Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach – propozycje dla „nieczytelników”


Biblioteki publiczne w dzisiejszych czasach to nie tylko książki, czasopisma, wypożyczalnie, czytelnie i czytelnicy oraz oferta skierowana do nich. By sprostać wymaganiom i nadal pozyskiwać nowych czytelników, książnice muszą otworzyć się również na potrzeby tych nieczytających, którzy w przyszłości mogą stać się jednak potencjalnymi pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki. I to do takich osób kierowana jest oferta niezwiązana stricte z książką i czytaniem, propozycje, które na co dzień nie kojarzą się z pracą biblioteki – wystawy, wernisaże, warsztaty plastyczne, kursy, szkolenia i inne zajęcia hobbystyczne.

Zdzieszowicka biblioteka również regularnie przygotowuje takie propozycje dla „nieczytelników”. Jej ostatnia oferta to zajęcia szachowe oraz warsztaty plastyczne.
Kółko szachowe zainicjowało swoje zajęcia we wrześniu 2021 roku i z czasem na stałe wpisało się w krajobraz biblioteki. W każdy poniedziałek młodych i starszych miłośników tej „królewskiej gry” w jej tajniki wprowadza Pan Piotr Rozumek – miłośnik i znawca szachów, nauczyciel w jednej z miejscowych szkół podstawowych.

Bardzo zróżnicowana wiekowo grupa może podczas warsztatów poznawać zasady gry, jak i szlifować już posiadane umiejętności strategicznego myślenia. Pojedynki pomiędzy młodymi, jak i starszymi, a także mieszane wiekowo, są doskonałą okazją do rozwijania umiejętności intelektualnych, logicznego myślenia, sportowego współzawodnictwa, treningu pamięci i cierpliwości. Dużym atutem zajęć jest wspomniane zróżnicowanie wiekowe grupy: najmłodsi to 6-latkowie, a najstarsi to seniorzy 65+. Międzypokoleniowe pojedynki są olbrzymią frajdą dla grających, jak i obserwujących rozgrywki.

Pobyt na zajęciach dla wielu uczestników stał się okazją do wstąpienia w szeregi naszych czytelników, bo jakże nie skorzystać z oferty wypożyczalni książek, jeśli jest się już w bibliotece. I tak „nieczytelnicy” stali się stałymi użytkownikami biblioteki oraz wypożyczalni.

Kolejna oferta zdzieszowickiej biblioteki dla tych, którzy niekoniecznie czytają książki, to warsztaty plastyczne. Sumi-e jest to tradycyjna japońska sztuka malowania tuszem. Mieszkanka Zdzieszowic, Pani Halina Veres, emerytowana nauczycielka języka angielskiego, od lat poznaje i stosuje w swoich pracach plastycznych różne techniki malarskie, także sumi-e.Jej tajniki poznaje podczas zajęć w Krakowie, ale by rozwinąć swoje umiejętności wyjechała nawet na warsztaty do Japonii. Biblioteka w Zdzieszowicach poprosiła malarkę o zaprezentowanie tej pięknej sztuki swoim czytelnikom.Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez panią Halinę techniką sumi-e. Uczestnicy spotkania mogli też spróbować swych sił w tej tradycyjnej sztuce malowania. Wszyscy chcący poznać ją bliżej, mogą zapisać się na warsztaty, które poprowadzi Pani Veres. Są już chętni, więc zaplanowano pierwsze dwa spotkania z techniką sumi-e.W dzisiejszych czasach biblioteki robią wiele, by pozyskać nowych czytelników. Przygotowując różnorakie zajęcia i spotkania mają nadzieję, że osoba, która przyjdzie z nich skorzystać, stanie się także ich czytelnikiem. Również pracownice biblioteki w Zdzieszowicach mają to zawsze na uwadze w swojej pracy. Liczą na to, że jeśli tylko ktoś odwiedzi ich placówkę, to zajrzy też do wypożyczalni książek i znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Zwłaszcza, że duży wybór książkowych nowości jaki oferujemy, jest zdaniem czytelników ogromnym atutem zdzieszowickiej książnicy.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska