Katarzyna Kurko
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu


Na regale
Przegląd nowości wydawniczych z ostatnich lat


Regał: fantastyka

Ostatni brzeg / Nevil Shute. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2021. - 339 stron ; 22 cm


Zaskakująco spokojna książka jak na temat – pogodna zapowiedź apokalipsy, wyraz strachu, a zarazem ostrzeżenie przed bronią jądrową. Głos z roku 1957.
Wojna atomowa skaziła Ziemię. Świat ludzi się kończy – najpierw umierają ci na półkuli północnej, ale promieniowanie posuwa się konsekwentnie na południe. W pewnym australijskim mieście obywatele czekają na swoją kolej...

Wykształcenie i zdobyty zawód inżyniera lotnictwa, służba w wojsku, przeprowadzka do Australii czy hobby autora przenikają do jego powieści – można je odnaleźć np. w takich elementach fabularnych, jak praca (wojskowy) czy zainteresowania (samochody) głównych bohaterów, nie wspominając o miejscu akcji. Dzięki temu udało się Shute'owi stworzyć w miarę realistyczny obraz rzeczywistości mimo zbliżającego się końca świata. Pisał o tym, co znał.

Mimo, że jest to science fiction, książkę czyta się jak powieść obyczajową. Jedynym elementem fantastycznym jest tu pełzające w kierunku bohaterów promieniowanie. Sceptycyzm budzi jednak sposób, w jaki ludzie godzą się ze śmiercią i umierają – spokojnie, planowo, jakby zajmowali się kolejną rzeczą z listy do zrobienia przed pójściem spać. No i promieniowanie nie rozprzestrzenia się w ten sposób, ale mniejsza z tym (wiedza zaczerpnięta od mądrzejszych ode mnie).

Przeczytałam, jest w porządku, ale dziś nie robi już takiego wrażenia, jak kiedyś.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska