Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(kwiecień–maj–czerwiec 2022)


„Dekaki” działają pełną parą – te słowa idealnie oddają sytuację, jaka aktualnie panuje w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki, po okresie naznaczonym pandemią. Klubowicze z dużą chęcią przychodzą do bibliotek, by w miłym towarzystwie namiętnie dyskutować o przeczytanych książkach.

Za nami też pierwsze w tym roku spotkania autorskie. A zaczęliśmy od krwawego – z przymrużeniem oka – uderzenia. DKK w Pawłowiczkach, Głubczycach, Dobrzeniu Wielkim, Lewinie Brzeskim, Jemielnicy i Zdzieszowicach odwiedziła Olga Rudnicka. Następnie z młodszymi czytelnikami z DKK w Zielinie i Łące Prudnickiej spotkał się Rafał Witek. Pierwsze półrocze zakończyły spotkania z Agnieszką Lis, którą gościły kluby w Łubnianach, Kluczborku, Karłowicach, Pokoju, Olszance i Niemodlinie.


Olga Rudnicka podczas spotkania w Jemielnicy


Agnieszka Lis podczas spotkania w Olszance

W ramach cyklu „Małe literatury, wielkie odkrycia” przeprowadzony został przez Urszulę Rybicką – tłumaczkę prozy czołowych izraelskich prozaików i założycielkę Fundacji Żydoteka – wykład Literatura izraelska wydawana w Polsce. Prelegentka, oprócz sylwetek autorów i ich najważniejszych dzieł, nakreśliła również tło historyczno-społeczne kraju, mające ogromny wpływ na twórczość izraelskich pisarzy.


Urszula Rybicka

Jak rozmawiać o książce, a dokładniej – na co należy zwrócić uwagę, przygotowując się do moderowania takiej rozmowy, podpowiedziała dr Anna Marchewka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, pracownik Katedry Krytyki Współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W drugiej części warsztatu odbyła się pokazowa dyskusja w oparciu o zadaną do przeczytania wcześniej prozę współczesnych pisarzy ukraińskich (m.in. Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek Kateryny Babkiny, Internat Serhija Żadana, czy Badania terenowe nad ukraińskim seksem Oksany Zabużko).


Warsztat „Jak dyskutować o książce”

Pod koniec czerwca Piotr W. Cholewa w wykładzie zatytułowanym Od Wellsa po Pratchetta. Słów kilka o najlepszych powieściach fantastycznych przybliżył zgromadzonym słuchaczom najważniejsze dzieła literackie światowej fantastyki. Nie zabrakło też polskich akcentów, na czele z Stanisławem Lemem.

Na początku kwietnia ogłoszony został konkurs „Licz się z tytułem!” polegający na utworzeniu zdania złożonego wyłącznie z tytułów dowolnych, wydanych w Polsce książek. Zaproponowana zabawa przypadła do gustu klubowiczem, o czym świadczą spływające konkursowe zdania.

Tradycyjnie, klubowicze z dziecięco-młodzieżowego klubu w Zielinie wzięli udział w organizowanym przez Instytut Książki konkursie na najlepszą recenzję rysowaną.

Już dosłownie za chwilę rozpocznie się sezon urlopowy, co wcale nie oznacza, że dla Dyskusyjnych Klubów Książki nastaną wakacje od spotkań, a tym bardziej od książek. Na pewno będzie się dużo działo, ale o tym w następnym podsumowaniu aktywności opolskich DKK.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska