Damian Drzazga
Dział Wspomagania Procesów Bibliotecznych WBP w Opolu


Canva – projektuj, pracuj, baw się!


Canva to internetowe narzędzie służące do tworzenia projektów graficznych. Można stworzyć w nim praktycznie wszystko, zaczynając od małego logotypu, a kończąc na dużej planszy reklamowej. Jest bardzo intuicyjne, nie wymaga znajomości zasad pracy w zaawansowanych programach graficznych jak Photoshop czy Corel. Na stronie internetowej Canvy zakładamy własne konto, logujemy się i od tego momentu możemy korzystać z dobrodziejstw narzędzia.

Po zalogowaniu na głównej stronie spójrzmy na prawy górny róg i przycisk utwórz projekt, po naciśnięciu którego wybieramy interesujący nas format dokumentu, na jakim dalej będziemy pracować (rys.1). Możemy skorzystać z gotowych podpowiedzi Canvy i wybrać opcję np. plakat lub dokument A4. Możemy również wybrać rozmiar niestandardowy i podać w narzędziu interesujące nas wymiary np. 100x70cm. Warto zaznaczyć, że „gotowce” podpowiadane przez Canvę mają już określone wymiary, przykładowo wybrany przeze mnie plakat ma wymiar 42x59,4 cm, jeśli więc finalnie chcemy stworzyć plakat, ale w innym rozmiarze niż ten narzucony, wybieramy rozmiar niestandardowy.


Rys.1

Zanim zaczniemy cokolwiek tworzyć, trzeba zaznaczyć, że Canva jest narzędziem darmowym, jednak posiada płatne dodatki, elementy i funkcje, które są odpowiednio zaznaczone ikonką korony i napisem PRO przy poszczególnych elementach. Jeśli chcemy, by nasz projekt był darmowy, unikamy wybierania tych elementów (Rys.1a).


Rys.1a

Na potrzeby tego poradnika wybrałem plakat w rozmiarze domyślnym, podpowiadanym przez program. Po kliknięciu ukazuje się nam puste, robocze pole z najważniejszymi narzędziami po lewej stronie i kilkoma pomniejszymi opcjami w prawej, dolnej części ekranu (rys.2). Załóżmy, że chcemy stworzyć plakat na warsztaty rękodzieła dla seniorów. W tym momencie możemy tworzyć projekt od zera, dodawać skrupulatnie każdy element i nie sugerować się podpowiedziami Canvy. Możemy też w całości wykorzystać gotowe projekty i tylko np. podmienić w nich tekst lub nieco zmodyfikować całość, usuwając lub dodając jakieś elementy graficzne.


rys.2

Wykorzystajmy potężną bazę Canvy i przeróbmy nieco gotowy projekt. Warto tu zaznaczyć, że bank gotowych projektów Canvy jest bardzo bogaty i tworzony przez profesjonalistów, dzięki czemu gotowe projekty stoją – w mojej ocenie – na wysokim poziomie.

W lewym górnym rogu, klikamy na szablony, potem w polu wyszukaj wpisujemy frazy, które pomogą nam znaleźć interesujący szablon. W przypadku naszych warsztatów rękodzieła dla seniorów posłużyłem się takimi słowami jak: senior, warsztaty, rękodzieło i wybrałem projekt, który następnie zmodyfikuję (rys.3). W wyszukiwarkę domyślnie wpisujemy w języku polskim, jednak po wpisaniu angielskich słów (handmade, crafts, workshop) również uzyskujemy wyniki. Aby wybrać szablon, klikamy na niego raz lewym przyciskiem myszy.


rys.3

Po wybraniu interesującego nas szablonu, zanim zaczniemy tworzyć „na czysto”, dobrze jest zapoznać się, jakie pola mamy w naszym projekcie w tym momencie. Każde z nich jest w pełni edytowalne, możemy je usunąć lub przemieścić. Przykładowo po kliknięciu na warstwę tekstową na białym pasku nad projektem pojawią się opcje edycji tekstu (Rys.4). Po kliknięciu na obraz opcje edycji będą nieco inne (Rys. 5).

Prezentacja zamiast czytającego bibliotekarza

Rys.4


Rys.5

Opcje dotyczące zarówno tekstu, jak i obrazu są intuicyjne – po kliknięciu na nazwę czcionki rozwinie się lista z dostępnymi innymi fontami. Obok wyświetlają się takie narzędzia jak rozmiar czcionki, jej kolor, pogrubienie, podkreślenie itd.. W przypadku edycji obrazu możemy zmienić jasność, kontrast, nasycenie, dodać cienie, filtry i wiele innych. Dobrze jest zapoznać się z tymi opcjami wcześniej, by łatwiej było do nich dotrzeć w przyszłości. Wszystkie niepożądane zmiany można wycofać za pomocą strzałki na niebieskim tle skierowanej w lewo lub przywrócić, klikając na strzałkę w prawo (Rys. 6).


Rys. 6

W naszym plakacie podoba mi sie kolor tła i miejsce głównego zdjęcia, do zmiany jest sama fotografia oraz czcionka, a do usunięcia pomarańczowe akcenty i motywy wielkanocne (Rys.7).


Rys.7

Aby usunąć dowolne pole, klikamy najpierw na nie, a następnie wciskamy delete na klawiaturze. Tym sposobem usunąłem warstwę tekstu i obrazu w pomarańczowym kwadracie, w prawym górnym rogu plakatu. Następnie chwyciłem (trzymając lewy przycisk myszy) warstwę tekstu i przesunąłem w prawo (Rys. 8), a następnie kliknąłem na nią i rozciągnąłem jej linie boczne i rogi by ją poszerzyć (Rys.9). Różowe linie wyświetlające się w trakcie przesuwania obiektów są liniami pomocniczymi podpowiadanymi przez program. Ułatwiają one umieszczanie elementów na środku bądź w równych odstępach względem siebie. Trzeba pamiętać, że im więcej elementów, tym więcej linii będzie pokazywał program.


Rys. 8


Rys. 9

Kolejnym krokiem jest zamiana zdjęcia. W przyborniku po lewej stronie klikamy na zdjęcia, a następnie w polu wyszukiwania wpisujemy kluczowe hasła, tak jak przy trzecim kroku poradnika. Wyszukujemy odpowiednie materiały, a następnie łapiąc je (klikamy i przytrzymujemy lewy przycisk myszy), przeciągamy na miejsce obrazu na naszym plakacie. W ten sposób wybrane przez nas zdjęcie dopasuje się automatycznie wielkością do tego kształtu, jaki obecnie mamy na plakacie (Rys.10). Zdjęcie możemy również dodać, po prostu pojedynczo klikając na nie, pojawi się ono w losowym miejscu na projekcie.


Rys.10

Jeśli żadne ze zdjęć nam nie odpowiada, z pomocą mogą przyjść darmowe bazy zdjęć i grafiki wektorowej jak np. pixabay. Jeśli nie chcemy, aby zdjęcie było w kształcie zwykłego prostokąta, możemy nadać mu nieregularny kształt, który wybierzemy z menu elementy po lewej stronie. W tym celu należy kliknąć na wspomniane już elementy i przewinąć na dół gdzie znajdują się ramki i siatki (Rys.11).


Rys.11

Ramkę można przeciągnąć na projekt lub kliknąć na nią pojedynczo – nie ma to znaczenia i tak będzie trzeba ją dopasować (pomniejszyć lub powiększyć) (Rys.12). Robi się to w taki sam sposób jak przy kroku nr 9. W przyborniku po lewej klikamy następnie na zdjęcia i, tak jak wspomniałem wcześniej, przeciągamy interesujące nas zdjęcie w już przekształconą ramkę. Zdjęcie dopasowuje się i obcina automatycznie.


Rys.12

Siatki działają w dokładnie ten sam sposób. Można po prostu wtedy dodawać więcej zdjęć, a wszystko jest estetycznie wyrównane przez program (Rys.13).


Rys.13

W moim projekcie satysfakcjonuje mnie zwykłe prostokątne zdjęcie, które miałem na początku. To, czy na tym etapie zdecydowaliśmy się na ramki lub siatki, nie ma żadnego znaczenia w kwestii kolejnych kroków, jest to wyłącznie indywidualna kwestia estetyczna.

Modyfikujemy dalej nasz projekt. Usunąłem wielkanocne zające, dodałem półprzezroczysty obraz w tle, dodałem cień do zdjęcia oraz jeden element dekoracyjny w lewym górnym rogu (Rys.14).


Rys.14

Jak to zrobić? Na zające kliknąłem i wcisnąłem przycisk delete na klawiaturze. Interesujący mnie obraz na tło znalazłem w panelu zdjęcia po lewej stronie, ciekawe elementy można też znaleźć w panelu tło. Kliknąłem raz na wybrany obraz – pojawił się nieregularnie na środku projektu (Rys.15). Rozciągnąłem obraz do pożądanej wielkości. Można go maksymalnie powiększać i wyjeżdżać za linie projektu, szukając kadru, który będzie odpowiednim tłem i wypełnił plakat tak, jak nam się podoba, Po rozciągnięciu obrazu na górnym, białym pasku klikamy pozycja (Rys.16).


Rys.15


Rys.16

Klikamy na opcję do tyłu (Rys.17) do momentu aż przestanie być aktywna (stanie się szara i zablokowana). Po takich kilku kliknięciach nasz obraz tła „schowa się” za pozostałymi elementami plakatu. Po jednorazowym kliknięciu zniknie np. za warstwą tekstu, po kolejnym kliknięciu opcji do tyłu na przód wyjdzie obrazek, który znajdował się na środku plakatu. Opcja do tyłu i do przodu służy do umieszczania poszczególnych elementów projektu względem siebie, innymi słowy ustalamy, co ma być tłem dla czego.


Rys.17

Pozostaje już tylko zmniejszyć krycie naszego obrazu w tle. W tym celu klikamy na narzędzie przezroczystość (ikonka zanikającej szachownicy), znajduje się ono obok narzędzia pozycja (Rys.18). Suwakiem ustalamy pożądaną wartość, w moim przypadku było to 15. Obraz subtelnie wtapia się w tło pod pozostałymi elementami.


Rys.18

Do zrobienia pozostał jeszcze cień na zdjęciu głównym i dekoracyjny element w lewym górnym rogu. Cień dodajemy, klikając raz lewym przyciskiem myszy na nasze główne zdjęcie na plakacie. Następnie klikamy edytuj obraz, otworzy się menu po lewej stronie, przewijamy nieco w dół i wybieramy interesujące cienie (Rys.19). Graficzny dodatek z kwiatami znalazłem w menu elementy.


Rys.19

Wykańczamy warstwę tekstową projektu i powoli zbliżamy się do końca. Pole tekstowe klikamy raz (zaznaczy się), a następnie kolejny raz (będzie edytowalne). Wpisujemy tekst, modyfikując czcionki i np. pogrubienie tak jak w punkcie 4 poradnika. Jeśli zakończyliśmy edycję, klikamy na bok, na puste, szare pole – zmiany zapisują się automatycznie. Możemy je teraz złapać (trzymając lewy przycisk myszy) i przeciągnąć np. wyżej lub niżej. Aby dodać nowe pole tekstowe w przyborniku po lewej wybieramy tekst, a następnie wybieramy nagłówek, podtytuł lub trochę treści (Rys.20). Poniżej w kombinacjach czcionek mamy do wyboru różne, ciekawe style fontów . Złożone budową, neonowe, wielobarwne, fantazyjnie pochylone i wiele innych. Można z nich korzystać, należy je tylko umiejętnie wpasować w całość projektu. W celu dodania takiej czcionki należy kliknąć na nią raz i edytować dalej jak zwykły tekst. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie mogą obsługiwać polskie znaki.


Rys.20

Na dole dodałem również pasek dobrany kolorystycznie do pozostałych elementów plakatu. Nie jest to jedna długa linia, a trzy złączone razem. Wybrałem ją z menu elementy po wpisaniu w polu wyszukaj słowa belka. Jej kolor dopasowałem tak, jak w punkcie 5. Warto zaznaczyć, że narzędzie automatycznie podpowiada nam pasujące do projektu kolory (Rys.21). Złączenie trzech osobnych elementów w jeden długi jest bardzo proste. Canva dopasowuje je i przyciąga do siebie automatycznie podczas przeciągania (trzymamy lewy przycisk myszy) i nasuwania jednego elementu na drugi.


Rys.21

Jeśli do projektu chcemy dodać np. logotyp naszej instytucji, należy przesłać go na serwery Canvy. W tym celu z menu po lewej stronie wybieramy przesłane i prześlij multimedia (Rys.22), a następnie przeciągamy element na plakat tak jak zdjęcie. Logotyp stworzyłem na potrzeby poradnika i dodałem go w prawym górnym rogu plakatu.


Rys.22

Projekt można uznać za skończony. Aby sfinalizować pracę i zapisać plakat na dysku, klikamy strzałkę skierowaną w dół znajdującą się na górnym kolorowym pasku (Rys.23). Wybieramy typ pliku, który będziemy pobierać, najlepszy jest pdf lub pdf do druku (duży rozmiar), po dokonaniu wyboru plik będzie można zapisać na dysku. W historii Canvy na naszym profilu zostanie, dopóki go nie usuniemy.


Rys.23

Na koniec dla porównania szablon plakatu, którego użyłem oraz efekt końcowy jaki uzyskałem (Rys.24 i 25).Rys.24 i 25

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska