Jolanta Zakrawacz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Drugie życie książki…

Jacek Suchecki, Lapsus Dei, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2000, wyd.I

„Życie jest za krótkie, by czytać słabe książki” – napisał Artur Schopenhauer. Lapsus Dei słabą książką zdecydowanie nie jest. Wręcz przeciwnie! Jej lektura okazała się być dla mnie wielką przyjemnością, a przy okazji zmusiła mnie do poszukiwania znaczeń dotąd nieznanych mi słów.

Ta niewielka pod względem objętości książka cechująca się wspaniałym językiem, intrygującą fabułą i motywem osobliwego bohatera w błyskotliwy sposób opowiada o komplikacjach miłosnych doświadczanych przez młodego człowieka, o zazdrości i zemście, czyli historię znaną i starą jak świat.

Jonasz, główny bohater Lapsus Dei, jest z zawodu semazjologiem, a prywatnie spełnionym ojcem i zdradzanym przez żonę mężem. Mężczyzna postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce. Pragnienie zemsty i zabicia kochanka wiarołomnej połowicy staje się jego obsesją. Na narzędzie zbrodni Jonasz wybiera łuk sportowy. Sprawa jednak nie jest prosta. Łuk najpierw trzeba zdobyć, a następnie nauczyć się z niego strzelać. Jonasz postanawia więc zapisać się na zajęcia do klubu strzelniczego. Co z tego wychodzi, jakie bohater musi pokonać trudności, dlaczego wybiera łuk i ile jest głosek w słowie miłość – tego wszystkiego dowiedzieć się można z Lapsus Dei. Dopowiem tylko, że bardzo ciekawa jest również opowiedziana przez głównego bohatera bajka o Pytajce i Panie Szpulowym. Gorąco polecam tę powieść!

Książkę wypożyczyłam w Oleskiej Bibliotece Publicznej, za co serdecznie dziękuję.

Jacek Suchecki – ur. w 1950 roku w Warszawie. Pisze prozę, scenariusze oraz tłumaczy z angielskiego. Był wieloletnim pracownikiem naukowym Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych. W Wydawnictwie Czarne krąży pogłoska, że gdy Suchecki zabrał się w końcu za pisanie habilitacji, wyszła mu z tego powieść – „Lapsus Dei”. Ale czy można temu wierzyć? Obecnie mieszka na Ursynowie. (z opisu Wydawcy)


                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska