









Opolski cmentarz żydowski w XX wieku to drugi tom monografii dotyczącej miejsca pochówku opolskich Żydów.
Opolski kirkut znajdujący się przy ulicy Granicznej został oficjalnie otwarty w 1822 roku, a ostatni pogrzeb na nim odnotowano w 1940 roku. Dziś cmentarz ten obchodzi 200. rocznicę swojego powstania.
Wspólna publikacja Haliny Łabęckiej oraz księdza Stanisława Rabieja stanowi niejako spacer po opolskim cmentarzu żydowskim, w trakcie którego przyglądamy się znajdującym się tam macewom, odczytujemy zamieszczone na nich inskrypcje i odkrywamy historię niegdyś żyjących tutaj Żydów.
Z pozoru milczące kamienie przemawiają, opowiadając o kulturze i żydowskich zwyczajach, o ludziach, którzy w tej ziemi spoczęli – w tym znanych wówczas, wpływowych bogatych kupcach, lekarzach, adwokatach, przedsiębiorcach. Wśród osób pochowanych w tym miejscu znajdują się m.in.: babka podróżnika Mehmeda Emina Paszy, honorowy obywatel miasta Opola rabin Adolf Wiener czy browarnik Siegfried Friedlaener.
Bogato ilustrowana książka daje bardzo ciekawy obraz Opola XIX i XX wieku oraz stanowi wspaniałe świadectwo pamięci nie tylko o samej nekropolii, (która sama w sobie jest miejscem ważnym, symbolicznym i skłaniającym do refleksji), ale także o minionej epoce i tworzących ją ludziach.
Oprócz historii nekropolii i biogramów osób tam spoczywających, a także materiału fotograficznego, dołączona została do książki mapa opolskiego cmentarza żydowskiego, co dodatkowo wzbogaca to wydanie.