









W ostatnim czasie biblioteka przeszła swoistą metamorfozę, po pierwsze pod kątem zakupu nowości wydawniczych skierowanych do szerokiego grona odbiorców, po drugie zakończyła się trwająca półtora roku digitalizacja księgozbioru biblioteki w ramach programu MAK+.
Już w tym momencie po kilku miesiącach działania biblioteki w ramach programu MAK+ możemy zauważyć nie tylko zwiększenie liczby czytelników, ale również uatrakcyjnienie i ułatwienie dostępu do księgozbioru biblioteki publicznej, który sukcesywnie się powiększa.
Biblioteka Publiczna w Otmuchowie przystąpiła także do Konsorcjum Legimi. Daje to możliwość zaoferowania czytelnikom bezpłatnego dostępu do bazy dużej liczby ebooków i audiobooków. W znacznej mierze czytelnicy uzyskują dostęp do szeroko pojętej literatury popularnej. Po otrzymaniu w bibliotece bezpłatnego kodu czytelnik ma komfort zapoznania się z interesującymi książkami, które może czytać lub słuchać na smartfonie, czytniku, tablecie lub komputerze.
Dbając o rozwój czytelnictwa, biblioteka współpracuje również z partnerami po stronie czeskiej, co przyniosło za sobą uzyskanie publikacji edukacyjnych w wersji polsko-czeskiej. W przyszłości może to posłużyć jako łącznik do znacznie większej wymiany nie tylko doświadczeń na niwie kulturalno- edukacyjnej, ale także językowej.
W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się kilka ciekawych wydarzeń, w tym głośne czytanie połączone z grą terenową oraz zajęciami plastycznymi dla dzieci, których efektem pracy były specjalne exlibrisy. Przy współpracy z miejscowymi przedszkolami Biblioteka Publiczna realizuje całorocznie program głośnego czytania, co również jest ważnym aspektem w działalności edukacyjnej placówki bibliotecznej.
Czytelnicy biblioteki odwiedzając placówkę, mają niejednokrotnie szansę na obejrzenie wystaw czasowych, które przygotowywane są w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Otmuchowie. Ostatnia taka szansa była w kwietniu i maju, kiedy to miało miejsce eksponowanie wystawy „Lata 80-te XX wieku – okres stanu wojennego w materiałach działaczy NSZZ ≫Solidarność≪ w Otmuchowie”.
W ramach działalności biblioteka przeprowadza liczne zabawy i konkursy dla najmłodszych. Ostatnio goszcząc dzieci, realizowany był konkurs połączony z zajęciami plastycznymi.
W otmuchowskiej bibliotece przeprowadzane są także różnego rodzaju spotkania z autorami. W ramach projektu „Zaczytane Opolskie” w progach biblioteki gościła m.in. Dorota Masłowska, a 21 czerwca gościem biblioteki będzie Agnieszka Lis, polska pisarka, z wykształcenia dziennikarka i pianistka.