









Franciszek Lepich to postać związana z Oleszką, wsią leżącą u podnóża Góry Świętej Anny, w gminie Zdzieszowice. Zgodnie z wyuczonym zawodem ów oleszczanin prowadził warsztat kołodziejski. Wielką pasją Lepicha była fotografia. Dzięki zmysłowi technicznemu sam urządził dla siebie pracownię fotograficzną z ciemnią. Rozsławiony w okolicy fotograf amator uwieczniał na szklanych kliszach nie tylko lokalne budowle i pałacowe wnętrza z Żyrowej, ale w dużej mierze życie mieszkańców – głównie Oleszki, Żyrowej i Jasionej.
Dzięki intensywnej pracy Franciszka Lepicha i wydanemu przez Muzeum Wsi Opolskiej albumowi możemy dziś oglądać przykuwające uwagę, niesamowite fotografie ukazujące mieszkańców wymienionych śląskich wsi, głównie z okresu międzywojnia. Uwieczniono na nich ważne momenty – od narodzin aż do śmierci. Fotografie rejestrują cykl życia ludzkiego we wszystkich istotnych chwilach ziemskiego istnienia – wszak do pana fotografa umawiano się nie bez powodu, a przy tym starannie wybierano strój. Zdjęcia prezentują jednak nie tylko doniosłe uroczystości, ale też trudy dnia codziennego – jak wskazuje tytuł: od narodzin aż po śmierć.
Zbiór fotografii Franciszka Lepicha wydany w pięknym albumie posiada ogromną wartość dokumentacyjną i artystyczną. Dzięki niemu zagłębiamy się w świat, którego już nie ma, ale też nieustannie towarzyszy nam przeświadczenie o cykliczności życia i przemijaniu.
„Opolskie. Przewodnik pełen przygód” to pozycja z różnych względów niezwykła. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą autora – Pawła Szpali, który znany jest internautom jako Człowiek Przygoda. Ów bloger i fotograf, zapalony podróżnik, podzielił się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniami zdobytymi w czasie wypraw po Opolszczyźnie. W dziewięciu rozdziałach opisał zarówno znane, jak i mniej znane miejsca regionu, okraszając je przepięknymi fotografiami.
Skrupulatna praca autora dała efekt w postaci przewodnika, który szczegółowo przybliża ponad sto ciekawych miejsc i atrakcji. Szpala dzieli się przy tym radami praktycznymi, dotyczącymi zorganizowania wycieczki do danego miejsca (aż 30 propozycji gotowych wycieczek), dodaje różne ciekawostki, mapki, adresy, a nawet zdradza, gdzie warto i można zrobić dobre zdjęcia!
O tym największym jak dotąd, ponad trzystustronicowym przewodniku po Opolszczyźnie można mówić w samych superlatywach: dokładny, arcyciekawy, praktyczny, wzbogacony pięknymi zdjęciami, zachęcający do wędrówek i odkrywania regionu.