Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki (październik–grudzień 2021)


Czwarty kwartał to czas, kiedy realizacja wielu całorocznych projektów dopinana jest na przysłowiowy ostatni guzik. To również czas, gdy na gruncie zawodowym wiele ciekawego się dzieje. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zadania Dyskusyjne Kluby Książki.

Październik rozpoczął się przeprowadzonym przez Magdalenę Sawicką wykładem „Dlaczego warto zainteresować się mangą?”, w trakcie którego uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym jest manga, skąd – zwłaszcza wśród młodzieży – ogromne nią zainteresowanie, jakie w Polsce wydają ją wydawnictwa oraz od czego dobrze rozpocząć przygodę z japońskim komiksem.

Następnie z czytelnikami z DKK w Pokoju, Olszance i Przyworach spotkała się Magdalena Majcher. Marcin Pałasz z kolei odwiedził dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki w Starych Siołkowicach, a w kolejnym miesiącu klub w Nysie gościł Alka Rogozińskiego.

Najważniejszym punktem programu listopadowego było rozstrzygnięcie konkursu „Książka w kadrze zapisana”, a także zakończenie zabawy polegającej na pisaniu przez opolskie kluby opowiadania w odcinkach. Konkurs „Książka w kadrze zapisana” polegał na wykonaniu zdjęcia obrazującego tytuł dowolnej książki. Wpłynęło 35 prac z 14 klubów. Po długich i burzliwych obradach komisja konkursowa wyłoniła trzy pierwsze miejsca, które zajęły:

 • DKK Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego (I miejsce);
 • DKK Gminnej Biblioteki Publicznej w Popielowie – Filii w Starych Siołkowicach (II miejsce);
 • DKK Gminnej Biblioteki Publicznej w Tułowicach (III miejsce).

  Przyznano także trzy wyróżnienia dla:

 • DKK Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemodlinie;
 • DKK Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku – Filii w Dylakach;
 • DKK Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu – Fantastycznego Klubu Dyskusyjnego.


  A. Christie Morderstwo w Orient Expressie
  (DKK Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu - Oddział Dziecięco-Młodzieżowy)


  R. Goscinny Mikołajek
  (DKK Gminnej Biblioteki Publicznej w Popielowie – Filia w Starych Siołkowicach)


  H. C. Andersen Dziewczynka z zapałkami
  (DKK Gminnej Biblioteki Publicznej w Tułowicach)


  J. Swift Podróże Guliwera
  (DKK Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemodlinie)


  P. Lyndon Travers Mary Poppins
  (DKK Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny)


  W. Golding Władca much
  (DKK Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku – Filia w Dylakach)

  Z kolei na jedno opowiadanie złożyły się fragmenty napisane przez wielu klubowiczów (jako ciąg dalszy poprzedniego „odcinka”), a ich autorami byli członkowie klubów: DKK przy Filii w Zielinie GBP w Strzeleczkach, DKK przy MiGBP Kluczborku, DKK przy GBP w Pawłowiczkach, DKK przy Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym MBP w Opolu, DKK przy OBP Oleśnie, DKK przy Filii nr 1 MiGBP w Strzelcach Opolskich i DKK przy MGBP Niemodlinie. W powstałym tekście znalazły się także fragmenty stworzone przez profesjonalnych autorów i autorki: Agnieszkę Lis, Magdalenę Majcher, Jakuba Szamałka oraz Edytę Świętek. W efekcie końcowym opowiadanie pod tytułem Całkiem (nie)zwyczajne spotkanie klubowe ukazało się w wersji papierowej, do którego oprawę graficzną wykonali czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Zielinie.

  Pod koniec listopada na platformie Zoom odbyła się kolejna nieoficjalna dyskusja moderatorów. Tym razem uczestnicy spotkania rozmawiali o książce Amerykański brud Jeanine Cummins.

  Porównując ostatni kwartał 2021 r. z czwartym ubiegłorocznym, nasuwa się jedna zasadnicza różnica. Panująca pandemia i związane z nią różne ograniczenia nie wpłynęły w żaden sposób na realizację zaplanowanych inicjatyw. I w tym optymistycznym akcencie warto upatrywać szansę na szybki powrót do normalności.

  Jaki będzie rok 2022 dla opolskich „dekaków”? Na pewno bogaty w interesujące, pełne pasji dyskusje o książkach, czego wszystkim Państwu życzę. •                                                               

  "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska