Magdalena Dudek
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


II Transgraniczny Kongres Biblioteczny w Głuchołazach


Ostatnie dwa lata były trudne dla nas wszystkich. Pojawiła się pandemia, która przyniosła nie tylko wiele restrykcji, ale była także – jak dobrze wiemy - doświadczeniem obciążającym nas emocjonalnie i wymagającym organizacyjnie. Nie tyle zablokowała wiele działań, lecz wręcz je sparaliżowała. Odnalezienie się w tej sytuacji instytucji kulturalnych, które na co dzień pracują z użytkownikami tychże placówek, okazało się niezwykle trudne i wymagające. Trzeba było nie tylko przeorganizować pracę, ale także podjąć próbę dotarcia do użytkowników w inny niż dotychczas sposób.

I właśnie te kwestie mieliśmy okazję omówić – oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – podczas II Transgranicznego Kongresu Bibliotecznego (29.09.2021 r.). Wydarzenie to umożliwiło wymianę doświadczeń oraz przedstawienie działań prowadzonych podczas pracy bibliotek w trudnym dla wszystkich okresie COVID-19. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy trzech placówek – Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie, Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchołazach oraz Miejskiej Biblioteki w Jeseniku (Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku). Każda instytucja przygotowała prezentację na temat tego, jak radziła sobie w czasie wprowadzonych obostrzeń.





Bez dwóch zdań najtrudniejszym momentem, co podkreślali wszyscy, okazał się początek pandemii, kiedy placówki zostały zamknięte i nie wiadomo było, kiedy nastąpi ich ponowne otwarcie, w związku z tym trzeba było przeorganizować pracę biblioteki (m.in. przy okazji zamknięcia placówek przeprowadzono szereg prac porządkowych i inwentaryzacyjnych). Zanim biblioteki ponownie otworzyły swoje podwoje dla czytelników, wprowadzono usługę „książka na telefon”, z której czytelnicy bardzo chętnie korzystali. Wystarczyło zadzwonić do biblioteki z prośbą o przygotowanie książek – gotowa paczka czekała na czytelnika o umówionej godzinie. Biblioteka w Jeseniku poszła o krok dalej i włączyła także usługę zakupów dla osób samotnych lub chorych, które nie mogły wychodzić z domu. Pracowaliśmy zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Większy nacisk położono na pracę w sieci, przede wszystkim zwiększona została aktywność w mediach społecznościowych. Do tamtej chwili wszystkie biblioteki działały na Facebooku, w tym momencie swoją działalność rozszerzyły o Instagram (Nysa), a nawet TikToka (Głuchołazy). W sieci prezentowane były wystawy, ekspozycje okolicznościowe, zdjęcia ze starych kronik bibliotecznych, jednak przede wszystkim – często w zabawnej i przyciągającej czytelnika formie – polecenia książkowe. Pandemia stała się przyczynkiem do eksperymentowania z nowymi formami działań biblioteka w Głuchołazach zorganizowała szereg działań online, m.in. konkurs fotograficzny „Selfi z misiem”, biblioteczne gry terenowe z mapą czy escape roomy. Były lekcje, warsztaty i spotkania online. Dużą popularnością cieszyła się także przeprowadzona w nyskiej bibliotece akcja sleeveface.

Działalność online i praca zdalna były dla niektórych z nas wyzwaniem. Okazało się jednak, że testowanie nowych form funkcjonowania w sieci często kończyło się sukcesem. Potrzeba jednak refleksji, jak wyciągnąć z tych sukcesów wnioski na przyszłość. Niezbędne są także szkolenia, które pozwolą na rozwój aktywności online i wskażą narzędzia do tych działań.



Oprócz wymiany doświadczeń, kongres był także okazją do spotkania, integracji środowiska bibliotekarskiego, jak również inspirującym dyskursem i odświeżającym spojrzeniem na działania kulturalne w bibliotekach. II Transgraniczny Kongres Biblioteczny został zorganizowany przez Centrum Działań Wspólnych, który jest Działem Edukacji i Promocji przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie. CDW od 2017 r. realizuje projekt „Centrum Działań Wspólnych – sieć kooperacyjna samorządów i NGO Miast Partnerskich” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Projekt ten ma na celu stworzenie sieci kooperacyjnej oraz przestrzeni do realizacji transgranicznych działań w zakresie życia społeczno-kulturalnego w miastach partnerskich – Nysie oraz w Jeseniku, a założeniem projektu jest stworzenie trwałej struktury współpracy transgranicznej i jednego, wspólnego zaplecza do realizacji wspólnych działań i budowania nowych inicjatyw.


                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska