzie ich rozumiał albo nawet z nimi sympatyzował.

Manga ta jest doskonała zarówno dla weteranów gatunku oraz tych, którzy chcieli by się w niego zagłębić, a nie wiedzą, od czego zacząć. Historia, pomimo że nieskomplikowana, potrafi zaskoczyć oraz poruszyć ważne tematy takie jak praca nad sobą, spełnianie marzeń czy to, jak ważna jest przyjaźń. Jest też na tyle bezpieczna w kwestii stylistyki, że często jest to pierwsza manga, jaką proponuję osobom, które trafiają do nyskiej Mediateki. Gorąco polecam.

Tytuł: My Hero Academia (jap. Boku no Hero Academia)
Autor: Kōhei Horikoshi
Wydawca w Polsce: Waneko
Zalecany wiek: 12+
Ilość tomów dostępnych w Polsce (w momencie pisania tekstu): 30

Akagami no Shirayukihime czyli Śnieżka o czerwonych włosachJeżeli szukacie złej czarownicy i magicznego zwierciadła, to nie ta bajka. Będzie jednak dziewczyna, która przez pewien wyjątkowy element swojej urody i zatrute jabłko splotła swe losy z księciem i jego królestwem. Shirayuki pochodzi z królestwa Tanbarun, którego książę Raji szukając najpiękniejszej kobiety w królestwie, dowiedział się o jej niezwykle czerwonych włosach. Dziewczyna jednak nie miała zamiaru dać się zamknąć w pałacowych komnatach, tym bardziej przez władcę, który dba tylko o siebie, za nic mając poddanych i ich potrzeby. Na ziemiach sąsiedniego królestwa, w leśnej chatce jej losy splatają się z nietypowymi wędrowcami. Podczas gdy jeden z nich zjada zatrute jabłko, Śnieżka udaje się do Rajiego po antidotum…

Tak rozpoczyna się przygoda niezwykłej zielarki, która od momentu poznania Zena zmienia nie tylko swój los, ale i przyszłość królestwa Clares.

Manga należy do kategorii shoujo, czyli kierowana jest głównie do nastoletnich dziewcząt. Z tego powodu nie znajdziemy w niej krwawych potyczek, wulgarnego języka, mrożących krew w żyłach sytuacji. Nie będzie to też typowo „pałacowa” historia rodem z Disneya. Śnieżka to wyjątkowo rezolutna dziewczyna, która poważnie podchodzi do swoich marzeń i rozsądnie traktuje obowiązki zielarki. Nie obejdzie się również bez przygód, porwań, niespodziewanych zwrotów akcji i pojedynków. Dzięki temu powstaje kompleksowa historia, która przypadnie do gustu zdecydowanie szerszemu gronu czytelników, niż sugerowałaby kategoria wiekowa. Dodatkowo wątek romantyczny, który wciąż przewija nam się w tle, zdecydowanie dodaje tu uroku.

Na uwagę zasługuje również warsztat autora, Akizuki (Akiduki) Sorata ma już na swoim koncie kilka tytułów, z czego w Polsce ukazały się dotychczas: jednotomowy zbiór opowiadań Narzeczony Vahlii (Vahlia no Hanamuko), dwutomowa manga Młodość dla opornych (Seishun Kouryakuhon) oraz Shirayuki. Śnieżka o czerwonych włosach (Akagami no Shirayukihime), która jest jak na razie najdłuższą serią.

Tytuł: Shirayuki. Śnieżka o czerwonych włosach (Akagami no Shirayukihime)
Autor: Akizuki (Akiduki) Sorata
Wydawca w Polsce: STUDIO JG
Proponowany odbiorca: 12+
Ilość tomów dostępnych w Polsce (w momencie pisania tekstu): 19

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska