Kamilla Wójt
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu
Mateusz Wesołowski
Wydawnictwo SQN


W ramach współpracy: Wydawnictwo SQN


Powolnie poznawaj przyjaźń; ale kiedy ją poznasz, kontynuuj stanowcze i stale”. (Sokrates)

Mówienie o przyjaźni w biznesie trąci oksymoronem. Jednak przywołana myśl filozofa wydaje się być w tym przypadku jak najbardziej na miejscu. W rozpoczętym bowiem nowym cyklu przedstawiać będziemy „sylwetki” wydawnictw, z którymi Katarzyna Hermasz z Działu Gromadzenia i Opracowania WBP w Opolu podpisała w imieniu naszej biblioteki umowę o współpracy. I tu rzecz się wyjaśnia. Choć pojawiają się określenia znane ze sztuki marketingu, to nasza kooperacja jest zdecydowanie bardziej partnerstwem.

Łączy nas ten sam cel: promocja ciekawej, wartościowej literatury wśród czytelników, dostarczanie im aktualnych informacji z rynku księgarskiego, a co najważniejsze – bogatej i różnorodnej oferty książek ze szczególnym uwzględnieniem ulubionego regału czyli „Nowości”. Nasza współpraca z wydawnictwami polega na wzajemnym wspieraniu się w tej misji. Na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych prezentujemy logo, profil i ofertę książkową każdego z partnerów, a w zamian otrzymujemy bezpłatnie publikacje, które od razu włączane są do księgozbioru WBP w Opolu, czyli… do rąk naszych czytelników. Otrzymane publikacje prezentujemy także w lokalnych mediach, na Targach Książki czy omawiamy na spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki.

W pierwszym odcinku nowego cyklu przedstawiamy Wydawnictwo SQN., które promujemy w ramach naszej współpracy na: wbp.opole.pl/wydawnictwo-sqn
Owocnej lektury!Wydawnictwo SQN – dobre i ciekawe książki to warunek konieczny.
Wydawnictwo Sine Qua Non (w skrócie SQN) istnieje na rynku już od 2010 roku. Od ponad dekady dostarcza czytelnikom rozmaite pozycje związane ze sportem, historią, popkulturą i niesamowitym światem fantasy. Właśnie chęć zachowania różnorodności i nieszablonowości najbardziej napędza zespół wydawniczy do dalszej pracy.

Biografie sportowe i nie tylko.
O sporcie można opowiadać na wiele różnych sposobów. Autorami książek są zawodnicy, trenerzy, a nawet dziennikarze, dla których śledzenie sportowych rozgrywek jest całym życiem. Idealnym przykładem jest pozycja pt. Włodzimierz Szaranowicz. Życie z pasją, odsłaniająca losy najpopularniejszego komentatora sportowego w Polsce.

Ilu sportowców, tyle różnych perspektyw. O swoich wrażeniach zdecydowała się opowiedzieć nawet emerytowana gwiazda NBA – Scottie Pippen. Na kartach nowej autobiografii Scottie Pippen. W ukryciu były koszykarz w ostrych słowach wypowiada się na temat NBA, drużyny Chicago Bulls, a także swojej niejednoznacznej relacji z Michaelem Jordanem.

Pod lupę zostali również wzięci specjaliści od zdrowego trybu życia, w tym były marines Simon Waterson, teraz czuwający nad formą największych gwiazd w Hollywood. Własnymi sekretami podzielił się w poradniku Trening to za mało. Ćwicz i buduj formę jak gwiazda Hollywood, który zostanie wydany już w kwietniu tego roku.Literatura faktu
Pomimo niezliczonej ilości podręczników, historia nadal pozostaje nie do końca zbadana. Dlatego prawdziwą przyjemność sprawia odkrywanie coraz to nowych faktów na temat ważnych wydarzeń politycznych oraz zjawisk popkulturowych.

Przedmiotem zainteresowania czytelników stały się postacie wzbudzające wiele kontrowersji na arenie polityki międzynarodowej, co odzwierciedla niedawno wydana pozycja autorstwa Catherine Belton Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi, która przedstawia obecnego prezydenta Rosji z oryginalnej perspektywy.

Nie można też przeoczyć tytułu poświęconego popkulturowemu fenomenowi, którym niewątpliwie był – i nadal jest – serial komediowy Przyjaciele, który święcił swoje triumfy w latach 90. Wchodzące na rynek Pokolenie Przyjaciół. Zakulisowy obraz kultowego serialu Saula Austerlitza niewątpliwie zadowoli wcześniejszą, jak i nową generację fanów sitcomu.Współczesna fantastyka
Nie tylko świat realny jest warty eksplorowania. Można oderwać się od codzienności, zagłębiając się w krainy pełne fantastycznych zjawisk, żywcem wyjętych z rozmaitych mitów i legend. Nowa powieść Marcina Mortki Mroźny szlak oferuje tego rodzaju przygodę, w której nie brak elfów, krasnoludów, smoków i innych stworzeń charakterystycznych dla fantasy.

Z powodzeniem można też łączyć oba wymiary – rzeczywisty i nadnaturalny. Tak zwana Trylogia szamańska – w skład której wchodzą Szamański blues, Szamańskie tango i Szamański twist – jest tego niezbitym dowodem. Aneta Jadowska wykreowała uniwersum przyciągające nie tylko wielbicieli wątków fantastycznych, ale również klasycznych powieści detektywistycznych.

Warto zaznaczyć, że w katalogu wydawnictwa nie brakuje podobnych pozycji. Spod pióra Magdaleny Kubasiewicz wyszedł nowy tytuł Kołysanka dla czarownicy, opowiadający o losach wiedźmy specjalizującej się w rzucaniu i zdejmowaniu klątw, ale żyjącej we współczesnej Warszawie. Fabuła zaś koncentruje się na pewnej tajemnicy, która zaciekawi niejednego wielbiciela kryminałów.Dlaczego Wydawnictwo SQN?
Każdego kolejnego roku wydawnictwo wzbogaca ofertę o nietuzinkowe pozycje, zwłaszcza biografie sportowe, reportaże popkulturowe, powieści kryminalne i fantasy. Zespół SQN składa się w większości z entuzjastów powyższych dziedzin, a jak wiadomo – tylko z pasji może powstać wartościowa literatura.

Więcej na stronie: www.wsqn.pl.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska