Aleksandra Okulus
Dział Udostępniania Zbiorów WBP w Opolu


Nowości prasowe w Czytelni WBP Opole.
„KYAA!”
Mająca wielowiekową tradycję japońska manga oraz czerpiące z jej estetyki anime słusznie uznaje się za sztukę, której – często zawiłe – prawidła rozjaśniane są przez wyśmienitych znawców na uczelniach czy w specjalistycznych publikacjach. Wyrafinowana, nieoczywista i zróżnicowana pod względem gatunkowym twórczość spotyka się niekiedy z niezrozumieniem czy nieufnością ze strony odbiorców z zachodniego kręgu kulturowego, co zresztą skutkuje niesprawiedliwymi i krzywdzącymi ocenami oraz opiniami. Co ciekawe jednak, japońskie komiksy i animacje cieszą się niesłabnącą popularnością, czego dowodem są prężnie działające kluby miłośników tej sztuki, liczne konwenty albo książki i czasopisma tematyczne.

Ukazujący się od 2009 roku dwumiesięcznik „KYAA!”, którego tytuł nawiązuje do piskliwego, dziewczęcego okrzyku wydawanego przez bohaterki japońskich animacji, to pozycja godna odnotowania na polskim rynku wydawniczym, między innymi z uwagi na jej „interaktywny” charakter. Magazyn jest bowiem tworzony przez „fanów dla fanów” mangi i anime, co oznacza, że w zasadzie każdy wielbiciel japońskiej sztuki może zostać autorem publikowanych na jego łamach tekstów, tym samym uzyskując realny wpływ na charakter pisma. Warto w tym miejscu wspomnieć o prowadzonej z zapałem i regularnością fejsbukowej stronie „KYAA!”, na której co rusz pojawiają się kierowane do odbiorców prośby o opinie czy zapytania dotyczące treści dwumiesięcznika.

Magazyn stanowi cenne źródło wiedzy na temat japońskiej kultury i mimo niepozornych rozmiarów wyróżnia się piękną szatą graficzną, pełną – znakomitej jakości – kolorowych ilustracji. Prawdziwą gratką dla wszystkich fanów są dołączane do każdego wydania pisma dwa plakaty z wizerunkami postaci znanych z japońskich komiksów czy filmów animowanych.

Materiał fotograficzny zamieszczony za zgodą redakcji pisma.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska