Zespół
Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Ludwika I w Brzegu


Od brzegu do brzegu, czyli przegląd wydarzeń w MBP w Brzegu


Dawno już nie byliśmy z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Ludwika I w Brzegu. Nadrabiając tę stratę, publikujemy zbiorowe zestawienie najciekawszych inicjatyw z ostatnich dwóch kwartałów, a podjętych przez kreatywny zespół brzeskich bibliotekarzy i Panią dyrektor Katarzynę Oćwieję-Grądziel, gratulując zaangażowania w dzieło promocji czytelnictwa.

Tydzień Zakazanych Książek
Tydzień Zakazanych Książek (z ang. Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Akcja powstała w 1982 r. z inicjatywy Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy i miała na celu walkę z rosnącą liczbą książek objętych cenzurą pojawiającą się w szkołach, bibliotekach i księgarniach na terenie Stanów Zjednoczonych. Z czasem akcja przybrała na sile i rozprzestrzeniła się nie tylko w Ameryce, ale także w Europie, Chinach oraz krajach islamskich.

W Polsce Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 2010 r. i co roku zrzesza coraz większe grono swoich zwolenników. W ostatnim tygodniu września biblioteki oraz inne instytucje kultury mają jeden cel – propagować czytelnictwo oraz zwrócić uwagę na książki, które z różnych powodów (politycznych, społecznych, obyczajowych lub religijnych) zostały objęte cenzurą. W tym celu organizowane są wystawy, spotkania autorskie, prelekcje i konkursy na temat książek, które zostały okrzyknięte jako niepoprawne, obraźliwe, a często wręcz przeklęte. Warto kultywować to wydarzenie, ponieważ wciąż we współczesnym świecie w wielu krajach spotkać się możemy z cenzurowaniem dzieł. W demokratycznych Niemczech rokrocznie na indeks trafia ok. 300 tytułów, a w Ameryce, jak za dawnych czasów, dochodzi nawet do rytualnych aktów palenia książek na stosie. Ciekawostkę stanowi znana z historii literatury autocenzura pisarzy. Swoje dzieła niszczył niezadowolony z nich Wolfgang Goethe, a Franz Kafka nakazał w testamencie spalenie własnych rękopisów (szczęśliwie nie wykonano woli pisarza).


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

W ubiegłym roku Tydzień Zakazanych Książek rozpoczął się w niedzielę 19 września i potrwał do soboty 25 września. Do akcji przyłączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, która z tej okazji przygotowała dla swoich czytelników liczne atrakcje. Podczas tygodniowego święta poświęconego wolności czytania można było obejrzeć między innymi wystawę książek objętych cenzurą, otrzymać broszurę informacyjną zawierającą wykaz pozycji zakazanych, a dostępnych w Wypożyczalni Centralnej, a także poznać powody cenzury poszczególnych tytułów, które często budzą śmiech, jak np. w przypadku zakazu czytania Czerwonego Kapturka.

Spotkanie autorskie z Maciejem Henem


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

W ramach projektu „Rozczytana Aglomeracja” promującego czytelnictwo wśród mieszkańców Wrocławia i okolic, MBP w Brzegu w dniu 18 października ub.r. miała zaszczyt gościć w swoich murach Macieja Hena – pisarza, scenarzystę, operatora filmowego, aktora, reżysera, fotografa i tłumacza, autora książek z zakresu literatury pięknej, historycznej, faktu, publicystyki. Debiutował w 2004 r. powieścią Według niej napisaną pod pseudonimem Maciej Nawariak. Jest także autorem uhonorowanej nagrodą im. Gombrowicza powieści historycznej Solfatara, a także quasi-faustowskiej opowieści o poszukiwaniu korzeni pt. Deutsch dla średnio zaawansowanych.

Tematem głównym spotkania autorskiego była najnowsza, wydana w 2021 roku, książka reportażowo-eseistyczna Beatlesi w Polsce. To gratka dla miłośników szeroko rozumianej kultury popularnej. Maciej Hen oddaje hołd jednej z największych ikon popkultury XX wieku – zespołowi The Beatles. I choć – wbrew tytułowi – Beatlesi nigdy nie wystąpili na koncercie w Polsce, nie wydali tu żadnej płyty, ich obecność w pielęgnowana przez fanów w sercach, nagraniach na taśmach magnetofonowych, w kolekcjach płyt kupowanych za granicą, plakatów, gadżetów, artykułów i bezustannie gromadzonej i popularyzowanej przez nich wiedzy o zespole i jego twórczości, nadzwyczaj mocno ugruntowała się w naszym kraju. Rozmówcami Macieja Hena są m.in. Lech Janerka, Katarzyna Gaertner, Joanna Szczepkowska, Jan Lityński, członkowie i menadżer zespołu Republika, oraz „zwykli” ludzie: laureaci teleturnieju telewizyjnego „Wielka Gra”, będący skarbnicą wiedzy o zespole, marynarz, pracownik TVP, nastolatek oraz fani podążający w ślad za Paulem McCartneyem. Dla większości z nich wspominanie zespołu z Liverpoolu to sentymentalna podróż do czasów, gdy brytyjska i amerykańska muzyka popularna tamtego czasu była powiewem świeżości świata Zachodu w szarej rzeczywistości ówczesnej Polski. Lekkość stylu pomieszana z ironią, fantazja, niespotykany w Polsce sposób kreowania własnej twórczości przez Beatlesów – wszystko to zachwyciło odbiorców ówczesnej nowoczesnej muzyki rozrywkowej i stało się dla wielu z nich przedmiotem uwielbienia, a nawet kultu.


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

„Brzeskie wojaże” w MBP w Brzegu
Listopad to miesiąc, który kojarzony jest niewątpliwie z obchodami Święta Niepodległości. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu po raz kolejny wyszli z inicjatywą, by uczcić tę ważną dla Polaków datę. W ramach listopadowego cyklu „Brzeskie wojaże” odbyły się trzy spotkania, których tematyką był szeroko pojęty patriotyzm oraz przywiązanie do lokalnej historii. Pierwszym z planowanych wydarzeń był koncert brzeskiego duetu Apasjonata pt.: „...NA POLSKI IMIĘ, NA JEJ CZEŚĆ PODNOSIM CZOŁA DUMNIE...”. Występ odbył się 12 listopada ub.r. w Bibliotece Centralnej przy ul. Jana Pawła II 5, w trakcie którego miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Ilość osób, mogących wziąć udział w koncercie była ograniczona, a wstęp darmowy.

Kolejnym punktem listopadowych wydarzeń były spacery z dr. Romualdem Nowakiem, brzeżaninem, historykiem sztuki, kierownikiem Muzeum „Panorama Racławicka”, autorem licznych publikacji o Brzegu, opracowań, katalogów i artykułów z zakresu sztuki barokowej na Śląsku, publikowanych w kraju i za granicą. Tematem przewodnim cyklu spotkań z dr. Nowakiem była „Ulica Piastowska – reprezentacyjny trakt w Brzegu”. Część pierwsza spacerów odbyła się 19 listopada, w godzinach 14:15-16:00 i obejmowała fragment ul. Piastowskiej od willi Gustawa Bilda do willi Hugo Molla.

Druga część cyklu objęła fragment ul. Piastowskiej od willi Otto Zweza do budynku Gewerbehaus i odbyła się 26 listopada, w godzinach 14:15-16:00. Tym razem miejscem startu była restauracja Wozownia przy ul. Piastowskiej 6b. Spacery zaplanowane przez brzeskich bibliotekarzy były kontynuacją spotkań z cyklu z 2020 r., działań poświęconych popularyzacji naszego miasta – „Alternatywny Brzeg”.

Stobrawski Park w brzeskiej bibliotece
MBP w Brzegu przywitała początek 2022 r. i swoich czytelników piękną wystawą fotograficzną zatytułowaną „Opolskie krajobrazy – Stobrawski Park Krajobrazowy”. Ekspozycja przedstawia bogactwo fauny i flory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, jak również zawiera informacje związane z historią, atrakcjami turystycznymi, ochroną przyrody i popularyzacją naszego pięknego regionu. Oprócz wystawy odwiedzającym oferowane były darmowe publikacje książkowe poświęcone Opolskim Parkom Krajobrazowym oraz przewodnik turystyczny po Stobrawskim Parku Krajobrazowym, w którym to przewodniku można znaleźć m.in. proponowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe i samochodowe.


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

Opolskie Parki Krajobrazowe skrywają wiele szczególnie atrakcyjnych skarbów. Nie tylko Stobrawski Park Krajobrazowy, ale również Park Krajobrazowy Góry Opawskie i Park Krajobrazowy Góra Św. Anny od lat przyciągają liczne grono osób chcących odkryć tajemnice naszego regionu i miło spędzić czas na łonie natury. Wszystkie trzy parki łącznie zajmują 8% powierzchni województwa opolskiego i gromadzą na swych terenach najcenniejsze elementy ze świata roślin i zwierząt.


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

Stobrawski Park Krajobrazowy został utworzony w 1999 r., czyli 23 lata temu, a swoim zasięgiem obejmuje gminy: Lubsza, Pokój, Murów, Popielów oraz w mniejszej część gmin Świerczów, Łubniany, Lewin Brzeski, Dąbrowa, Dobrzeń, Kluczbork i Lasowice. Jednocześnie jest on największym parkiem krajobrazowym znajdującym się w województwie opolskim. Siedziba główna Parku znajduje się w miejscowości Ładza, w budynku Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Badań nad Bioróżnorodnością.

Na terenie Parku znajdują się liczne obiekty turystyczne takie jak np.: wydmy w okolicach Karłowic nazywane „złotymi piaskami”, bardzo chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi; barokowy ogród francuski w miejscowości Pokój, którego egzotyczne drzewa można podziwiać do dnia dzisiejszego; liczne stawy i pomniki przyrody (np. „Aleja Dębów” w Nowej Bogacicy); zabytkowa huta w Zagwiździu; gotycki zamek w Karłowicach z XIV wieku wzniesiony przez ród von Tschammer, czy kapliczka „Studzianka” znajdująca się w Dąbrówce Łubnianej, do której co roku przybywają liczni turyści spragnieni cudownej wody.

Jesteśmy przekonani, że wystawa prezentowana w brzeskiej bibliotece była impulsem, zachętą do odwiedzenia i bezpośredniego poznania tych pięknych okolic oraz poobcowania z urokami natury i architektury naszego regionu.

Audiobooki w MBP w Brzegu
Co to są audiobooki, nie musimy nikomu tłumaczyć, ale czy ktoś wie, co to są audiobooki w formacie DAISY? Jeżeli nie, to już spieszymy z odpowiedzią. Ale zacznijmy od początku. Historia audiobooków na świecie sięga lat 30. XX wieku. W Polsce pierwsze książki mówione były nagrywane na taśmach magnetofonowych, a było to w latach 60. XX wieku z inicjatywy Polskiego Związku Niewidomych. Miała to być alternatywa dla książek pisanych pismem Braille’a. Natomiast pierwsze audiobooki w formie cyfrowej zostały nagrane w 2008 roku przez Bibliotekę Akustyczną. Od początku książki audio były tworzone z myślą o osobach niewidomych. Pierwsze były dostępne na nośnikach magnetofonowych, z czasem na kasetach, a wraz z rozwojem ery cyfrowej na płytach CD oraz innych nośnikach cyfrowych. Obecnie są one dostępne na wielu stronach internetowych, a także aplikacjach na tablety i smartfony, gdzie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

W Brzegu bezpłatny dostęp do audiobooków oferuje Państwu Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu. W jej zbiorach znajdziecie Państwo ponad 1640 audiobooków z różnych dziedzin, z czego ponad 280 to audiobooki w formacie DAISY. Aby łatwiej się odnaleźć w świecie książki mówionej, zostały one podzielone na działy: od bajek dla najmłodszych, przez lektury szkolne, pozycje młodzieżowe, fantastykę, kryminał, sensację, powieści obyczajowe, historię, jak również pozycje popularno-naukowe. Wszystkie audiobooki wypożyczane są bezpłatnie na okres 30 dni z możliwością prolongaty.

Audiobooki dostępne są w dwóch formatach: mp3 oraz DAISY. Pierwsze z nich umożliwiają tylko odsłuchanie tekstu czytanego przez lektora. Natomiast DAISY (z ang. DIGITAL ACCESSIBLE INFORMATION SYSTEM) został stworzony nie tylko z myślą o osobach niewidomych, ale również słabo widzących oraz tych, które z różnych powodów mają trudności z odczytaniem książki w wersji drukowanej, np. dla osób z dysleksją lub z zaburzoną koordynacją ruchową. Format DAISY, w odróżnieniu od tradycyjnych audiobooków, umożliwia korzystanie z zapisu na różne sposoby. Możliwe jest tradycyjne odsłuchanie tekstu, jak również słuchanie i jednoczesne śledzenie go na ekranie, zaznaczanie wybranych fragmentów oraz dopasowanie wielkości i tła do własnych potrzeb.

Obecnie, kiedy jesteśmy zabiegani, audiobooki stały się idealną alternatywą dla książki w for-mie papierowej. Możemy ich słuchać podczas jazdy samochodem, wykonywania codziennych prac domowych, a nawet w trakcie uprawiania sportu, np. jazdy na rowerze. W celu uzyskania dalszych informacji na temat audiobooków w Miejskiej Bibliotece Publicznej zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego.

Planszówki „po brzesku”
Od kilku lat zauważamy widoczny trend wzrostu popularności gier planszowych, a ich fanów wciąż przybywa. Towarzyskie, przygodowe, karciane, strategiczne, a może edukacyjne – kilka słów o planszówkach znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Najstarsza plansza do gier to ta rysowana patykiem na ziemi. Pionkami były wówczas kamienie, małe owoce, muszelki czy orzechy. Granie w gry planszowe to jedna z najstarszych form rozrywki. Nic tak nie integruje ludzi i nie przełamuje lodów jak wciągająca gra planszowa. Dobre planszówki rozwijają spryt, błyskotliwość i umiejętności logicznego myślenia. Nie tylko umilają one czas, ale mogą też pełnić funkcję edukacyjną i rozwijać wyobraźnię. Planszówki dają radość i pozwalają walczyć ze stresem, na chwilę możemy zagubić się w ich fantastycznym świecie i odkryć nową rzeczywistość. Bez wątpienia granie przyczynia się do wzmacniania więzi społecznych oraz pomaga wspierać prawidłowy rozwój u dzieci. Podczas gry mózg cały czas pracuje, gracz musi ciągle myśleć i planować dalsze działania. Gry planszowe kształtują umiejętność pracy w zespole oraz uczą znoszenia porażek i cieszenia się z wygranej. Dzięki graniu w planszówki uczymy się rozwiązywać problemy i myśleć strategicznie, a także przewidywać ruchy przeciwnika. Największą zaletą gier planszowych jest jednak ich uniwersalność – każdy gracz znajdzie odpowiednią dla siebie pozycję i z jej pomocą zabije nudę i umili swój czas.


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

W MBP w Brzegu chętni mogą znaleźć ponad 250 gier planszowych z różnych kategorii. Do najpopularniejszych z nich należą: Gra o tron, Taboo, 5 Sekund, Ego, Hobbit. Pustkowie Smauga, Dixit, Ubongo, Dobble, Pucio.

Gry wypożyczane są w Mediatece, w budynku głównym biblioteki. Ze znajdujących się w bibliotecznych zbiorach gier można korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domów. Aby wypożyczyć grę należy być czytelnikiem MBP w Brzegu. Gry planszowe wypożyczane są za zwrotną pięćdziesięciozłotową kaucją na okres 30 dni z możliwością prolongaty. Posiadacze Opolskiej Karty Rodziny i Seniora oraz Karty Dużej Rodziny są zwolnieni z konieczności uiszczenia kaucji za wypożyczenie.

Czytelnia Prasy
Sentyment do słowa drukowanego, przyjmowanie informacji z kraju i ze świata na własnych warunkach, niekoniecznie dostarczanych w ekspresowym internetowym tempie i za pośrednictwem internetowych portali informacyjnych, preferowanie formuły papierowej – oto co charakteryzuje wielu naszych stałych czytelników. To głównie dla nich, ale nie tylko dla nich, w MBP w Brzegu działa Czytelnia Prasy na pierwszym piętrze w gmachu głównym Biblioteki Centralnej przy ulicy Jana Pawła II 5. Nastrojowe oświetlenie, okno z widokiem na oświetlony balkon, bujane fotele, spokój – oto atuty tego miejsca. Miła atmosfera, klimatyzowane wnętrza, spokojny wystrój czytelni sprawia, że można korzystać z prasy w sposób komfortowy nie tylko w celach edukacyjnych i poznawczych, ale także dla relaksu.

Można się tu wyciszyć i zrelaksować, czytając popularne tygodniki, uzupełnić wiedzę o aktualne wydarzenia z kraju i ze świata, zagłębić się w lekturę artykułów z czasopism popularnonaukowych i fachowych, skorzystać z porad, przeczytać wywiad z ciekawą osobą, poobcować z dziennikarstwem publicystycznym. W miarę możliwości biblioteka stara się wzbogacać swoją ofertę o tytuły zgodnie z zapotrzebowaniem Czytelników. W skład gromadzonych przez bibliotekę gazet i czasopism wchodzą następujące tytuły:
„ANGORA”
„CHARAKTERY”
„COGITO”
„DIGITAL CAMERA POLSKA”
„DZIAŁKOWIEC”
„FAKT”
„GAZETA BRZESKA”
„GAZETA WYBORCZA”
„GŁOS POWIATU”
„KOMPUTER ŚWIAT”
„NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA”
„NEWSWEEK”
„NOWA TRYBUNA OPOLSKA”
„PANORAMA POWIATU BRZESKIEGO”
„POZNAJ SWÓJ KRAJ”
„PRZYJACIÓŁKA”
„TERAZ ROCK”
„VIVA”

Wszystkie roczniki prasy lokalnej („Głos Powiatu”, „Panorama Powiatu”, „Gazeta Brzeska”) są na bieżąco archiwizowane elektronicznie, co pozwala na zachowanie kompletu ich zawartości w przypadku zniszczenia lub zaginięcia formy papierowej.

Książki w językach obcych
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, oprócz bogatego księgozbioru w języku polskim, posiada też wiele książek w językach obcych. Znajdziemy wśród nich pozycje w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim czy rosyjskim. Na młodszych czytelników w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 9 czekają bajki, dorośli zaś mogą sięgać po oferowane przez Bibliotekę Centralną klasyki literatury, kryminały, romanse czy poradniki. Czytanie w języku obcym dla jednych będzie bardzo proste, inni zaś uznają je za skomplikowane, ważne jednak, by w procesie uczenia się próbować to robić, bez względu na poziom, bo sięganie po obcojęzyczne lektury niesie za sobą wiele korzyści.

Czytając książki w językach obcych można szybko nauczyć się nowych wyrażeń i słownictwa. W zależności od tego, jaki tekst zostanie wybrany, świeżo poznane powiedzenia i słowa mogą mieć charakter potoczny lub bardziej specjalistyczny. Czytając powieści obcojęzyczne, dobrze zapatrzyć się w słownik, dzięki któremu poznamy znaczenie nowego dla nas słowa, lub jeżeli jesteśmy na zaawansowanym poziomie znajomości języka, użyjemy kontekstu do ustalenia znaczenia danego wyrażenia. Słowniki dostępne są w Bibliotece Centralnej i pozostałych oddziałach. Aby zapoznać się z ich dokładną ofertą, zachęcamy do korzystania z katalogu księgozbioru online, dostępnego pod adresem: biblioteka.brzeg.pl.

Drugą korzyścią, jaką można wynieść z czytania w języku obcym, jest uczenie się nowych lub obserwowanie w kontekście poznanych już wcześniej struktur gramatycznych. W trakcie zapoznawania się z tekstem obcujemy z dużą ilością słów, stykając się z wyrażeniami naturalnymi dla danego języka, idiomami i specyficznymi konstrukcjami. Czytanie może okazać się najlepszym sposobem nauki, dla tych osób, które nie lubią rozwiązywać ćwiczeń gramatycznych i wolą same wyciągać wnioski na podstawie zaprezentowanych zdań.

Dzięki czytaniu angażujemy też kanał wizualny – oswajamy się z poprawną ortografią słów i ich zapisem, a to sprawia, że łatwiej nam je później odczytywać na głos i wypowiadać w rozmowie, a co za tym idzie, uzyskujemy płynność językową.

Czytając w językach obcych, w szczególności książki specjalistyczne, otrzymujemy również kolejne źródło informacji. Nie wszystkie wydawane pozycje są tłumaczone na język polski, warto więc uczyć się języków, by móc swobodnie sięgać po obcojęzyczne nowości, niedostępne jeszcze w Polsce w przekładzie.

Książki w obcych językach MBP w Brzegu oferuje też w ramach dostępu do platformy Legimi. Darmowe kody uprawniające do korzystania z serwisu można pobrać w Bibliotece Centralnej oraz filiach nr 1, 5 i 8.

Zestawienia bibliograficzne dla zagubionych
Czy zdarzają Wam się wizyty w bibliotece, podczas których nie macie pomysłu, jaką książkę wypożyczyć? Czy są takie sytuacje, kiedy brakuje poszukiwanych przez Was tytułów, gdyż aktualnie są wypożyczone, a bibliotekarz zajęty obsługą innego czytelnika chwilowo nie może Wam pomóc w wyborze lektury? Czy lubicie samodzielnie wybierać książki z bibliotecznych półek, ale brakuje Wam czasu, by przygotować sobie listę książek, które są warte przeczytania? A może macie problem z odszukaniem książki poświęconej danemu zagadnieniu?

Aby ułatwić czytelnikom proces poszukiwań i doboru literatury zgodnie z ich preferencjami, bibliotekarze MBP w Brzegu przygotowali zestawienia bibliograficzne w oparciu o zbiory Biblioteki Centralnej. Każde zestawienie składa się z dwóch części: wykazu pozycji z zakresu literatury pięknej oraz z wykazu tytułów z zakresu literatury faktu. Spis ułożony jest alfabetycznie według nazwisk autorów, zawiera również tytuł, rok i miejsce wydania, a także sygnaturę, czyli symbol działu, w którym należy szukać danej pozycji. Jeżeli tytuły stanowią część danego cyklu, opisy wzbogacone zostały numerami tomów. Obecnie Biblioteka Centralna dysponuje dziewięcioma gotowymi zestawieniami bibliograficznymi na następujące tematy:
- Thrillery medyczne
- Książki z Nowym Jorkiem w tle
- Książki z Francją w tle
- Książki z Italią w tle
- Kobiety Wschodu
- Książki Wydawnictwa Czarne (literatura piękna)
- Czarna Seria wydawnictwa Czarna Owca
- (Nie)zapomniane cykle powieściowe – Literatura polska
- (Nie)zapomniane cykle powieściowe – Litera obca

Dobierając tematy zestawień bibliograficznych bibliotekarze biorą pod uwagę kwerendy czytelników, zainteresowania własne oraz ilość dostępnych tytułów związanych z danym zagadnieniem. W miarę możliwości wszystkie zestawienia są uzupełniane i aktualizowane o nowe pozycje napływające do biblioteki. Oprócz wyżej przedstawionych zestawień biblioteka oferuje swoim czytelnikom, zgodnie z ich sugestiami i propozycjami, możliwość sporządzenia dowolnego zestawienia tematycznego w oparciu o własne zbiory. Usługa ta jest szczególnie przydatna studentom piszącym prace licencjackie i magisterskie, jak również młodzieży szkolnej. Serdecznie zapraszamy do korzystania z zestawień, które z pewnością pomogą w optymalnym i efektywnym użytkowaniu zasobów naszej biblioteki.

Komputerowy Klub Seniora
W lutym przypada Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony na całym świecie od 2004 r. Głównym inicjatorem święta była Komisja Europejska, a celem obchodzenia tego dnia miało być propagowanie wiedzy na temat bezpiecznego dostępu do Internetu wśród dzieci, młodzieży, ale także rodziców, opiekunów i pedagogów. W związku z obchodami tego święta, które w 2022 r. przypadło 8 lutego, chcielibyśmy przybliżyć działalność Komputerowego Klubu Seniora, który od ponad 10 lat działa przy MBP w Brzegu.

W styczniu 2009 r. w naszej bibliotece zrodziła się myśl, by stworzyć miejsce spotkań dla brzeskich seniorów. Pierwszymi krokami podjętymi w kierunku rozpoczęcia tego typu działalności było przystąpienie Biblioteki do ogólnopolskiej akcji KOMPUTER+ INTERNET DLA SENIORA, mającej na celu popularyzację komputera wśród osób po 50 roku życia. W dniu 11 maja tego samego roku powstał Komputerowy Klub Seniora (KKS), który istnieje do dnia dzisiejszego i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że utworzyli go w większości pierwsi absolwenci akcji KOMPUTER+ INTERNET DLA SENIORA.

Początkowo spotkania odbywały się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu, a od 2018 r. patronat nad spotkaniami seniorów objęła Wypożyczalnia Centralna. Od wielu lat głównym opiekunem klubu jest bibliotekarz Janusz Faliński, który z wielką cierpliwością i zaangażowaniem przedstawia swoim kursantom tajniki świata wirtualnego. W zajęciach uczestniczą seniorzy ze środowiska lokalnego, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat obsługi komputera czy smartfona. Seniorzy poznają między innymi podstawowe informacje o programach komputerowych, wyszukiwarkach, aplikacjach, uczą się, jak założyć i obsłużyć pocztę elektroniczną, jak utworzyć dokument tekstowy i jakie strony omijać, aby bezpiecznie poruszać się po internetowym świecie. Każdy uczestnik kursu ma zapewniony sprzęt komputerowy, na którym pracuje podczas zajęć, a jeżeli wyraża chęć, może przyjść z własnym laptopem lub tabletem.

Przystąpienie do Klubu jest bezpłatne. Na zajęcia może zapisać się każdy, kto ukończył 50 lat i jest mieszkańcem Brzegu lub powiatu brzeskiego. Spotkania klubowiczów odbywają się przez cały rok, z wyłączeniem okresu wakacyjnego, w Bibliotece Centralnej przy ul. Jana Pawła II 5. Członkowie klubu dzieleni są na dwie grupy: podstawową i bardziej zaawansowaną. Grupę pierwszą tworzą osoby, których kontakt z komputerem i Internetem był znikomy lub nie miały go wcale. Do grupy zaawansowanej przypisywane są osoby, które potrafią obsługiwać komputer, natomiast chcą poszerzyć swoje umiejętności. Spotkania odbywają według harmonogramu ustalanego na początku każdego roku kalendarzowego. Cały kurs obejmuje zajęcia teoretyczne (grupowe), które odbywają się raz w miesiącu oraz 10 godzin indywidualnych ćwiczeń pod czujnym okiem prowadzącego.

Komputerowy Klub Seniora to jednak nie tylko zajęcia z obsługi komputera, to także spotkania przy grach planszowych, uczestnictwo w spotkaniach autorskich i koncertach organizowanych w Bibliotece Centralnej, zwiedzanie zabytkowych obiektów znajdujących się w Brzegu, a tym samym poznawanie historii miasta. Osoby zainteresowane, pragnące przystąpić do klubu, prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy. Szczegółowe informacje adresowe znajdują się poniżej.
Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
49-300 Brzeg
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Zanim się obejrzymy, przyjdzie lato, a wraz z nim szerokie pole do popisu dla kreatywności bibliotekarzy w ramach wakacyjnych inicjatyw dla małych i dużych czytelników. Wróćmy na chwilę wspomnieniem do zeszłorocznych pomysłów brzeskich bibliotekarzy. Mogą być inspiracją i dla nas na zbliżający się czas.

„Książkowojaże”
Dawno, dawno temu wysyłaliśmy z wakacyjnych podróży pocztówki z pozdrowieniami do bliskich nam osób. Ten zwyczaj niestety zanikł w ostatnich latach. Brzescy bibliotekarze postanowili jednak to zmienić i sprawić, aby widokówki wróciły do łask. W tym celu, zainspirowani pomysłem Lustra Biblioteki, brzescy bibliotekarze zaprosili czytelników do wzięcia udziału w akcji "Książkowojaże". Wystarczyło z dowolnego miejsca na mapie swych podróży wysłać kartkę pocztową na adres biblioteki. Szczególnie doceniane były kartki wykonane samodzielnie.


Fot. Archiwum MBP w Brzegu


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

Wymiana kwiatów doniczkowych


Fot. Archiwum MBP w Brzegu


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

Wakacyjny kiermasz książki


Fot. Archiwum MBP w Brzegu

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska