









Jak doskonale wiemy ze szkoły, bioróżnorodność jest kluczowym elementem naszego (i nie tylko) istnienia. To jak system naczyń połączonych – jedne organizmy nie mogą żyć bez drugich. Znikanie jednych gatunków pociąga za sobą wyginięcie kolejnych, kolejnych i kolejnych, aż w końcu dojdziemy do punktu, z którego nie będzie już możliwości powrotu. Dlatego to już teraz, póki jest jeszcze na to czas, powinniśmy bardzo dużą wagę przywiązywać do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności lokalnej.
Ten właśnie cel przyświeca Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu podczas realizowania zadań związanych z Partnerstwem na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap III i IV. Naszymi partnerami w projekcie jest Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz Związek Międzygminny „Czysty Region”.
Teraz kilka słów o samym projekcie: w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka” funkcjonującego w MBP w Kędzierzynie-Koźlu realizowana jest kampania edukacyjno-informacyjna na temat wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych. Akcja realizowana jest w podziale na zajęcia skierowane do poszczególnych grup wiekowych oraz do ogółu społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Osiedla Śródmieście i rozpoczęła się w 2020 r. Ze względu na obostrzenia związane ze stanem pandemii część zadań w ramach projektu realizowana została w 2021 r. Projekt zakończony zostanie w 2022 r. Do tej pory odbył się już szereg spotkań autorskich, warsztatów oraz wystawa. W zajęciach prezentowanych poniżej (pomimo obostrzeń) udział wzięło 313 osób, a wystawę obejrzało 758 mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.
Oto nasze dotychczasowe realizacje:
Jak widać, pole możliwości przy temacie bioróżnorodności jest ogromne. Wszystkie zajęcia związane z ekologią czy przyrodą cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży, dorosłych jak i seniorów. W obrębie tej tematyki każdy mieszkaniec okolicy znajdzie coś dla siebie.
Przed nami kolejny etap przedsięwzięcia, w którym zaplanowano m.in spotkania z Wojciechem Gilem, Barbarą Gawryluk, Pawłem Czapczykiem czy Wojciechem Mikołuszko. Oprócz tego odbędą się również warsztaty, podczas których powstaną poidełka dla owadów, bomby kwietne czy obrazy z mchu. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na te wydarzenia. Wystarczy obserwować fanpage Miejskiej Biblioteki Publicznej na Facebooku, bądź odwiedzać naszą stronę internetową www.mbpkk.pl. W odpowiednim czasie wszelkie szczegółowe informacje na pewno się tam znajdą!
A Was, koleżanki i koledzy bibliotekarze, zachęcamy do zgłębienia tematu bioróżnorodności lokalnej i organizacji własnych przedsięwzięć z tym związanych. Pamiętajmy, że to MY odpowiadamy za nasze środowisko naturalne.