









Biblioteki publiczne w dzisiejszych czasach to nie tylko książki, czasopisma, wypożyczalnie, czytelnie i czytelnicy oraz oferta skierowana do nich. By sprostać wymaganiom i nadal pozyskiwać nowych czytelników, książnice muszą otworzyć się również na potrzeby tych nieczytających, którzy w przyszłości mogą stać się jednak potencjalnymi pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki. I to do takich osób kierowana jest oferta niezwiązana stricte z książką i czytaniem, propozycje, które na co dzień nie kojarzą się z pracą biblioteki – wystawy, wernisaże, warsztaty plastyczne, kursy, szkolenia i inne zajęcia hobbystyczne.
Zdzieszowicka biblioteka również regularnie przygotowuje takie propozycje dla „nieczytelników”. Jej ostatnia oferta to zajęcia szachowe oraz warsztaty plastyczne.
Kółko szachowe zainicjowało swoje zajęcia we wrześniu 2021 roku i z czasem na stałe wpisało się w krajobraz biblioteki. W każdy poniedziałek młodych i starszych miłośników tej „królewskiej gry” w jej tajniki wprowadza Pan Piotr Rozumek – miłośnik i znawca szachów, nauczyciel w jednej z miejscowych szkół podstawowych.
Bardzo zróżnicowana wiekowo grupa może podczas warsztatów poznawać zasady gry, jak i szlifować już posiadane umiejętności strategicznego myślenia. Pojedynki pomiędzy młodymi, jak i starszymi, a także mieszane wiekowo, są doskonałą okazją do rozwijania umiejętności intelektualnych, logicznego myślenia, sportowego współzawodnictwa, treningu pamięci i cierpliwości. Dużym atutem zajęć jest wspomniane zróżnicowanie wiekowe grupy: najmłodsi to 6-latkowie, a najstarsi to seniorzy 65+. Międzypokoleniowe pojedynki są olbrzymią frajdą dla grających, jak i obserwujących rozgrywki.
Pobyt na zajęciach dla wielu uczestników stał się okazją do wstąpienia w szeregi naszych czytelników, bo jakże nie skorzystać z oferty wypożyczalni książek, jeśli jest się już w bibliotece. I tak „nieczytelnicy” stali się stałymi użytkownikami biblioteki oraz wypożyczalni.
Kolejna oferta zdzieszowickiej biblioteki dla tych, którzy niekoniecznie czytają książki, to warsztaty plastyczne. Sumi-e jest to tradycyjna japońska sztuka malowania tuszem. Mieszkanka Zdzieszowic, Pani Halina Veres, emerytowana nauczycielka języka angielskiego, od lat poznaje i stosuje w swoich pracach plastycznych różne techniki malarskie, także sumi-e.
Jej tajniki poznaje podczas zajęć w Krakowie, ale by rozwinąć swoje umiejętności wyjechała nawet na warsztaty do Japonii. Biblioteka w Zdzieszowicach poprosiła malarkę o zaprezentowanie tej pięknej sztuki swoim czytelnikom.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez panią Halinę techniką sumi-e. Uczestnicy spotkania mogli też spróbować swych sił w tej tradycyjnej sztuce malowania. Wszyscy chcący poznać ją bliżej, mogą zapisać się na warsztaty, które poprowadzi Pani Veres. Są już chętni, więc zaplanowano pierwsze dwa spotkania z techniką sumi-e.
W dzisiejszych czasach biblioteki robią wiele, by pozyskać nowych czytelników. Przygotowując różnorakie zajęcia i spotkania mają nadzieję, że osoba, która przyjdzie z nich skorzystać, stanie się także ich czytelnikiem. Również pracownice biblioteki w Zdzieszowicach mają to zawsze na uwadze w swojej pracy. Liczą na to, że jeśli tylko ktoś odwiedzi ich placówkę, to zajrzy też do wypożyczalni książek i znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Zwłaszcza, że duży wybór książkowych nowości jaki oferujemy, jest zdaniem czytelników ogromnym atutem zdzieszowickiej książnicy.