Ewa Boczkowska
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim
Filia w Skorogoszczy


Świat Literatury bez Cenzury (ŚLbC)


„Świat Literatury bez Cenzury” to seria filmów skupiających się na ciekawostkach, smaczkach i anegdotach ze świata literackiego. Cykl nagrywany jest w Bibliotece w Skorogoszczy, która jest jedną z filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Skąd pomysł na taki projekt? Szczerze mówiąc, trochę z konieczności. Pandemia postawiła na głowie nie tylko nasze życie prywatne, ale również zawodowe.
W przypadku naszej Biblioteki, gdzie spora część działalności, a szczególnie działalność kulturalno-edukacyjna związana jest z bezpośrednim kontaktem z czytelnikiem, wystąpiła potrzeba adaptacji do nowej sytuacji poprzez wprowadzenie nowej aktywności, czyli kontakt z czytelnikiem za pomocą Internetu. Dotychczasowe działania, po pewnych modyfikacjach, przeniesiono do cyberprzestrzeni. Pojawiły się nowe pomysły, przygotowano nowe projekty. Jednym z nich jest „Świat Literatury bez Cenzury”. W ubiegłym roku, w związku ze Światowym Dniem Czytania Tolkiena, który obchodzimy w dniu 25 marca, postanowiono nagrać krótki film przybliżający czytelnikom postać tego nietuzinkowego pisarza. I początkowo miała być tylko ta jedna realizacja, nie było jeszcze planów nagrania innych filmów czy tworzenia cyklu. Jednak pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, czytelnicy ciepło przyjęli tę propozycję, pod filmem ukazało się wiele miłych słów i wyrazów uznania. No i już wiadomo było, że na tym nie można poprzestać. Zapadła decyzja, że powstanie cykl filmów pod wspólną nazwą „Świat Literatury bez Cenzury”. Filmy ukazują się raz na kwartał, a ich bohaterami byli już J.R.R. Tolkien, M. Konopnicka, S. Lem, K. Dickens.

Skąd popularność ŚLbC? Według autorek cyklu powody są dwa.
Po pierwsze – sposób montażu filmów. Wszystkie nagrania są krótkie, nieprzekraczające 15 minut, podzielone na szereg krótszych sekwencji. Treść jest możliwie zwięzła i podana w sposób lekki, czasem humorystyczny. Podczas filmów pojawiają się elementy graficzne, urozmaicające temat. Dzięki takiej formie informacje są łatwe do przyswojenia i jest szansa, że nie zanudzi się widza.
Po drugie – właściwy dobór informacji. Próżno tam szukać wiedzy dostępnej w popularnych encyklopediach czy słownikach biograficznych. W dzisiejszych czasach taka wiedza jest dla każdego na wyciągnięcie ręki i nie ma sensu jej dublować. Ale przecież świat literacki ma też mniej znane, drugie oblicze, obfitujące w skandale, tajemnice, dziwactwa, rzeczy śmieszne, zaskakujące, bulwersujące czy kontrowersyjne. Na pewno takie, o których nie mówiono w szkole. I na tym właśnie oparto pomysł. Pozwala to dostrzec pewne rzeczy, osoby, zdarzenia w nowym świetle. Spoza pomników wyłaniają się zwykli ludzie, z bagażem wad, zalet, błądzący, ze słabościami, doświadczający emocji i życia, tak jak my.

Czy łatwo zdobyć te wszystkie ciekawostki? To zależy. Łatwiej w przypadku literatury polskiej. Internet to bogactwo literackich blogów, artykułów, wywiadów, na rynku jest sporo biografii. Natomiast w przypadku literatury obcej (a przypomnę, że już omawiano Tolkiena i Dickensa), jest nieco trudniej, ale w takiej sytuacji dobrym materiałem źródłowym są strony anglojęzyczne. Jednak to nie dostęp do informacji jest trudnością, tylko czas, który należy poświęcić na przekopanie się przez ogrom danych, na analizę, selekcję i przygotowanie materiału tak, by był interesujący i czasowo zmieścił się w ustalonych ramach.

Czy w pracy bibliotekarza warto szukać nowych ścieżek? Zdecydowanie tak. Świat się zmienia, pędzi do przodu i każdy, kto tego nie dostrzega, zostaje w tyle. Dotyczy to również bibliotek. Dlatego dzisiaj warto mieć w swej ofercie coraz więcej propozycji wykorzystujących media cyfrowe tak, by zaspokajać potrzeby jak najszerszego grona użytkowników, pamiętając, że to właśnie czytelnik pozostaje ostatecznym odbiorcą naszych usług. Konsekwencją takich działań jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń związanych z biblioteką oraz jej rozpoznawalność w środowisku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym dotychczasowym dorobkiem w ramach cyklu „Świat Literatury bez Cenzury”:
Tolkien
drive.google.com/file/d/1rHcsJ_Bs68ew1CExrUQW2WpGmKMkwdgB/view?usp=sharing

Konopnicka
drive.google.com/file/d/1CIm234b05jx_7DmOjhuGJ3OAT1nXlHqJ/view?usp=sharing

Lem
drive.google.com/file/d/1mFWxAW5kHYkvRkShmcH0H8dsMS2fb5Cw/view?usp=sharing

Dickens
drive.google.com/file/d/196hNY6Qh8DFmaWUEG2NFpeyVrtrgbZ7L/view?usp=sharing

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska