Łukasz Kluza
Mediateka
Miejska Biblioteka Publiczna w Prudniku


Tydzień Bibliotek w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Prudniku


Począwszy od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w pierwszych dniach maja organizuje ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo, biblioteki oraz bibliotekarzy pod nazwą Tygodnia Bibliotek. Zwyczajowo obchody rozpoczynają się 8 maja, gdyż to właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. Od lat Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku, podobnie jak większość bibliotek w Polsce, aktywnie włącza się w akcję, przygotowując swoje autorskie wydarzenia.

W tym roku zaprezentowaliśmy szereg interesujących propozycji, w których główną rolę oczywiście odegrała książka i Czytelnik. Przy pomocy bezpłatnych narzędzi internetowych utworzyliśmy ankietę dotyczącą najbardziej popularnej książki wypożyczanej w 2021 roku w Wypożyczalni dla dorosłych. Ankieta wzbudziła spore zainteresowanie wśród Czytelników, którzy chętnie oddawali w niej swoje głosy. Uczestnicy internetowej sondy zdecydowali, że I miejsce uzyska książka pt. Lot 2020 autorstwa Remigiusza Mroza. Nie było to zresztą dużym zaskoczeniem, gdyż w wielu bibliotekach pozycje autorstwa opolskiego pisarza wciąż plasują się na szczytach popularności pod względem wypożyczania. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła Żałobnica Roberta Małeckiego, a brązowy medal otrzymały aż trzy książki: Halny Remigiusza Mroza, Serce w kopercie Małgorzaty Falkowskiej i Błękitny dom nad jeziorem Katarzyny Janus. Kolejnym punktem w obchodach Tygodnia Bibliotek był zdobywający coraz większą popularność na świecie konkurs „Sleeveface ubierz się w książkę”. Polega on na wykonaniu oryginalnej i nietuzinkowej fotografii z książką w roli głównej. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała najciekawsze, które zostały rzecz jasna nagrodzone. Dodatkowo prace zostały opublikowane w bibliotecznych mediach społecznościowych. Przez cały tydzień zarówno w Centrali Biblioteki jak i w jej filiach odbywały się lekcje biblioteczne poświęcone funkcjonowaniu bibliotek, nowych formach czytelnictwa i dostępu do książki, takich jak zdobywające w Prudniku coraz większą popularność Legimi, a także postaci Marii Konopnickiej – Patronce Roku 2022.Propozycją dla młodzieży szkół średnich było III Prudnickie Międzyszkolne Dyktando. Należy dodać, że niezmiernie cieszymy się z jego powrotu do oferty wydarzeń Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku, gdyż ostatnie planowane dyktando zostało odwołane z przyczyn pandemii koronawirusa. Tutaj również główną bohaterką była Maria Konopnicka – uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem jej autorstwa. Wydawać by się mogło, że nie sprawi on wielu problemów, aczkolwiek po sprawdzeniu prac okazało się, że Konopnicka potrafi ortograficznie i interpunkcyjnie zaskakiwać. Prowadzącą dyktando była prudnicka poetka Zofia Kulig, która wraz z Ludmiłą Lisowską, wieloletnią dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku oraz Joanną Rosińską, pracownicą Wypożyczalni dla dorosłych i inicjatorką dyktanda, wchodziła także w skład jury oceniającego prace. Laureatami dyktanda zostali: I miejsce – Anna Barysz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, II miejsce – Marta Sznajder z Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku oraz III miejsce – Filip Jocher z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek była V Prudnicka Konferencja Bibliotekarzy, w której udział wzięli pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku oraz bibliotekarze szkolni. Uczestnicy konferencji także zmierzyli się z tekstem dyktanda. Organizowana przez Naszą Bibliotekę Konferencja to nie tylko spotkanie z lokalnymi bibliotekarzami, ale przede wszystkim ciekawa i interesująca wymiana doświadczeń z pracy w okresie pandemicznych obostrzeń, zarówno z punktu widzenia pracowników bibliotek publicznych, jak i szkolnych. Z wielką radością przyjęliśmy pozytywną reakcję lokalnych bibliotekarzy na to spotkanie i chęć uczestniczenia w przyszłorocznej, już VI Konferencji.

Nie pozostaje nic innego, jak wszystkim opolskim bibliotekarkom i bibliotekarzom złożyć, co prawda nieco spóźnione, ale gorące i serdeczne życzenia z okazji naszego święta. Bardzo cieszy fakt, że biblioteki wciąż stawiają na innowacyjność i ciągle poszerzają wachlarz swojej oferty.                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska