Dominika Gorgosz-Złoty
dziennikarka Radia DOXA,
właścicielka sklepu internetowego z grami planszowymi graszki.pl


Najlepsze gry i wydawnictwa w 2021 r.


Po raz ósmy poznaliśmy laureatów plebiscytu Planszowe Gram Prix. To wyróżnienie przyznawane przez samych fanów gier planszowych. W sumie w internetowym głosowaniu wzięło udział prawie 5800 osób. Jak zwykle było wiele zaskoczeń, jednak szczególnie cieszy fakt, że także gry polskich autorów znalazły się w czołówce.

Najlepszą Grą Planszową okazała się gra Diuna Imperium wydana przez Lucky Duck Games. To gra strategiczna, która łączy w sobie mechaniki budowania talii i rozmieszczania sił na planszy (worker placement). Wykorzystuje elementy i postaci zaczerpnięte z uniwersum Diuny, zarówno z najnowszego filmu wytwórni Legendary Pictures, jak i serii powieści autorstwa Franka Herberta, Briana Herberta oraz Kevina J. Andersona.W pierwszej piątce najlepszych gier znalazły się także dwa tytuły polskich autorów. To Łąka, czyli nowa gra Klemensa Kalickiego, autora popularnej gry familijnej Domek. W Łące wcielamy się w wędrowców obserwujących naturę. Wyposażeni w mapę spacerujemy po malowniczej okolicy, szukając inspiracji i uwieczniając zapierające dech w piersiach widoki. Kierujemy się pasją i ciekawością świata, ale też rywalizacją o tytuł najsprawniejszego obserwatora przyrody. Łąka zajęła także pierwsze miejsce w kategorii Najlepsza oprawa graficzna.Na miejscu piątym w kategori Najlepsza Gra Planszowa znalazła się natomiast gra Kroniki Zamku Avel Przemka Wojtkowiaka. To oparta na współpracy gra planszowa dla całej rodziny, w której wcielamy się w bohaterów i bohaterki odpowiedzialnych za uratowanie magicznej krainy. Podczas rozgrywki stworzymy własne postacie o unikalnych imionach i specjalnym ekwipunku, a następnie będziemy eksplorować świat, poruszając się po modułowej planszy. W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto. Zgromadzone dobra pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia z Monstrum, które zagraża królestwu Avel. Gra ta znalazła się także na podium w kategorii Najlepsza gra dla dzieci, Najlepsza gra rodzinna oraz Najlepsza gra polskiego autora.Pozostając przy czołówce kategorii Najlepsza gra planszowa, to na miejscu drugim znalazła się gra Gloomhaven: Szczęki Lwa. To gra kooperacyjna, w której gracze będą walczyć z potworami i realizować swoje indywidualne cele. Rozgrywka toczy się w trybie kampanii, podczas której grupa graczy korzysta z ksiąg scenariuszy, przechodząc kolejne przygody i wraz z postępami odblokowując nowe elementy. Każdy poznany scenariusz może również posłużyć jako osobna misja rozgrywana poza kampanią.

Na miejscu trzecim w tej kategorii uplasowała się natomiast kultowa już gra Clash of Cultures: Monumentalna Edycja Polska. To porażająca w swym ogromie cywilizacyjna gra planszowa dla 2-4 graczy. Obok zaktualizowanej wersji gry z 2012 r. w pudełku znajdziemy także dodatek Cywilizacje. Łącznie to kilkadziesiąt żetonów, ponad setka kart i aż kilkaset figurek.Kolejną kategorią, w której głosowali gracze Najlepsza gra z klimatem. Znalazły się w niej dwie gry polskich autorów. To Destinies czyli rywalizacyjna gra narracyjna łącząca zalety planszówki z możliwościami aplikacji. Przy bardzo przystępnych zasadach gra oferuje rozgrywkę w stylu RPG. Rolę mistrza gry przejmuje aplikacja, która dostosowuje świat gry w zależności od poczynań graczy. Jej autorami są Michał Gołębiowski oraz Filip Miłuński.Drugą polską grą jest Etherfields Michała Oracza. Łączy ona ze sobą elementy gier typu escape room, stawia na spostrzegawczość, nagradza za łączenie z sobą pozornie niepowiązanych faktów. Każda kolejna gra rozwija istniejące zasady, dodaje kolejne i modyfikuje sposób, w jaki gracz podchodzi do odkrywania kolejnych kart tej historii.Najlepszą grą imprezową wybrano natomiast MikroMakro: Na tropie zbrodni. To gra kooperacyjna na dedukcję i spostrzegawczość. Gracze wspólnie rozwiązują sprawy kryminalne, dociekają motywów, szukają dowodów i skazują winowajców. Bystre oko przyda się nie mniej niż przenikliwy umysł, by odnaleźć rozwiązania zagadek na olbrzymiej planszy o wymiarach 75 x 110 cm.Internauci wybrali także Najlepsze wydawnictwo, którym został Portal Games. Wydawnictwo działa na polskim rynku już od 1999 r. Wśród jego najsłynniejszych tytułów znajdują się m.in. Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium oraz Detektyw.

Najlepszą Inicjatywą Planszówkową okrzyknięto natomiast Dzień Gier Planszowych. To święto miłośników planszówek obchodzone jest corocznie 10 października. W tym dniu w całym kraju organizowane są różnego rodzaju inicjatywy mające na celu popularyzację naszego hobby.

A najlepsze gry planszowe znajdziecie w jedynym opolskim sklepie z planszówkami: www.graszki.pl

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska