Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(styczeń–luty–marzec 2022)
Podsumowanie roku 2021


Wprawdzie huczne obchody 15-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki – jak to mówią – trzeba było w ubiegłym roku wsadzić pomiędzy bajki, jednak wciąż panująca pandemia nie pokrzyżowała na szczęście większości „dekakowskich” planów oraz inicjatyw.

Udało się między innymi zorganizować wszystkie zaplanowane wykłady dla moderatorów. W maju Ryszard Ćwirlej przybliżył historię polskiego kryminału ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich dekad. Wśród wielu tytułów, nurtów i licznych nazwisk pokrótce zaprezentował zarys twórczości takich pisarzy jak Leopold Tyrmand, Helena Sekuła, Anna Kłodzińska, Joanna Chmielewska, Jerzy Edigey, Zygmunt Zeydler-Zborowski, Wojciech Chmielarz, Zygmunt Miłoszewski oraz Robert Małecki.


Ryszard Ćwirlej opowiada o polskim kryminale

W następnym miesiącu Michał Zając w prelekcji zatytułowanej „Książki obrazkowe dla dzieci: od zagranicznej klasyki do współczesnych polskich mistrzów” wyjaśnił, czym jest książka obrazkowa, kiedy powstała i omówił najważniejszych zagranicznych i polskich jej przedstawicieli takich jak: Maurice Sendak, John Burningham, Anthony Browne, David Wiesner, Iwona Chmielewska, Marta Ignerska czy Paweł Pawlak.

Początek września należał do Tomasza Pindela, który opowiedział o najnowszych trendach oraz najciekawszych i najważniejszych współczesnych pisarzach Hiszpanii i Portugalii oraz krajów, gdzie posługuje się głównie tymi językami.

Ostatni wykład poświęcony został mangom, a dokładniej kulisom sławy gatunku, jego charakterystyce, najciekawszym tytułom i wydawnictwom działającym na rynku polskim.

Online odbyła się IV Opolska Dyskusja Moderatorów. Tym razem pod hasłem „Książka czy film, film czy książka?” uczestnicy spotkania w oparciu o książkę Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych oraz film na jej podstawie zatytułowanym Pokot próbowali rozstrzygnąć, czy ekranizacja może być lepsza od dobrej książki? A także czy dobrym pomysłem jest tworzenie adaptacji filmowych książek, a jeżeli tak, to jakich i w jaki sposób?

Ze swoimi czytelnikami spotkali się: Ryszard Ćwirlej, Jolanta Kosowska, Jakub Szamałek, Edyta Świętek, Magdalena Majcher, Marcin Pałasz, Agnieszka Lis, Renata Piątkowska, Marek Szymaniak, Barbara Kosmowska i Alek Rogoziński.


Spotkanie z Markiem Szymaniakiem w DKK w Kędzierzynie-Koźlu

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs „Książka w kadrze zapisana”. Spośród 35 prac komisja konkursowa wyłoniła trzy pierwsze miejsca i postanowiła przyznać trzy wyróżnienia.

Opolskie kluby wzięły udział również w zabawie zrealizowanej dla uczczenia 15. lat działalności DKK, polegającej na pisaniu opowiadania w odcinkach. Wśród nadesłanych tekstów tworzących całość znajdują się fragmenty napisane przez znanych pisarzy: Jakuba Szamałka, Edytę Świętek, Agnieszkę Lis oraz Magdalenę Majcher. Po zakończeniu zabawy opowiadanie zostało opracowane w formie papierowej książeczki, wzbogaconej o prace najmłodszych klubowiczów.


Wersja papierowa napisanego przez kluby opowiadania

A co ciekawego w kolejnych kwartałach w DKK? Na 2022 r. zaplanowane zostały wykłady:

 • „Literatura izraelska wydawana w Polsce” (w ramach cyklu „Małe literatury, wielkie odkrycia”), który wygłosi Urszula Rybicka – tłumaczka literatury czołowych izraelskich prozaików, publicystka, założycielka i prezes Fundacji Żydoteka,
 • „Mangi poniżej 18+”, który zaprezentuje Magdalena Sawicka, kierownik regionalny sieci sklepów stacjonarnych Yatta.pl,
 • „Od Wellsa po Pratchetta. Słów kilka o najlepszych powieściach fantastycznych”, który omówi Piotr W. Cholewa – były prezes Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction, wybitny tłumacz literatury anglojęzycznej z kręgu fantasy i SF, uznany i nagradzany zwłaszcza za przekłady m.in. Terry’ego Pratchetta, Orsona Scotta Carda czy Ursuli K. Le Guin,

 • oraz warsztat:
 • „Jak dyskutować o książce”, gdzie swoją wiedzą na ten temat podzieli się z nami dr Anna Marchewka – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, pracownik Katedry Krytyki Współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. (II-IV kwartał).
 • Z miłośnikami swojej twórczości spotkają się: Agnieszka Lis, Gabriela Kańtor, Anna Czerwińska-Rydel, Rafał Witek, Olga Rudnicka, Joanna Jax, Justyna Bednarek, Joanna Concejo.

  Ponadto po raz pierwszy – z nadzieją, że nie ostatni – odbędą się Dyskusyjne Targi Książki. Będzie to doskonała okazja, aby przybliżyć nowości wydawnicze, nad którymi warto pochylić się podczas klubowych dyskusji. Zaproszeni wystawcy reprezentujący wydawnictwa o różnych profilach literackich dysponować będą określonym czasem na prezentację książek ze swojej oferty.

  „Tani romans czy cenne emocje?” to tytuł kolejnej dyskusji moderatorów, podczas której uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie: czym tak naprawdę jest literatura kobieca?

  Nie zabraknie też konkursu. Zadaniem klubowiczów będzie utworzenie zdania na przykład opisującego jakieś zdarzenie, złożonego wyłącznie z tytułów dowolnych książek.

  Jaki będzie ostatecznie rok 2022? Biorąc pod uwagę to wszystko, co się dzieje wokół nas, przyszłość nie jawi się w zbyt różowych kolorach. Nie możemy jednak stanąć, czekając nie wiadomo na co. Zresztą czas pokazał, że Dyskusyjne Kluby Książki przez te wszystkie lata nierzadko przeobrażały się w grupy przyjaciół niewyobrażających sobie, aby nagle ich klub przestał funkcjonować, a oni mieliby zerwać ze sobą kontakt. Dla nich każdego miesiąca spotkać się i porozmawiać o przeczytanej lekturze – to święto. Dlatego o funkcjonowanie Dyskusyjnych Klubów Książki mogę być spokojny, nie tylko w 2022, ale i w przyszłych latach.

                                                                

  "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska