Katarzyna Szober
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie
Filia w Białej Nyskiej


Młodzi twórcy literatury – projekt w Białej Nyskiej


W 2021 r., jako biblioteka w Białej Nyskiej pozyskaliśmy środki z MKiDN. na realizację projektu „Młodzi Twórcy Literatury” w ramach programu Partnerstwo dla Książki. Projekt był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Uczestniczyli w nim użytkownicy z filii wiejskich MiGBP w Nysie: w Białej Nyskiej, Goświnowicach, Hajdukach Nyskich, Kopernikach, Kubicach, Lipowej, Wierzbięcicach i Złotogłowicach. Zorganizowaliśmy szereg imprez zapraszając do bibliotek najmłodszych czytelników m.in. na zajęcia głośnego czytania pn. „Czytam sobie – czytam Tobie” oraz spotkania czytelnicze „BookTalking czyli gawędy o książce”. Naszym celem było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, oswajanie ich z książką oraz zachęcenie od najmłodszych lat do korzystania z biblioteki.


Spotkania czytelnicze

Uczniów szkół w Białej Nyskiej i Niwnicy zaprosiliśmy na spotkanie z Wiolettą Piasecką, autorką baśni i bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, słuchowisk radiowych i teatrzyków lalkowych. Pani Wioletta przeprowadziła dla uczniów klasy III warsztaty literackie z tworzenia scenografii na podstawie książki pt. Miś. Dzieci wysłuchały opowiadania czytanego przez autorkę, następnie w mniejszych grupach próbowały swoich sił tworząc własne scenariusze i dekoracje. Urozmaicony program spotkania i aktywny udział najmłodszych oraz ciepły uśmiech Pani Wioletty zapewniły uczestnikom wspaniałą literacką zabawę. Pisarka opowiadała także o swoich książkach i ich bohaterach. Na zakończenie wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania i podpisywała swoje książki.


Warsztaty literackie

W ramach zadania, w czytelni MiGBP w Nysie nasi najmłodsi użytkownicy z filii wiejskich spotkali się, aby wspólnie obejrzeć spektakl teatralny pn. Przygody świnki w Krainie Niemusiów, czyli świat do góry nogami, wystawiony przez TeatRegeneracja. Opowiadał historię małej Świnki Paulinki, która była nieposłuszna i sprzeciwiała się wszelkim nakazom i obowiązkom. Pewnego dnia zupełnie przypadkowo trafiła do Krainy Niemusiów, gdzie nowo poznany kolega, Nieliczysław, poprowadził ją przez kolejne zakamarki świata bez zasad i obowiązków. Świnka dowiedziała się o najpiękniejszych i zarazem najbrudniejszych górach w całej krainie, a także czym grozi zbyt długie leniuchowanie. Wtedy zapragnęła wrócić do swojej krainy. Przyrzekła być grzeczną i posłuszną świnką. Był to niezwykle humorystyczny i pouczający spektakl.


Spektakl teatralny
Przygody świnki w Krainie Niemusiów, czyli świat do góry nogami

Dla uczestników zadania zorganizowane zostały warsztaty teatralne, prowadzone przez zawodowych aktorów z doświadczeniem w pracy scenicznej i pedagogicznej. Warsztaty miały charakter zabawy, dzięki czemu słuchacze pracowali nad swoją wymową, ciałem, a także rozwijali zdolności ruchowe. Podczas zajęć teatralnych uczestnicy rozbudzali swoją wyobraźnię, dzięki czemu stali się bardziej otwarci na otaczający świat i pewniejsi siebie.


Warsztaty teatralne

Kolejnym punktem projektu czytelniczego były wyjazdy tematyczne: dzieci ze szkoły w Lipowej wzięły udział w wycieczce do Mediateki w MBP w Opolu. Podczas wizyty mieli okazję zapoznać się z multimedialnymi zbiorami: audiobookami, płytami z muzyką i koncertami oraz komiksami. Uczniów szkoły w Niwnicy zaprosiliśmy na spektakl teatralny pn. Wielkie mi coś – pełną humoru, ciepłą opowieść o przyjaźni, nadziei i o tym, że każdy z nas jest ważny.


Zwiedzanie Mediateki MBP w Opolu

Dzieci z Kopernik, Goświnowic i Białej Nyskiej uczestniczyły w lekcjach muzealnych „Muzealna magia” służących wdrażaniu ich do korzystania z oferty kulturalnej oraz zapoznania się ze specyfiką muzeum. Podczas lekcji pn. „Dzieje książki” uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą rozwoju piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa. Natomiast lekcja pn. „Ginące zawody” realizowana była na wybranych fragmentach ekspozycji, prezentowała nyskie tradycje cechowe oraz ginące lub nieistniejące już zawody. Dzieci wzięły również udział w „Warsztatach kaligraficznych” prowadzonych przez pracowników Muzeum Powiatowego w Nysie. Nauka pięknego pisania wymagała od nich wytrwałości i zaangażowania, ale dała im również wiele satysfakcji.


W muzeum

Podsumowaniem akcji czytelniczych była „Zabawa literacka”, czyli międzybiblioteczny konkurs tworzenia tekstów pn. „Dziecięce teksty literackie” oraz konkurs recytatorski pn. „Wiersze Wioletty Piaseckiej”. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich laureatów nagrodziliśmy pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami.

Dzięki działaniom przeprowadzonym w ramach projektu zwiększyło się zainteresowanie młodych czytelników książką i kulturą. Podjęte przez nas działania pobudziły ich wyobraźnię, pozwoliły na rozwój umiejętności aktorskich i wokalnych. Były także ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu z rówieśnikami. Uruchomienie różnorodnych działań skoncentrowanych wokół książki przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania biblioteką wśród najmłodszych.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska