









„Wspaniale być skromnym, gdy jest się wielkim” napisał Voltaire, a te słowa doskonale opisują ludzi i wydarzenie w Bibliotece Publicznej w Izbicku. Choć sukces, o którym mowa w tym artykule, miał miejsce już w grudniu ubiegłego roku, poza skromnymi wzmiankami w lokalnych mediach przeszedł prawie niezauważony, zupełnie niesłusznie. A powinno być o nim głośno, wręcz… śpiewająco!
Zacznijmy od tego, że przez ostatnie półtora roku w izbickiej bibliotece, pod nieobecność kierowniczki Agnieszki Skuchy stanowisko to piastowała pani Urszula Patoła. I choć nie miała wcześniej doświadczenia w pracy bibliotekarskiej, odnalazła się w niej znakomicie! Nie tylko doskonale wypełniała obowiązki bibliotekarki oraz osoby zarządzającej placówką (niewielka placówka, jeden etat), ale również z ogromnym oddaniem angażowała się w promocję czytelnictwa, organizując m.in. piękne lekcje biblioteczne dla najmłodszych i lekcje „Nauki Czytania” metodą sylabową i globalną (na filiach prowadzone przez panie: Brygidę Slezionę w Siedlcu i Renatę Szłapę w Boryczy). Najpiękniejszą kartę w historii swojej przygody z biblioteką zapisała jednak… nutami.
Pani Urszula Patoła odebrała gruntowne muzyczne wykształcenie – ukończyła Studium Organistowskie we Wrocławiu (z wynikiem bardzo dobrym oraz ze specjalnym wyróżnieniem). Na co dzień gry Pani Urszuli można posłuchać w parafii pw. śś. Piotra i Pawła w Nakle, gdzie jest organistką. Zadziwiającą ciekawostką, ale też wskazującą na niezwykły talent Pani Uli jest fakt, że w kościele grała na mszach już od 5 klasy szkoły podstawowej, zaczynając od świątyni w Dębiu k/ Chrząstowic. I właśnie kilka miesięcy temu muzyczne zdolności, ale też ogromny zapał i miłość do pracy z dziećmi, jakimi cechuje się Pani Urszula, przyniosły bibliotece w Izbicku bardzo znaczący splendor.
Pod koniec zeszłego roku Instytut Książki ogłosił konkurs na najlepszą kampanię promującą akcję czytelniczą „Mała książka – wielki człowiek” – akcję prowadzoną także w izbickiej bibliotece. Pracująca wówczas na zastępstwie w GBP w Izbicku Pani Urszula Patoła od razu podchwyciła pomysł, a konkretnie na piosenkę i teledysk konkursowy. Ułożyła słowa, skomponowała i nagrała muzykę, a do współpracy zaprosiła dzieci z Przedszkola Leśnych Duszków w Izbicku, przy życzliwym wsparciu pani dyrektor Kornelii Makulik i pań przedszkolanek. Naszej bibliotekarce-kompozytorce najbardziej zależało na tym, żeby zarówno tekst, jak i melodia były proste, wpadały w ucho i w czytelny sposób promowały zalety czytania i korzystania z biblioteki. W tym niełatwym zadaniu Pani Urszuli pomogła jej trzyletnia córeczka Matylda, której śpiewała codziennie do snu różne melodie do ułożonych już słów piosenki. Ostateczną, konkursową wersją piosenki była ta, którą mała „testerka” śpiewała najchętniej, a nawet dołożyła do niej własne nutki. To się nazywa prawdziwy proces badawczy przed wpuszczeniem produktu na rynek! Przedszkolaki-wykonawcy bardzo szybko nauczyły się utworu (odbyły się tylko trzy próby), a teledysk nagrali i zmontowali panowie z Izbicko TV.
Cała praca – od otrzymania informacji o konkursie do końcowego produktu – zamknęła się w zaledwie miesiącu.
Do konkursu Instytutu Książki zgłoszonych zostało sto dwadzieścia prac z całej Polski. Jak napisali organizatorzy „Jesteśmy pod wielkim wrażeniem zaangażowania, jakie wszyscy bibliotekarze włożyli w przygotowanie prac konkursowych i jakie na co dzień wkładają w swoją pracę z Małymi Czytelnikami, by rozbudzać w nich miłość do książek. Jesteśmy dumni, że nasza kampania ma tak wspaniałych ambasadorów w każdym zakątku Polski. Otrzymaliśmy blisko 120 prac, z których wybór 10 laureatów okazał się niezwykle trudny. Po długich obradach zadecydowaliśmy, ze nagrody, czyli magiczne czytelnicze kuferki, trafiają do: […] Biblioteki Publicznej w Izbicku”. (instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,najlepsze-akcja-promujaca-kampanie-mala-ksiazka-%E2%80%93-wielki-czlowiek-%E2%80%93-ogloszenie-wynikow-konkursu,7057.html)
I tak oto skromna biblioteka w Izbicku, dzięki talentowi i zapałowi Pani Urszuli Patoły, a także wielkiemu sercu pracowników i mieszkańców tej malowniczej wsi, znalazła się w ścisłym gronie książnic nagrodzonych za piękne, kreatywne promowanie czytelnictwa. Brawo!
Pani Urszuli oraz wszystkim – Małym i Dużym – współtwórcom tego sukcesu serdecznie gratulujemy, dziękując za dołożenie (muzycznej!) cegiełki do trudnego dzieła uczenia radości i korzyści obcowania z książką już od najmłodszych lat. Oczywiście także za rozsławienie naszego regionu na niwie bibliotecznej i promocyjnej. Pani Urszuli Patole życzymy wielu jeszcze muzycznych sukcesów i… do zobaczenia w bibliotece!
Polecamy Państwa uwadze nagrodzony teledysk. Można klaskać!: www.youtube.com/watch?v=jz92kCq1MIE