Damian Drzazga
Dział Wspomagania Procesów Bibliotecznych WBP w Opolu


Canva – bibliotekarzu, odważ się projektować!


W pierwszej części poradnika do Canvy przedstawiłem krótko, czym jest to narzędzie oraz jak stworzyć przykładowy plakat. Tym razem, z perspektywy pracownika biblioteki, chciałbym zaproponować wykonanie infografiki z godzinami otwarcia instytucji oraz przykładowego harmonogramu wydarzeń dla czytelników na cały miesiąc.

Projekty przygotuję w formacie A3. W tym celu klikam utwórz projekt > rozmiar niestandardowy (fot.1), zaznaczam milimetry (domyślnie są piksele), a następnie wpisuję rozmiar. W przypadku dokumentu A3 jest to 297x420 mm (fot.2), przykładowo dla formatu A4 jest to 210x297 mm. Na koniec zatwierdzam, klikając utwórz nowy projekt.


fot.1 i fot.2

Pojawi się czysty dokument z proponowanymi szablonami po lewej stronie. W polu wyszukiwanie szablonów wpisujemy słowa kluczowe, które pomogą znaleźć odpowiedni szablon (np. godziny otwarcia, opening hours) (fot.3). Jeśli nie posiadamy konta premium, pamiętamy, by unikać opcji płatnych, czyli tych z napisem pro lub ikonką korony.


fot.3

Wybrany przeze mnie szablon kompletnie nie pasuje swoją tematyką do biblioteki, gdyż dotyczy on piekarni, jednak forma przedstawienia samych godzin otwarcia jest dla mnie odpowiednia i czytelna. Projekt ma też zawarty w sobie obrazek premium, który zaznaczony jest znakiem wodnym w postaci dużej kratki wyświetlanej na obrazku. Jeśli chciałbym zostawić ten projekt, ponieważ szukałbym godzin otwarcia dla piekarni, to za ten konkretny szablon musiałbym zapłacić. Jeśli jednak obrazek podmienię na inny lub całkowicie go usunę, projekt będzie darmowy.

Na początek zajmę się więc obrazkiem z tła. Z przybornika po lewej stronie wybieram zdjęcia i w polu wyszukiwania (tak jak w przypadku szablonów) wpisuję słowa kluczowe (fot.4). Na swoje tło chcę książkę lub cokolwiek kojarzącego się z działalnością biblioteki.


fot.4

W tym przypadku dobrym pomysłem jest również dodanie własnego zdjęcia zrobionego z myślą właśnie o takiej infografice. Wtedy wchodzimy w zakładkę przesłane po lewej stronie i klikamy prześlij multimedia (fot.5).

Prezentacja zamiast czytającego bibliotekarza

fot.5

Niezależnie od tego, czy przesłaliśmy własne zdjęcie, czy korzystamy z gotowego, chwytamy je, trzymając lewy przycisk myszy i przeciągamy na plakat, aż zastąpi aktualnie znajdujący się na nim obrazek.

Następnie należy zmienić tekst i nieco poprzeciągać elementy graficzne (poszerzanie, zmniejszanie, przesuwanie – opisane były w poprzednim poradniku). W górnej części dodałem logotyp biblioteki wymyślonej na potrzeby poradnika. Logotyp przesłałem tak jak w kroku 5. Emblemat w dolnej części plakatu jest również wymyślony na potrzeby tego poradnika i ma tylko za zadanie ukazać, jak można zagospodarować całą stronę. Warto zaznaczyć, że jeśli posiadamy obraz, który nie ma tła i jest w formacie PNG, Canva zachowa te ustawienia. Jest to wygodne, ponieważ profesjonalnie zaprojektowane logotypy najczęściej tła nie posiadają. Warto przejrzeć materiały graficzne patronów medialnych oraz te wymagane przy dofinansowaniu np. z Ministerstwa Kultury czy projektów unijnych. Logotyp bez tła dodany w tym momencie na nasz plakat wygląda lepiej, niż gdyby to tło posiadał.

Po wprowadzeniu wszystkich zmian plakat można uznać za skończony (fot.6). Z założenia miał być prosty i czytelny, bo chodziło przede wszystkim o podkreślenie godzin otwarcia i zaznaczenie, że dotyczy to biblioteki. Nie zależało mi, by miał wiele ozdobników.


fot.6

Kolejną częścią poradnika jest stworzenie prostego harmonogramu wydarzeń mających miejsce np. w bibliotece. Projekty można wydrukować jako duży plakat w formacie B1, ale można również wykonać w ten sposób ulotki np. formatu A5. Ja zostanę przy A3, ale bez problemu można przerobić projekt na mniejszy format.

Jeśli projekt ma być innego wymiaru niż ten, który właśnie zakończyliśmy, rozpoczynamy nową pracę. Jeśli zostajemy przy tym samym, to pod pracą klikam dodaj stronę (fot.7) i z szablonów po lewej, jak przy wszystkich poprzednich projektach, szukam tego, który mnie interesuje. Znaczna część szablonów nie do końca sprawdzi się jako harmonogram, w który chcemy wpisać bardzo dużo wydarzeń, z kolei gdy będzie ich mało, mogą wydawać się puste. Dlatego wybrałem rozwiązanie kompromisowe.


fot.7

W przypadku harmonogramów, w których chcemy zmieścić dużo informacji, ciekawe wydają się te w formie kalendarza z rozpiską na każdy dzień i są one w Canvie w wersji darmowej (fot.8). Głównie szukałbym tych, które mają dużo już gotowych rubryk, aby osoba, która nie czuje się graficznie na siłach, nie musiała tworzyć nowych od zera. W przypadku tych zaprezentowanych poniżej zmieniłbym intensywne kolory, a wszystkie elementy graficzne zastąpił takimi, które bardziej nawiązują do tego, czym zajmuje się dana instytucja.


fot.8

Jeśli chodzi o harmonogramy, które mają być skromne w treści i liczbie planowanych wydarzeń, wybierałbym te, które mają większą czcionkę i bardziej konkretne elementy graficzne. Wtedy mała ilość tekstu będzie atrakcyjnie podkreślona elementami znajdującymi się dookoła, a pełna informacja odnośnie np. spotkań autorskich na cały miesiąc i tak zostanie przekazana (Fot.9).


fot.9

W wybranym przeze mnie szablonie do zmiany jest przede wszystkim zdjęcie w tle i kolorystyka (fot.10).


fot.10

Wybrany obrazek przeciągam z menu zdjęcia, mimo że był kolorowy, to po dodaniu stał się czarno-biały. Stało się to dlatego, że szablon był już wcześniej skonfigurowany w ten sposób. Chcąc przywrócić kolory, klikam na zdjęcie i wybieram opcję edytuj obraz, która pojawi się w górnym pasku po kliknięciu (fot.11). Modyfikuję obrazek suwakiem nasycenie.


fot.11

Kolor tła dużego napisu zmieniam według preferencji. Klikam na nie i – tak jak w przypadku zdjęcia – w górnej części pojawi się odpowiednie menu (fot.12).


fot.12

Zmieniam całą treść. Za każdym razem po kliknięciu w kolejne pole tekstowe można je do woli modyfikować. Finalna praca prezentuje się tak jak poniżej (fot.13).


fot.13

Prawda, że proste? Powodzenia!

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska