W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia z wieczoru poetyckiego „Wiersze pachnące jedliną” (16.12.2021)

16 grudnia, po roku przerwy mieliśmy ponownie okazję spotkać się z członkami i sympatykami Nauczycielskiego Klubu Literackiego na wieczorze poetyckim „Wiersze pachnące jedliną”.

Swoją twórczość zaprezentowali: Teresa Nietyksza, Ludmiła Małgorzata Sobolewska, Irena Bota, Ewa Maj-Szczygielska oraz Walter Pyka, a muzycznie wieczór uświetnił Grzegorz Grunwald, wykonując kompozycje własne do wierszy Cypriana Kamila Norwida.Zdjęcia ze spotkania online z Kateryną Babkiną (14.12.2021)

14 grudnia odbyliśmy kolejną Rozmowę bez granic. Tym razem łączyliśmy się z ukraińską pisarką Kateryną Babkiną, której książka Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek została nagrodzona Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS 2021 oraz Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej ANGELUS 2021 przyznawaną głosami czytelników.

Z pisarką w jej ojczystym języku rozmawiała Olga Chrebor – promotorka dialogu międzykulturowego i współpracy polsko-ukraińskiej, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, aktywistka uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (9.12.2021)

9 grudnia, podczas koncertu z cyklu Muzyka w Galerii mieliśmy przyjemność wysłuchać młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Wystąpili: Amelia Raczyńska w improwizacji własnej na fortepian, Julia Włodarczyk na wibrafonie, Aleksandra Pieruch na klarnecie oraz Jakub Błoszenko na trąbce. Koncert poprowadziła Tamara Derda z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia z promocji III tomu serii Górny Śląsk w Polsce Ludowej (1.12.2021)

1 grudnia. w namiocie w ogrodzie WBP miała miejsce premiera III tomu z serii Górny Śląsk w Polsce Ludowej, wydawanej wspólnie przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i opolski Instytut Śląski.

Tom noszący tytuł Wysiedlenia – emigracje – przyjazdy, prezentował dr Bernard Linek (Instytut Śląski), wykład okolicznościowy pt. Pierwsza akcja łączenia rodzin na Górnym Śląsku wygłosiła dr hab. prof. UO Adriana Dawid, a spotkanie było moderowane przez dr. hab. Piotra Pałysa.Zdjęcia ze spotkania z Andrzejem Grabowskim (25.11.2021)

25 listopada zakończyła się piąta edycja Zaczytanego Opolskiego – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Gościem specjalnym ostatniego w tej edycji spotkania był popularny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Andrzej Grabowski. Spotkanie prowadził Marcin Michrowski.Zdjęcia ze spotkania z Igorem Strojeckim w ramach Dni Uzbekistanu (23.11.2021)

23 listopada, w ramach Dni Uzbekistanu na Opolszczyźnie gościliśmy Igora Strojeckiego – publicystę, miłośnika Uzbekistanu, pasjonata genealogii.

Spotkanie było poświęcone jego pradziadkowi, Leonowi Barszczewskiemu, którego wspomnienia m.in. z Uzbekistanu ukazały się w książce pt. Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej. Spotkaniu towarzyszył koncert piosenek Anny German w wykonaniu Małgorzaty Kalińskiej, a także wystawa "Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX w. w Azji Środkowej", którą można oglądać w ogrodzie WBP do 31 grudnia 2021.

Dni Uzbekistanu na Opolszczyźnie, organizowane przez Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu, objęte są patronatem Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie i współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (18.11.2021)

18 listopada odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii w wykonaniu młodych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Tym razem Galeria WuBePe wypełniła się dźwiękami instrumentów smyczkowych oraz dętych. Koncert poprowadziła Aleksandra Bełkot z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia z wernisażu wystawy "Zapisane w pamięci" (17.11.2021)

17 września w namiocie w ogrodzie WBP odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej "Zapisane w pamięci" poświęconej 70-leciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Wystawa przybliża mieszkańcom regionu nie tylko historię naszej instytucji, ale także zakres pracy, zbiory i projekty realizowane na przestrzeni lat. Można zobaczyć, jak zmieniała się biblioteka w odpowiedzi na panujące trendy i potrzeby czytelników. Siedem dekad to dobra okazja do porównań, wspomnień i podkreślenia, że biblioteka to – oprócz funkcji i zbiorów – osoby, które przez lata instytucję tworzyły. Wernisażowi towarzyszył koncert Phillipa Brackena, Australijczyka obecnie mieszkającego w Opolu.Zdjęcia ze spotkania z Pawłem Marciochą w ramach Dni Uzbekistanu (16.11.2021)

16 listopada odbyło się u nas spotkanie w ramach Dni Uzbekistanu na Opolszczyźnie. Naszym gościem był podróżnik Paweł Maciocha, prowadzący profil na Facebooku, Instagramie i Youtube o nazwie @GdziesTyBył

Podczas spotkania opowiadał nam o swojej miesięcznej podróży po Uzbekistanie, a opowieści towarzyszył pokaz zdjęć oraz wystawa "Migawki z Uzbekistanu. Współczesne podróże po Jedwabnym szlaku".Zdjęcia ze spotkania z Rafałem Skąpskim (15.11.2021)

15 listopada naszym gościem był Rafał Skąpski – wydawca, były wiceminister kultury, autor publikacji poświęconych kulturze, historii i genealogii.

Podczas spotkania z Czytelnikami WBP opowiadał o swojej babci, Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, której dzienniki zebrał w dwa tomy i wydał pod tytułem Dziwne jest serce kobiece... .

Rozmowę prowadziła Katarzyna Zawadzka.Zdjęcia ze spotkania z ks. prof. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką (8.11.2021)

8 listopada mieliśmy okazję gościć ks. prof. Stanisława Rabieja oraz Halinę Łabęcką, którzy w namiocie w ogrodzie WBP opowiadali nam o swoich badaniach nad opolskim kirkutem.

Efektem tej pracy jest wydana przez Uniwersytet Opolski monografia, której drugi tom - Opolski cmentarz żydowski w XX w. - był pretekstem do spotkania.

Spotkaniu towarzyszył występ Gosi Sacały i Dawida Muszczyńskiego, którzy wykonali trzy pieśni hebrajskie.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (4.11.2021)

4 listopada mieliśmy przyjemność ponownie wysłuchać muzyki w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Tym razem koncert z cyklu Muzyka w Galerii rozbrzmiał dźwiękami wiolonczeli. Koncert poprowadził Krzysztof Koss, kierownik Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia ze spotkania ze Zbigniewem Rokitą (3.11.2021)

3 listopada mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Nike oraz Nike Czytelników, Zbigniewa Rokitę.

Z dziennikarzem, autorem książki Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku rozmawiał Tomasz Siniew. Transmisję ze spotkania można obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/wbpopole/videos/1989085557919331

Spotkanie odbyło się w ramach piątej edycji Zaczytanego Opolskiego – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Teodozją Świderską (28.10.12021)

28 października, w ramach spotkań z członkami i sympatykami Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu, mieliśmy przyjemność gościć Teodozję Świderską.

Spotkanie wokół najnowszego tomiku wierszy Wytrąceni z biegu prowadziła Ludmiła Sobolewska.Zdjęcia z podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy WBP a Haus Schlesien (28.10.12021)

8 października Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu reprezentowana przez dyrektora Tadeusza Chrobaka podpisała umowę o partnerskiej współpracy kulturalnej i naukowej z niemieckim Haus Schlesien w Königswinter reprezentowanym przez dyrektor Centrum Dokumentacji i Informacji (DIZ) Haus Schlesien, Nikolę Remig.

Obydwie instytucje pragną w najbliższych pięciu latach rozwijać i pogłębiać łączące je stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy. Podpisaną umową partnerską Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu nada mocy prawnej praktykowanej od kilku lat współpracy z Haus Schlesien. Należy do niej wymiana wystaw czasowych, wymiana publikacji oraz informacji o posiadanych zbiorach.

W ostatnich latach w Opolu pokazano dwie wystawy powstałe w Haus Schlesien. Wystawa w 2019 r, „Pierniki – podróż do krainy zmysłów ... przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej” przedstawiła europejskie tradycje piernikarskie, historię piernika i jego kulturotwórczą rolę. Natomiast w ubiegłym roku zaprezentowana została wystawa „Typowo śląskie?! Świadomość regionalna i śląskie tożsamości”.

W przyszłości obydwie instytucje będą dążyły do badania, pielęgnowania i zachowania wielokulturowej spuścizny kulturowej Śląska zarówno materialnej, jak i niematerialnej, stanowiącej część ogólnoeuropejskiego dziedzictwa kulturowego, a ponadto partnerskiego propagowania w duchu dialogu związanej z tym wiedzy dla budowy porozumienia pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur z poszanowaniem historycznych odmienności.Zdjęcia z wieczoru poświęconego Januszowi Wójcikowi (26.10.2021)

26 października w ogrodzie WBP odbył się wieczór poświęcony osobie i twórczości śp. Janusza Ireneusza Wójcika.

Poetę, animatora kultury, miłośnika Węgier i Kresów Wschodnich wspominali przyjaciele, współpracownicy, poeci Opolszczyzny oraz goście z Węgier.

Spotkanie było objęte patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.Zdjęcia ze spotkania z Marcinem Pałaszem i Elfem (22.10.2021)

Piątek 22 października mieliśmy przyjemność spędzić w bardzo wyjątkowym towarzystwie. Namiot w ogrodzie WBP odwiedzili Marcin Pałasz z Elfem oraz uczniowie pierwszej i trzeciej klasy Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej.

Spotkanie odbyło się w ramach piątej edycji Zaczytanego Opolskiego – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z prof. Stanisławem S. Nicieją (21.10.12021)

21 października mieliśmy okazję już po raz kolejny gościć prof. Stanisława S. Nicieję. Spotkanie poświęcone premierze XVII tomu Kresowej Atlantydy prowadziła Danuta Skalska.Zdjęcia ze spotkania online z Joanną Concejo (19.10.2021)

19 października mieliśmy niecodzienną możliwość porozmawiać z Joanną Concejo – polską graficzką, ilustratorką, autorką książek Kiedy dojrzeją porzeczki i M jak morze, a także m.in. ilustracji do książki Olgi Tokarczuk Zgubiona dusza, laureatką prestiżowej nagrody ilustratorskiej Grand Prix de l'illustration jeunesse 2021. Rozmowę prowadził Michał Nogaś.Zdjęcia z wernisażu wystaw "W kręgu kultury niemieckiej" oraz "Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska " (19.10.2021)

19 października, w ramach 18. Dni Kultury Niemieckiej, w Galerii WuBePe odbył się wernisaż dwóch wystaw: ”W kręgu kultury niemieckiej”, przedstawiającej zabytkową grafikę ze zbiorów WBP oraz „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” zorganizowanej we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Majcher (11.10.2021)

11 października gościliśmy Magdalenę Majcher, jedną z najbardziej poczytnych autorek tzw. literatury kobiecej. Pisarka promowała w Opolu swoją najnowszą książkę Obca kobieta.Zdjęcia ze spotkania z Maciejem Łubieńskim (7.10.2021)

7 października mieliśmy przyjemność gościć Macieja Łubieńskiego – satyryka, scenarzystę programów o historii, autora reportaży podróżniczych, potomka rodu Łubieńskich.

O jego książce Łubieńscy. Portret rodziny z czasów wielkości rozmawiała Agnieszka Zientarska.Zdjęcia z wernisażu wystawy "Z wizytą u Bojków" (5.10.2021)

5 października odbył się wernisaż wystawy "Z wizytą u Bojków".

Wystawę przybliżającą tereny w obwodzie iwanofrankiwskim (stanisławowskim), gdzie grupy Bojków najliczniej zamieszkiwały okręg doliński, zorganizowano z okazji 20-lecia podpisania umowy o współpracy międzyregionalnej pomiędzy Województwem Opolskim i obwodem iwanofrankiwskim.Zdjęcia ze spotkania z Maciejem Płazą (4.10.2021)

4 października mieliśmy przyjemność spotkać się z Maciejem Płazą – prozaikiem, tłumaczem, autorem książki Golem. Rozmowę przeprowadziła Agnieszka Zientarska.Zdjęcia ze spotkania z Władysławem Kozakiewiczem i Jackiem Wszołą (1.10.2021)

1 października naszymi gośćmi byli mistrzowie olimpijscy Władysław Kozakiewicz oraz Jacek Wszoła. Rozmowę prowadził Janusz Trzepizur.


Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska