Monika Kabat
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu


Bajkopodróże w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrodzieniu


Bajkopodróże to bajkowa podróż po klasyce literatury dziecięcej połączona z kreatywnymi teatralnymi, plastycznymi, tanecznymi, a nawet kulinarnymi warsztatami dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Biblioteka w Dobrodzieniu zrealizowała wiele godzin zajęć dla dzieci, podczas których najmłodsi podróżowali po różnych kulturach w bajkach i baśniach, poznając jednocześnie zwyczaje oraz ciekawostki związane z regionami całego świata. Była kultura polska i polskie stroje, baśnie o powstaniu naszego kraju, polskie tradycje i zwyczaje, a także tradycyjny kujawiak i warsztaty taneczne. Była kultura śląska i opowieści o „drapaniu” jajek wielkanocnych oraz czytanie znanych nam bajek po śląsku. W kulturze czeskiej poznaliśmy Krecika, a także tańczyliśmy polkę, która – co zaskoczyło dzieci – jest czeska. Dzieci witały się i żegnały po czesku. Kultura japońska pachniała kwitnącą wiśnią oraz powiewała kolorowymi latawcami, które uczestnicy wykonali podczas zajęć i zabrali do domu. Słuchaliśmy także opowieści japońskich, a najmłodsi obejrzeli teatrzyk Kamishibai. Kultura chińska z kolei pokazała nam, jak trudno napisać nasze imię znakami chińskimi oraz jak prawidłowo jeść pałeczkami. Dzieci poznały zwyczaje chińskie oraz zrobiły wspólnie dużego, tradycyjnego smoka, z którym spacerowały do szkoły i przedszkola machając całą drogę.

Zawędrowaliśmy także na Ukrainę i do Rosji, kulturę których to krajów dzieci również poznały od podszewki. Pani prowadząca, z pochodzenia Ukrainka, opowiadała ciekawostki ze swojego dzieciństwa i zainteresowała małych słuchaczy bajkami rosyjskimi. Niemiecki krąg kulturowy zabrał nas do świata bajek i baśni braci Grimm, Andersena oraz pokazał zwyczaje niemieckie oraz tradycyjne gry i zabawy z tego regionu. Kultura irlandzka razem z tradycyjnym skrzatem Leprechaun pozwoliła nam poznać barwy „zielonej wyspy”, na który to kolor pomalowaliśmy włosy i nasze buzie. Dzieci tworzyły skrzaty, a na koniec wspólnie zrobiły tradycyjne naleśniki z cukrem pudrem i cytryną. Po tym smacznym zakończeniu części kreatywnej, uczestnicy mogli spróbować swoich możliwości i nauczyć się tańca irlandzkiego.Były to wspaniałe, pełne energii warsztaty, których efekt można było zobaczyć podczas finału Bajkopodróży na rynku naszego miasta. Dzieci odbyły warsztaty teatralne i razem z prowadzącą najpierw wystąpiły, prezentując taniec, którego się nauczyły, a potem zaprosiły wszystkich do opowieści interaktywnej. Niesamowity projekt, który zanurzył nas prowadzących, ale także ponad 160 dzieci w świat wielokulturowości, bajek, baśni i pokazał nam wszystkim, że inne nie znaczy gorsze. Że inni, to także my sami. Podczas realizacji projektu odbyły się również warsztaty dla nauczycieli, animatorów kultury oraz opiekunów, podczas których stworzony scenariusz zajęć, jak uczyć o wielokulturowości i odmienności. Działania, które zbliżyły dzieci do tradycyjnych bajek i baśni (nie tylko naszych) oraz na różnych płaszczyznach pokazały inność, ale i bogactwo różnych kultur, planujemy kontynuować.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” oraz budżetu Województwa Opolskiego, a także ze środków własnych MiGB w Dobrodzieniu.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska