W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia ze spotkania z Mariuszem Szczygłem (24.06.2022)
„Są miasta, mega miasta – i jest Opole" powiedział Mariusz Szczygieł.

Reporter odwiedził nas 23 czerwca, w Noc Kultury, przy okazji wydania swojej nowej książki, "Fakty muszą zatańczyć".

Spotkanie prowadził Tomasz Siniew.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z poezją i piosenką kresową Bogdana Stanisława Kasprowicza „Ja chcę do Lwowa...” (22.06.2022)
22 czerwca w naszym ogrodzie odbyło się spotkanie z poezją i piosenką kresową Bogdana Stanisława Kasprowicza: „Ja chcę do Lwowa...”.Zdjęcia z wernisażu wystawy "Urok starych rezydencji" (15.06.2022)
15 czerwca miał miejsce wernisaż wystawy z cyklu Z Kresowego albumu, zatytułowanej „Urok starych rezydencji”.

Ekspozycja poświęcona jest kresowym rezydencjom, utrwalonym w dziele Napoleona Ordy (1807-1883) Album widoków guberni grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, przedstawiający miejsca historyczne z czasów wojen [...] oraz przedhistoryczne [...] również stare ruiny zamków obronnych i piękne rezydencje świadczące o przeszłości i cywilizacji tego kraju. Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom. (wbp.opole.pl/przeglad-wydarzen-doskonalenie-zawodowe/wydarzenie/628-wystawa-urok-kresowych-rezydencji)

Kuratorem wystawy jest Mirosława Koćwin, a podczas wernisażu wykład „Rezydencje kresowe w relacjach właścicieli-warsztat badawczy Romana Aftanazego, autora Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej wygłosiła dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska z Ossolineum.

Wystawę można oglądać w Galerii WuBePe do 29.07.2022 r.Zdjęcia ze spotkania dla dzieci z Grzegorzem Kasdepke (15.06.2022)
15 czerwca Grzegorz Kasdepke spotkał się w naszym ogrodzie z uczniami Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Kasdepke i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim (14.06.2022)
14 czerwca naszymi gośćmi byli Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki, którzy promowali swoją wspólną książkę "Królik po islandzku".

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z Pikniku Ukraina! (11.06.2022)
11 czerwca w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbył się Piknik Ukraina!

Na te kilka godzin nasz ogród wypełniła radość, zabawa i... bańki mydlane!
Dzięki naszym wspaniałym partnerom oraz Opolankom i Opolanom – tym, którzy mieszkają tu już od dawna i tym, którzy w ostatnich miesiącach przyjechali do nas ze Wschodu i znaleźli w Opolu drugi dom – to był cudowny, niezapomniany dzień!
Były animacje i zabawy, roboty i balony. Był tradycyjny ukraiński poczęstunek i polskie ciasta. Był koncert polsko-ukraiński i wreszcie film, który zwieńczył dzień i rozpoczął Festiwal Filmowy Ukraina!

Podczas Pikniku Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła wraz z dyrektorem WBP Tadeuszem Chrobakiem złożyli podziękowania wolontariuszom, którzy od kilku miesięcy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu uczą naszych nowych sąsiadów języka polskiego.

Pomysłodawcą imprezy był Sławomir Kusz, który wraz z zespołem i gośćmi z Ukrainy uświetnił wieczór muzycznie. A zaproszenie do współorganizacji ochoczo i z zaangażowaniem przyjęli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Oddział Opolski, Fundacja Gringo, Akademia Logicznego Myślenia i Matematyki, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.
Cały piknik brawurowo poprowadzili Ałła Krekotneva i Michał Jakubik, a wszystko odbywało się przy wsparciu i pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Wszystkim Wam – pomysłodawcom, współorganizatorom, wolontariuszom i uczestnikom – dziękujemy za ten absolutnie wspaniały dzień!Zdjęcia ze spotkania z Robertem Górskim i Moniką Sobień (9.06.2022)
9 czerwca odwiedzili nas Monika Sobień i Robert Górski.

O kulisach powstawania książki „Jak zostałem prezesem” i życiu z artystą kabaretowym z naszymi gośćmi rozmawiał Marcin Michrowski.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką (7.06.2022)
7 czerwca dwie wybitne reporterki – Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka – zafundowały nam najwspanialszą terapię świata: śmiechoterapię!

Z autorkami o ich wspólnej książce "Jak się starzeć bez godności" rozmawiał Tomasz Zacharewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Zdjęcia ze spotkania z Agatą Romaniuk (6.06.2022)
6 czerwca odwiedziła nas Agata Romaniuk – socjolożka, reporterka, pisarka. Podczas pandemii uratowała wieczór niejednemu dziecku (o rodzicach nawet nie mówiąc!), gdy jako Pani Wieczorynka opowiadała na Facebooku improwizowane bajki.

Agata Romaniuk odwiedziła nas przy okazji wydania czwartej części serii "Kocia Szajka" oraz swojego prozatorskiego debiutu, powieści "Proste równoległe".

Spotkanie poprowadziła Dominika Gorgosz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia ze spotkania z Tomášem Forró (2.06.2022)
2 czerwca mieliśmy wyjątkową okazją porozmawiać z korespondentem wojennym, i to w trakcie trwania konfliktu zbrojnego, który opisuje.

Tomáš Forró, słowacki dziennikarz i reporter, autor książki "Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu" odwiedził nas między jednym a drugim pobytem w Ukrainie.

Spotkanie prowadziła Monika Ostrowska.


Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (2.06.2022)
2 czerwca odbył się ostatni w tym sezonie koncert z cyklu Muzyka w Galerii, w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadził Krzysztof Koss z Biblioteki Muzycznej WBP.


Zdjęcia z Dnia Dziecka w ogrodzie WBP (1.06.2022)
1 czerwca nasz ogród zamienił się w krainę radości, szczęśliwości i śmiechu, a to za sprawą pełnego atrakcji Dnia Dziecka zorganizowanego przez Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Podczas gdy dzieci malowały na kamieniach i folii, mamy oddawały się jodze śmiechu!


Zdjęcia ze spotkania z Anetą Pawłowską-Krać (31.05.2022)
31 maja w naszym gościem była Aneta Pawłowska-Krać, dziennikarka i reporterka, autorka niezwykle ważnej książki "Głośnik w głowie".

O dramatycznym stanie psychiatrii w Polsce z reporterką rozmawiał Tomasz Zacharewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia ze spotkania z Jarosławem Mikołajewskim (26.05.2022)
26 maja z największą przyjemnością gościliśmy Jarosława Mikołajewskiego – wybitnego poetę i pisarza, tłumacza, italianistę.

Rozmowę o jego najnowszym przekładzie "Boskiej Komedii" Dantego poprowadził Jędrzej Soliński.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia z Opolskich Spotkań Fantastycznych (21.05.2022)
21 maja w ogrodzie WBP odbyły się XII Opolskie Spotkania Fantastyczne, orgaznizowane przez Opolski Klub Fantastyki Fenix.

Przez cały dzień mogliśmy brać udział w licznych atrakcjach: od gier RPG, przez Opolską Strefę Gier Retro, Kuźnię Barbarian, po wykłady i spotkania autorskie.
Odwiedzili nas Robert J. Szmidt i Jakub Ćwiek.
Zwieńczeniem wieczoru był występ Teatru Tańca I Ruchu Z Ogniem Mantikora.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (19.05.2022)
19 maja odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu. Koncert poprowadziła Aleksandra Bełkot z Biblioteki Muzycznej WBP.


Zdjęcia z koncertu "Dziecko i Muza" (18.05.2022)
18 maja w namiocie w ogrodzie WBP odbył się koncert "Dziecko i Muza", współorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Niepubliczną Szkołę Muzyczną I st. i Prywatne Ognisko Artystyczne PRELUDIUM, których uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne.

Podczas koncertu Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu został uhonorowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaczeniem Semper Fidelis.


Zdjęcia ze spotkania z redaktorami książki "Cała siła, jaką czerpię na życie" (17.05.2022)
17 maja, w Międzynarodowym Dniu Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, mieliśmy niezwykłą przyjemność spotkać się dr. hab. Piotrem Laskowskim i dr. Łukaszem Mikołajewskim.

Naukowcy z Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW opowiadali nam o pracy nad książką "Cała siłą, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce".

Spotkanie prowadził Paweł Dobrowolski.


Zdjęcia z wernisażu wystawy "Historia w pocztówkach zapisana" (17.05.2022)
17 maja w Galerii WuBePe została otwarta wystawa "Historia w pocztówkach zapisana", która prezentuje najciekawsze i dotąd niepokazywane pocztówki z liczącej już ponad 6 tysięcy kart kolekcji. Znacząca jej część zakupiona została w 2021 roku z dotacji Samorządu Województwa Opolskiego przeznaczonej na zakup zbiorów zabytkowych.

Kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć.

Wystawa była eksponowana do 13 czerwca w Galerii WuBePe.


Zdjęcia ze spotkania z Arturem Andrusem (11.05.2022)
VI edycję „Zaczytanego Opolskiego” rozpoczęliśmy w pięknym majowym słońcu i przy dźwięku... niepohamowanych wybuchów śmiechu! Trudno, żeby było inaczej, gdy na scenie w naszym namiocie gościł Artur Andrus.
Możemy śmiało powiedzieć że wieczór 11 maja był w dwójnasób pogodny!

Rozmowę przeprowadził Donat Przybylski.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Zdjęcia ze spotkania z Jackiem Hołubem (10.05.2022)
10 maja mieliśmy przyjemność gościć Jacka Hołuba – reportera, który w swoich książkach podejmuje trudne tematy społeczne często pomijane lub przemilczane: od sytuacji rodziców osób z niepełnosprawnościami, przez dzieci z syndromem ADHD, aż po problem wszechobecnej i narastającej przemocy.

Tego ostatniego tematu dotyczy ostatnia książka Jacka Hołuba "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w Polskich domach" i to właśnie wokół niej toczyła się rozmowa.
Spotkanie prowadziła Katarzyna Kownacka.


Zdjęcia z inauguracji Tygodnia Bibliotek oraz obchodów 70-lecia SBP na Opolszczyźnie (10.05.2022)
10 maja w ogrodzie WBP odbyła się uroczystość inauguracji Tygodnia Bibliotek połączona z obchodami 70-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Opolszczyźnie.

Podczas uroczystości Dyrektor WBP Tadeusz Chrobak został uhonorowany wpisem do Księgi Bibliotekarzy Opolszczyzny.

Ponadto wręczono pamiątkowe ekslibrisy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Opolskiego wyróżnionym członkom SBP, a także nagrodę Opolskiego Bibliotekarza Roku 2021.

Uroczystość uświetnił koncert duetu Czarny Nosal.


Zdjęcia z konferencji otwierającej 6 edycję „Zaczytanego Opolskiego” (10.05.2022)
10 maja wicemarszałek Zbigniew Kubalańca oraz dyrektor WBP Tadeusz Chrobak oficjalnie zainaugurowali 6 edycję „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Poprzednie lata pokazały, jak ważny jest dla nas, czytelników, bezpośredni kontakt z pisarkami i pisarzami: rozmowa, zakup książki, uzyskanie autografu czy wspólnej fotografii. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Zarząd Województwa Opolskiego podjął decyzję o kontynuacji tej jakże wartościowej społecznie akcji.

Na ten rok zaplanowaliśmy ponad 70 spotkań w 58 miejscowościach całego województwa.


Zdjęcia z Dnia Gwiezdnych Wojen (4.05.2022)
4 maja obchodzimy Dzień Gwiezdnych Wojen – święto fanów tej jedynej w swoim rodzaju kosmicznej sagi.

W WBP w Opolu świętowaliśmy wraz z Opolskim Fanklubem Star Wars oraz Opolską Strefą Gier Retro.


Zdjęcia ze spotkania z Harrym Dudą (26.04.2022)
26 kwietnia w naszym ogrodzie odbyło się spotkanie autorskie z Harrym Dudą, autorem dwujęzycznego tomu poetyckiego "Na oczach świata"/„У світу на очах”, z udziałem tłumacza na język ukraiński Wiktora Melnyka.
Podczas spotkania odbyła się aukcja charytatywna rysunków Ryszarda Drucha.

Całości dopełniło wykonanie przez Grzegorza Grunwalda "Pieśni do rosyjskich Matek" (słowa: Harry Duda, muzyka: Janusz Smulski).

Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży książki, rysunków oraz płyt został przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy.


Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (21.04.2022)
21 kwietnia, podczas koncertu z cyklu Muzyka w Galerii mieliśmy przyjemność wysłuchać młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadziła Tamara Derda z Biblioteki Muzycznej WBP.


Zdjęcia z wernisażu wystawy "Po raz pierwszy światło ujrzały..." (21.04.2022)
21 kwietnia odbył się wernisaż wystawy "Po raz pierwszy światło ujrzały..."

Wystawa prezentuje najnowsze nabytki do kolekcji zbiorów zabytkowych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej: przedwojenne pocztówki i fotografie, rękopisy, starodruki, mapy oraz grafiki. Powiększenie zbiorów o cenne nabytki było możliwe dzięki dotacji przyznanej bibliotece przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Wystawa była eksponowana do 13 maja.


Zdjęcia ze spotkania z Iloną Wiśniewską (11.04.2022)
Powodem do spotkania z reporterką była jej pierwsza w karierze powieść kierowana do młodszego czytelnika, pełna prawdziwych postaci i wydarzeń – "Przyjaciel Północy".

Z autorką rozmawiał Tomasz Zacharewicz.


Zdjęcia ze spotkania wielkanocnego (9.04.2022)
9 kwietnia, za sprawą Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, w ogrodzie WBP odbyło się spotkanie wielkanocne pod hasłem "Poznajmy (o)polskie tradycje".

Pochodzący z Ukrainy mieszkańcy naszego regionu mogli zapoznać się ze zwyczajami świątecznymi, a przede wszystkim ozdabianiem wielkanocnych jajek. Podczas gdy mamy skrobały kroszonki, dzieci przyozdabiały wydmuszki, wyklejały wielkanocne zające i szukały prezentów ukrytych w naszym ogrodzie.

Warsztaty kroszonkarskie poprowadziła Małgorzata Mateja – wspaniała artystka specjalizująca się w zdobieniu porcelany za pomocą stalówki i specjalnych farb ceramicznych. Tradycyjne wzory nanosi także m.in. na szklane bombki. Za kultywowanie tradycji opolskich uhonorowana została m.in. nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego.

To była wspaniała sobota! Sami zobaczcie!


Zdjęcia ze spotkania z Mikołajem Grynbergiem (6.04.2022)
6 kwietnia mieliśmy niezwykłą przyjemność spotkać się z Mikołajem Grynbergiem.

Pisarz i fotograf, od lat zajmujący się problematyką i historią polskich Żydów, przyjechał do nas ze swoim filmem dokumentalnym "Dowód tożsamości".

Rozmowę prowadził Tomasz Siniew.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach pokazu specjalnego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Zdjęcia z wernisażu wystawy "Razem" (5.04.2022)
5 kwietnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy "Razem" prezentującej prace autorstwa pracowników WBP.

Część z prezentowanych prac można było zakupić, a cały dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Autorzy:
Joanna Cichosz
Damian Drzazga
Krzysztof Jabłoński
Dorota Kania
Grażyna Kasprzak
Elżbieta Kobienia
Jolanta Kwaśny
Natalia Nosova
Anna Pietrzkiewicz
Beata Stępniak
Małgorzata Zdeb
Wystawa była dostępna do 15 kwietnia


Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim (4.04.2022)
4 kwietnia naszą bibliotekę odwiedził po raz kolejny Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.

Tym razem spacerowaliśmy po Kijowie śladami wielkich polskich budowniczych.


Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska