Kamilla Wójt
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu
Bogna Iwańska
Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu


15. Wojewódzki Konkurs Recytatorski dla Dzieci w Języku Angielskim


“Summer afternoon—summer afternoon; to me those have always been the two most beautiful words in the English language.”
(Henry James)

„Letnie popołudnie—letnie popołudnie; dla mnie to zawsze były dwa najpiękniejsze słowa w języku angielskim” wyraził się kiedyś autor Portretu damy, a słowa te przypomniała nam bardzo miła okoliczność, choć pora dnia była inna. W letnie przedpołudnie bowiem, 20 czerwca br. w ogrodzie WBP w Opolu odbył się 15. Wojewódzki Konkurs Recytatorski dla Dzieci w Języku Angielskim, organizowany przez Bibliotekę Obcojęzyczną WBP Opole. Trudno uwierzyć, że od pierwszej jego edycji minęło już tyle lat…

Wszystko zaczęło się od nieśmiałego pomysłu Bogny Iwańskiej i Agaty Bartosiewicz – kierowniczki i pracowniczki Biblioteki Obcojęzycznej WBP w Opolu. Idea i specyfika pracy tej placówki umożliwiła nawiązanie serdecznych kontaktów z nauczycielami języków obcych (w tym angielskiego) oraz obcokrajowcami, którzy na co dzień nie tylko korzystają z księgozbioru tej biblioteki, ale także angażują się w prowadzenie konwersacji dla czytelników. A że panie bibliotekarki starają się na różne kreatywne sposoby promować czytelnictwo i zalety nauki innych języków, pomysł konkursu recytatorskiego – i co ważne: dla dzieci – wydał im się być atrakcyjną i efektywną formułą. I tak oto powstał Wojewódzki Konkurs Recytatorski dla Dzieci w Języku Angielskim. Na odbywające się w opolskim Młodzieżowym Domu Kultury przesłuchania stawiały się co roku tłumy uczniów z całego regionu (laureatów etapów szkolnych), a oceniało ich zawsze fachowe jury, w skład którego wchodzili: nauczyciel-metodyk języka angielskiego, native speaker oraz aktor z Teatru Lalki i Aktora w Opolu.

Dwuletnia przerwa spowodowana pandemią szczęśliwie nie wpłynęła na ilość zgłoszeń dzieci i młodzieży w tym roku. W Konkursie uczestniczyło 48 uczniów szkół podstawowych z Opola i województwa opolskiego, którzy prezentowali się trzech kategoriach: klasy I-III, klasy IV-V i klasy VI-VIII. Zmieniło się natomiast miejsce przesłuchań. Piętnastolecie tej imprezy mogliśmy świętować bowiem „u siebie”, w ogrodzie WBP w Opolu. Niezamierzonej modyfikacji uległ skład „komisji sędziowskiej”, gdyż jedna z jurorek – Malali Popalzai, Afganka działająca w amerykańskiej organizacji Every Woman Treaty, musiała w ostatnim momencie służbowo wyjechać do Genewy. Godnie i z pełnym zaangażowaniem rolę jurorek pełniły zatem dwie panie: Magdalena Wagner – pedagog i anglistka oraz Jasmine Stork – Amerykanka, stypendystka Fulbright Poland. Ich uważnej ocenie podlegały umiejętności językowe dzieci i młodzieży (wymowa, rozumienie prezentowanego tekstu) oraz artystyczny wyraz występów. Młodzi recytatorzy mogli zaprezentować się w wierszu lub fragmencie prozy (do wyboru), napisanych oryginalnie w języku angielskim, bądź też na ten język przetłumaczonych. Wśród wybieranych autorów byli m.in.: Alan Balter, Edith A. Phinazee, Abby Jenkins, a zwłaszcza Kenn Nesbitt.

Zwycięskie podium w tym roku szturmem zdobyły Zdzieszowice! Oto lista laureatów 15. Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci w Języku Angielskim:
I Kategoria
1. miejsce Zuzanna Rosiak – PSP nr 2 w Zdzieszowicach; Opiekun: Anna Kliza
2. miejsce Yaryna Smolska – PSP nr 20 w Opolu; Opiekun: Katarzyna Chyra
3. miejsce Nadia Sokalska – PSP w Bierdzanach; Opiekun: Katarzyna Margos
II Kategoria
1. miejsce Dominik Suski-Kloza – PSP nr 5 w Opolu; Opiekun: Katarzyna Helwing
2. miejsce Jakub Kotynia – PSP w Bierdzanach; Opiekun: Katarzyna Margos
3. Liliana Bakalarz – PSP nr 2 w Zdzieszowicach; Opiekun: Dorota Woźniak
III Kategoria
1. miejsce Martyna Miedzińska – PSP nr 3 w Zdzieszowicach; Opiekun: Magdalena Grześkowicz
2. miejsce Samanta Ogorzałek – PSP nr 1 w Zdzieszowicach; Opiekun: Ewelina Siudzińska
3. miejsce Nadia Bielamowicz – PSP nr 1 w Opolu; Opiekun: Aleksandra Raniczkowska

Sponsorami nagród w tegorocznym Konkursie były instytucje kultury: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Muzeum Śląska Opolskiego i Galeria Sztuki Współczesnej. Wszystkim uczestnikom, laureatom i przygotowującym ich do konkursu nauczycielom składamy serdeczne gratulacje, życząc wielu jeszcze sukcesów. Oby tak dalej! Niech przyświeca Wam motto Walta Disney’a:

“If you can dream it, you can do it.”
Kto się uczył języka angielskiego, ten rozumie :)
(Foto: WBP w Opolu)

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska