Urszula Pawlik, Paweł Pawlik
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


Mangi
przegląd


Pan Cykada



Ryuko Iwabuchi przedstawia nam wiele wizji krążących dookoła sfery relacji z drugą osobą. W każdym z opowiadań znajdujących się w tomiku odnajdujemy nietuzinkowe podejście do kwestii fascynacji drugą osobą, płciowości, siły uczucia bądź nawet obsesji. Ukazane relacje byłyby w dzisiejszym świecie prawdopodobnie postrzegane jako nieprawidłowe, skrzywione lub po prostu niebezpieczne. Bez względu jednak na ocenę postępowania bohaterów przedstawione sytuacje ukazują różne strony uczucia ciężkiego do zdefiniowania i nakreślonego oszczędnie, z dużym dystansem.

Czytając opowiadania bardzo często ma się poczucie dyskomfortu, któremu jednak towarzyszy duża doza fascynacji. Autorka pozostawia nam dużo przestrzeni dla domysłów, chwilami wręcz zastanawiamy się, czy postaci odczuwają jakiekolwiek emocje. Nie każdemu taki sposób prowadzenia narracji przypadnie do gustu.

Nie jest to więc lektura, którą poleciłabym z czystym sumieniem każdemu, jednak warto byłoby podjąć wyzwanie i spróbować wczuć się w jej specyficzny nastrój. Każde z opowiadań należy jednak traktować indywidualnie. Jak czulibyśmy się w miejscu, w którym możemy dokonać wyboru kwestii płci? Czy jesteśmy w stanie na granicy swojego życia zrzucić przestarzałą skorupę i przeistoczyć się w inną istotę? Gdzie kończy się uwielbienie, a zaczyna chora fascynacja? Czy zawsze uczucie jest w stanie przezwyciężyć bestię drzemiącą w nas samych? Opowieści nie dają nam prostej odpowiedzi, a wręcz zostawiają nas z mnóstwem pytań wiszących w powietrzu. Co ciekawe, w zależności od opowiadania różnią się też kreska autorki, co także ładnie współgra z odbiorem nastroju historii. Do zajrzenia zachęca również ciekawe wydanie. Jeden tom z obwolutą, okienkiem i tajemniczą postacią intrygują wystarczająco. Manga z kategorii: dla dojrzałego czytelnika. Przy okazji jest to ciekawa propozycja na pride month 🌈

Tytuł: Pan Cykada
Autor: Ryuko Iwabuchi
Wydawca: Waneko
Ilość tomów: 1
Rok wydania: 2020

Prophecy



Zapala się ekran. Na monitorze pojawia się mężczyzna z maską zrobioną z wczorajszej gazety. Gazeciarz. Wszyscy oglądający słyszą (tytułową) przepowiednię na jutro – osobę lub firmę, której zostanie wymierzona kara. Tym się właśnie zajmuje: jako internetowy mściciel wymierza sprawiedliwość, za którą w końcu będzie musiał zapłacić.

Manga Prophecy jest trzytomową, zamkniętą opowieścią prowadzoną z dwóch perspektyw. Pierwsza to wspomniany wyżej Gazeciarz, który staje się jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Japonii poprzez wymierzaną przez siebie sprawiedliwość. Poluje on na ludzi, których zachowanie według niego jest podłe i zasługuje na karę. Ktoś wyśmiewał ofiary gwałtu w Internecie, być może upublicznił dane wrażliwej osoby, narażając ją na prześladowanie? Zapewne jest już na celowniku.

Druga perspektywa to wydział policji do walk z cyberprzestępczością pod przywództwem komisarz Yoshino, która poluje na wszystkich łamiących związane z siecią prawo. Szybko trafia na trop Gazeciarza i cała historia staje się polem walki, lub jak kto woli – gry w kotka i myszkę.

Manga prezentuje mroczny klimat, często przywołując problemy, z jakim boryka się margines, osoby wykluczone w Japonii. Dodatkowo przez swój charakter w tomikach często i gęsto ściele się żargon internetowy – flejm, streaming, nawiązanie do 4chana czy tokeny szyfrujące. Jest tego mnóstwo. Co jest interesujące, to to, jak historia ukazuje siłę Internetu oraz ludzi w nim przebywających – nie pomija przy tym aspektów pozytywnych i negatywnych, starając się stworzyć jako taki obraz „roju”, jakim Internet się stał. Pozwala nam to na spojrzenie przez pryzmat mangi na to medium, z którego codziennie korzystamy.

Kreska jest poprawna, wyrazista i raczej nie jest elementem, na który zbytnio zwracamy uwagę. Tym elementem jest zaś fabuła. Jest ona zarysowana w bardzo dobry sposób, kończąc serię kulminacją i plot twistem tak interesującym – przynajmniej według mnie – że przez kilka dni mieszkał „za darmo” w mojej głowie, nakłaniając mnie do przemyśleń.

Warto zaznaczyć, że tytuł ten posiada sporo brutalnych scen, sceny erotyczne i wulgarny język, więc jest to manga zdecydowanie 18+. Nie mniej jednak spośród krótkich serii, które udało mi się przeczytać, stoi niesamowicie wysoko w rankingu najlepszych tytułów.

Tytuł: Prophecy
Autor: Tetsuya Tsutsui
Wydawca: Studio JG
Liczba tomów: 3
Rok wydania: 2011

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska