Magdalena Beztroska, Małgorzata Osiadły
Centrum Kultury Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazachu


W Głuchołazach bawiąc, uczą i promują czytelnictwo


Ostatni czas w dziale dziecięco-młodzieżowym naszej biblioteki był niezwykle intensywny i aktywny. Oprócz naszych standardowych działań takich jak prowadzenie lekcji i warsztatów bibliotecznych, spotkań mangowych i zajęć Naszej Małej Biblioteki, podjęliśmy się organizacji kilku inicjatyw dla trzech grup wiekowych.

Nocna Gra Miejska z okazji 800-lecia Głuchołaz skierowana dla osób dorosłych.
Z doświadczenia wiemy, że biblioteczne gry terenowe cieszą się u nas dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. W maju postanowiliśmy sprawdzić, czy podobnie będzie z dorosłymi. Ku naszemu zaskoczeniu w grze wzięło udział 15 drużyn, łącznie 45 osób, a zabawa trwa od godziny 20.00 do 23.00.

Nocna Gra Miejska polegała na tym, że drużyny otrzymywały od nas mapki z zaznaczonym dziesięcioma punktami. Należało pójść w wyznaczone miejsca, tam odnaleźć zadanie, a następnie je wykonać. Zadania były różnorodne – zaczynając od szukania ukrytych na obrazku książek, przez rozwiązywanie quizu wiedzy o Głuchołazach, kończąc na śpiewaniu piosenek i pisaniu wierszy. Od uczestników otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback, z którego wynika jeden podstawowy wniosek: chcemy więcej! Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak planować kolejną grę.

Wizyta Klubu Młodzieżowego Jugendpunkt z Białej.
Od kilku lat dział dziecięco-młodzieżowy współpracuje z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej z Opola. W tym roku DWPN kolejny raz realizuje projekt Jugendpunkt, który polega na tym, że młodzi koordynatorzy w swoich miejscowościach otwierają i prowadzę młodzieżowe kluby spotkań. Jeden z takich Klubów powstał w Białej i w ostatnią sobotę maja przyjechał do nas na wycieczkę. Bibliotekarki oprowadziły grupę po Głuchołazach – odwiedziliśmy Rynek, Wieżę Bramy Górnej, wspięliśmy się na Górę Parkową. Oczywiście spędziliśmy też czas w bibliotece, gdzie młodzież wzięła udział w warsztatach ze scrapbookingu i obejrzała film. Naszym celem było pokazanie młodzieży, że biblioteka, podobnie jak ich Klub, jest miejsce nowoczesnym, otwartym na młodych ludzi, miejscem spotkań, rozmów i dobrej zabawy. Od koordynatorki wiemy, że młodzież już pyta o kolejną wycieczkę do biblioteki w Głuchołazach, wnioskujemy zatem, że im się podobało.

Dzień Dziecka w bibliotece.
W tym roku z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy warsztaty dla młodszych uczestników z klasy pierwszej, których tematem były prawa dziecka. Zajęcia zaczęliśmy od zabawy chustą animacyjną, przy czym było mnóstwo śmiechu i radości. Potem przeszliśmy z dziećmi do sali bibliotecznej, gdzie czekały już materiały plastyczne i zaproszenie do wykonania swojego portretu. Kiedy dzieci swoje portrety już „oprawiły” w ramki, rozpoczęliśmy rozmowę o tym, że każdy z rysunków jest inny i wyjątkowy, tak jak inni i wyjątkowi są ludzie. Dzieci opowiadały o tym, że wszyscy się różnimy, ale każdy ma takie same prawa. Następnie poznaliśmy historię Pani Wioli, jednej z bohaterek książki Jedno oko na Maroko, autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego. Każde z dzieci wylosowało również jedno z praw dziecka, omówiliśmy je i umieściliśmy na ramce z portretem. Nie zabrakło czasu na zdjęcia i słodkości. Razem z łakociami każdy z uczestników zajęć otrzymał swój egzemplarz Konwencji o prawach dziecka.
„Bezpieczeństwo nad wodą”
W ramach cyklu spotkań Pasje – Pasjonaci, które Oddział dla dzieci i młodzieży naszej biblioteki organizuje od lat, w czerwcu mieliśmy przyjemność gościć pana Krzysztofa Kasprzyszyna – instruktora i trenera pływania, który prowadzi zajęcia w Szkole Delfin, ponadto prezesa WOPR Powiatu Prudnickiego, ale przed wszystkim wielkiego pasjonata sportów wodnych oraz orkiestry dętej. Spotkanie to miało na celu uświadomić dzieci o różnych zagrożeniach podczas wypoczynku nad wodą. Pan Krzysztof opowiedział pouczające historie ze swojej pracy ratownika wodnego, poprosił również dzieci o mądre korzystanie z kąpieli wodnych oraz rozsądek na wakacjach. Powiedział bardzo ważną i zapadająca w pamięci rzecz: życzy Wszystkim tyle samo wejść do wody, co z niej wyjść.


Warsztaty z animacji poklatkowej
Kolejną ciekawą inicjatywą, którą zorganizowała w czerwcu biblioteka głuchołaska Oddział dla dzieci i młodzieży, były warsztaty z animacji poklatkowej. Młodzież pod bacznym okiem zaprzyjaźnionej z biblioteką instruktorki Magdaleny Nogaj stworzyła "Historię z Głuchołazami w tle". A to wszystko z okazji 800-lecia naszego miasta, które właśnie w tym roku są hucznie obchodzone. Podczas dwuczęściowych warsztatów uczestnicy wymyślili historię o Głuchołazach, wykonali do niej scenografię (stworzyli bohaterów historii, rekwizyty itp.), a następnie wykonali około 600 zdjęć po to, by na koniec zrobić montaż przyszłego filmu poklatkowego. A my z niecierpliwością czekamy na efekty warsztatowe czyli film o naszym mieście, którego autorami są właśnie uczestnicy naszych bibliotecznych warsztatów – uczniowie szkół z Gminy Głuchołazy. Jak tylko film będzie gotowy, to oczywiście pochwalimy się nim na naszych profilach społecznościowych na Facebooku i YouTube. Trzymajcie mocno kciuki!


                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska