Izabela Heder-Filandt
Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu


Stawiamy na bioróżnorodność!


Jak doskonale wiemy ze szkoły, bioróżnorodność jest kluczowym elementem naszego (i nie tylko) istnienia. To jak system naczyń połączonych – jedne organizmy nie mogą żyć bez drugich. Znikanie jednych gatunków pociąga za sobą wyginięcie kolejnych, kolejnych i kolejnych, aż w końcu dojdziemy do punktu, z którego nie będzie już możliwości powrotu. Dlatego to już teraz, póki jest jeszcze na to czas, powinniśmy bardzo dużą wagę przywiązywać do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności lokalnej.

Ten właśnie cel przyświeca Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu podczas realizowania zadań związanych z Partnerstwem na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap III i IV. Naszymi partnerami w projekcie jest Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz Związek Międzygminny „Czysty Region”.

Teraz kilka słów o samym projekcie: w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka” funkcjonującego w MBP w Kędzierzynie-Koźlu realizowana jest kampania edukacyjno-informacyjna na temat wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych. Akcja realizowana jest w podziale na zajęcia skierowane do poszczególnych grup wiekowych oraz do ogółu społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Osiedla Śródmieście i rozpoczęła się w 2020 r. Ze względu na obostrzenia związane ze stanem pandemii część zadań w ramach projektu realizowana została w 2021 r. Projekt zakończony zostanie w 2022 r. Do tej pory odbył się już szereg spotkań autorskich, warsztatów oraz wystawa. W zajęciach prezentowanych poniżej (pomimo obostrzeń) udział wzięło 313 osób, a wystawę obejrzało 758 mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Oto nasze dotychczasowe realizacje:

 • WARSZTATY PRZYRODNICZO-PLASTYCZNE DLA DZIECI Z JUSTYNĄ KIERAT „Ptaki w ogrodzie poznajemy i rysujemy”


 • WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI Z PAWŁEM WAKUŁĄ wokół serii książek „W Dolinie Bagiennej Trawy”


 • SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM KOSTRZYŃSKIM


 • RODZINNE WARSZTATY PT. „BUDUJEMY DOMEK DLA ZAPYLACZY”
  Warsztatom towarzyszyła prelekcja na temat lokalnych ptaków prowadzona przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze.


 • SPOTKANIE AUTORSKIE Z JACKIEM KARCZEWSKIM


 • WARSZTATY RĘKODZIEŁA PT. "LAS W SŁOIKU"


 • SZEŚĆ „SPACERÓW Z LUPĄ”
  Cykl miał za zadanie przybliżyć znajomość lokalnej fauny i flory oraz uwrażliwić na dbanie o czystość we wspólnej przestrzeni społecznej. Dzieci wyposażone w lupy, mapy i jednorazowe aparaty fotograficzne uczyły się rozpoznawać rośliny i owady z najbliższego otoczenia, fotografować je oraz nanosić miejsce ich występowania na mapie miasta.


 • WYSTAWA „ZIELONYM TROPEM”, która powstała ze zdjęć zrobionych podczas „Spacerów z lupą”.


 • WIECZÓR Z SOWAMI
  Prowadzony przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć na żywo sowy. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja multimedialna o zwyczajach sów.
 • SPOTKANIE AUTORSKIE Z URSZULĄ ZAJĄCZKOWSKĄ


 • BUDKA PLUS – TWORZYMY DOMY DLA PTAKÓW


 • SPOTKANIE Z TERESĄ I HENRYKIEM HADASZAMI PRZYRODA KĘDZIERZYNA-KOŹLA • Jak widać, pole możliwości przy temacie bioróżnorodności jest ogromne. Wszystkie zajęcia związane z ekologią czy przyrodą cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży, dorosłych jak i seniorów. W obrębie tej tematyki każdy mieszkaniec okolicy znajdzie coś dla siebie.

  Przed nami kolejny etap przedsięwzięcia, w którym zaplanowano m.in spotkania z Wojciechem Gilem, Barbarą Gawryluk, Pawłem Czapczykiem czy Wojciechem Mikołuszko. Oprócz tego odbędą się również warsztaty, podczas których powstaną poidełka dla owadów, bomby kwietne czy obrazy z mchu. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na te wydarzenia. Wystarczy obserwować fanpage Miejskiej Biblioteki Publicznej na Facebooku, bądź odwiedzać naszą stronę internetową www.mbpkk.pl. W odpowiednim czasie wszelkie szczegółowe informacje na pewno się tam znajdą!

  A Was, koleżanki i koledzy bibliotekarze, zachęcamy do zgłębienia tematu bioróżnorodności lokalnej i organizacji własnych przedsięwzięć z tym związanych. Pamiętajmy, że to MY odpowiadamy za nasze środowisko naturalne.

                                                                

  "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska