Magdalena Beztroska, Małgorzata Osiadły
Centrum Kultury Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazachu


Z regału na warsztat, czyli jak to się w Głuchołazach robi


Dział dziecięco -młodzieżowy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchołazach prowadzi szereg działań skierowanych do dzieci i młodzieży. W roku 2022 przeprowadziliśmy już 10 warsztatów tematycznych, w tym 3 w formie on-line, dla grupy wiekowej 10-15 lat.

Największym zainteresowaniem cieszyły się:

Warsztaty dotyczące mangi. W trakcie kilkugodzinnych spotkań młodzież dyskutowała na temat słynnych mangaków, studia Ghibli, cosplayu, subkultury otaku, origami. Uczestnicy grali w planszówki inspirowane Japonią, szyli własne pluszaki, robili breloki z ulubioną postacią mangową, oglądali wybrane filmy anime. Ze spotkania na spotkanie pojawia się coraz więcej chętnych do udziału w warsztatach. Owocuje to również zwiększoną aktywnością w wypożyczeniach zarówno mang, jak innej literatury dedykowanej młodzieży.

Warsztaty na temat Mitologii słowiańskiej – bogowie słowiańscy i ich ekipa. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z różnymi wersjami mitu o stworzeniu świata i otrzymała informacje o słowiańskich bogach, bóstwach i oczywiście demonach. Wspólnie wykonali pracę plastyczną, ukazującą wyraj i nawię – dwa mityczne, słowiańskie światy. Grali również w grę Słowiańskie Memory i rozwiązywali quiz na temat demonów. Pracowaliśmy na książkach „Dary bogów” i „Drzewo”.

Warsztaty on-line – Scrapbooking w Canvie. Canva jest darmowym programem graficznym, pomocnym w przygotowaniu plakatu, prezentacji, grafikach na social media, zaprojektowaniu własnego logo. Podczas zajęć on-line bibliotekarka pokazała uczestnikom podstawowe funkcje programu i wyjaśniła czym jest scrapbooking. Następnie młodzież samodzielnie wykonała swoje grafiki w Canvie.

Jesteśmy ogromnie zadowolone, że młodzież coraz chętniej odwiedza bibliotekę i chce spędzać w niej czas. Mamy mnóstwo kolejnych pomysłów na spotkania warsztatowe dla tej grupy wiekowej.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska