Agnieszka Klimas
Namysłowski Ośrodek Kultury
Biblioteka Publiczna im. S. Wasylewskiego w Namysłowie


I Namysłowski Festiwal Fantastyki
W dniach 6-7 maja 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Namysłowie odbył się I Namysłowski Festiwal Fantastyki. To pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście. Organizatorami byli Namysłowski Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna, Klub Gier Planszowych i RPG DRAGON oraz Samowydawcy.pl. Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski objął Festiwal honorowym patronatem.

Plan festiwalu był bardzo bogaty i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych w piątek odbył się spektakl pt. Wyobraźnia, który przedstawił Teatr Kokon z Krakowa. Na widowni – za biblioteką – zasiadło prawie 200 najmłodszych widzów. Tego samego dnia miał miejsce Koncert Piosenki Bajkowej. Dzieci wraz z rodzicami wysłuchały m.in. takich piosenek jak: „Ty druha we mnie masz” z bajki Toy Story, „Na morza dnie” – z Syrenki Arielki czy piosenkę znaną nawet starszym uczestnikom – „Z popielnika na Wojtusia”.Przez cały czas trwania festiwalu przed biblioteką dzieci mogły skorzystać z punktu „Maluszkowo”. Tam, przy pomocy bibliotekarek i wolontariuszy, rodzice mogli zabawić swoje pociechy. Były malowanki, kolorowe klocki, namioty pełne piłeczek. Można było pobawić się chustą klanza, zrobić tatuaż; nie mogło zabraknąć kolorowych baniek i fantastycznej dziecięcej muzyki. Uczestnicy Namysłowskiego Festiwalu – nie tylko Ci najmłodsi – mogli skosztować pysznej waty cukrowej oraz lodów ufundowanych przez Froneri Namysłów.Pierwszego dnia festiwalu w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym odbyło się bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem – autorem książek o tematyce fantastycznej Kroniki Dwuświata oraz gry planszowej Mitrys. W spotkaniu udział wzięli goście – uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu oraz mieszkańcy Namysłowa. Bezpośrednio po spotkaniu odbył się Turniej Gier Planszowych. Wygrany otrzymał nagrodę ufundowaną m.in. przez Urząd Miejski w Namysłowie.

W dalszej części dnia przybyli na festiwal wzięli udział w spotkaniu autorskim z Mateuszem Rogalskim – autorem książki Obrońca Ahury. Spotkanie było o tyle ciekawe, że w jego trakcie słuchacze dowiedzieli się o grach RPG (role-playing games), o tworzeniu postaci do tych gier oraz o sposobie grania.

Poza spotkaniami autorskimi w trakcie festiwalu odbywały się różnego rodzaju warsztaty. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia strojów fantastycznych, które to zajęcia zakończyły się kolorową paradą. Podczas warsztatów nie brakowało kreatywności i pomysłowości w tworzeniu kolorowych ubiorów, a dopełnieniem były niesamowite makijaże fantasy. Warsztaty prowadziły dwie cudowne panie: pani Kasia Jaruszewicz-Kot – pracownik Izby Techniki Młynarskiej w Namysłowie oraz Pani Zosia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

W późnych godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty z Ewą Bryniarską i Mateuszem Kępusem, skierowane głównie dla amatorów tworzenia LARP-ów. LARP to inaczej aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru (z j. angielskiego LARP – live action role-playing). Po warsztatach rozpoczęły się sesje gier RPG, które trwały do późnych godzin nocnych.

Przez cały czas trwania festiwalu w piwnicach biblioteki można było pograć w przeróżne gry planszowe. Znajdowała się tam Strefa Gier Planszowych – miejsce przygotowane przez Klub Gier Planszowych i RPG DRAGON, działający przy Bibliotece Publicznej w Namysłowie. Dziękujemy panom Wojciechowi Magierze oraz Markowi Biegańskiemu, którzy cały czas wspomagali graczy, podpowiadali, tłumaczyli zasady gier i zachęcali do grania.

Drugiego dnia festiwalu również nie zabrakło atrakcji. Już od 10 rano rozpoczęły się warsztaty ”Drukarka w 3D w tworzeniu cosplayu – co możesz sobie wydrukować?”, następnie prezentacja „Autorskich światów fantasy na przykładzie gier video” i jako ostatni z tego cyklu warsztat „Mangi fantasy – różnorodność wykreowanych światów w azjatyckich komiksach”. Wszystkie te warsztaty prowadzone były przez pracowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie. Z całego serca, bardzo dziękujemy za wsparcie i poprowadzenie tak atrakcyjnych spotkań.W tym samym czasie w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym odbywało się spotkanie autorskie dla dzieci z Norbertem Grzegorzem Kościeszą – autorem książek dla dzieci (ale nie tylko). Po spotkaniu uczestnicy mogli wziąć udział w fantastycznych warsztatach plastycznych prowadzonych przez Katarzynę Kościeszę. Powstały przepiękne, kolorowe, a jednocześnie nietypowe zakładki do książek. W Oddziale dla Dorosłych starsi uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z D.B. Foryś. – autorką takich książek jak Tymczasem gdzieś daleko stąd..., dylogia Miłosna Gra czy cykl powieści Tessa Brown. Pani Dorota gościła w naszej bibliotece po raz drugi i na spotkaniu miała już swoich sympatyków.

W godzinach popołudniowych, dla dzieci odbyła się gra terenowa zatytułowana „Szukamy bohaterów fantastycznych”. Dzieci rozwiązując podczas zabawy wiele zadań, zdobywały elementy głównego hasła. Na koniec nastąpiło podsumowanie wszystkich drużyn i wybranie tej, która zdobyła największą ilość punktów. Oczywiście zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez Urząd Miejski w Namysłowie oraz Księgarnię TEXT.

Dla miłośników gier RPG, podczas drugiego dnia festiwalu przygotowane zostały warsztaty tworzenia handoutów do sesji RPG prowadzone przez Kacpra Sumińskiego oraz warsztaty „Porozmawiajmy o RPG”, które prowadzili Marek Biegański i Damian Kwiatkowski. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach literackich przygotowanych przez Sekcję Literacką FENIX z Opola.

Od godziny 16:00 odbywał się LARP, w którym wzięli udział Ewa Bryniarska, Mateusz Kępus, Mateusz Rogalski oraz przybyli fani tego typu rozgrywek, poprzebierani w niesamowite stroje. Na zakończenie festiwalu można było podziwiać urzekający pokaz Drużyny Czarnego Orła.Przez cały czas trwania festiwalu w pomieszczeniach biblioteki znajdowała się wystawa prac Koła Inwencji Twórczej SORBONA 60+, przygotowana pod czujnym okiem opiekunki koła, pani Alicji Danuty Okularczyk.

I Namysłowski Festiwal Fantastyki gościł prawie 700 osób. Każdy z mieszkańców Namysłowa mógł znaleźć coś dla siebie. Odwiedzili nas goście z sąsiednich miast, m.in. z Brzegu, Kluczborka, Opola czy Wrocławia. Dziękujemy za Waszą obecność. Mamy nadzieję, że ten czas spędzony w naszym małym, ale pięknym miasteczku był dla Was atrakcyjny i spełnił Wasze oczekiwania.

Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim sponsorom tego wydarzenia, a byli to: Urząd Miejski w Namysłowie, Starostwo Powiatowe w Namysłowie, Nadleśnictwo Namysłów, Planszóweczka.pl, Księgarnia TEXT Namysłów, Froneri Namysłów. Dziękujemy za wsparcie wszystkim Wolontariuszom, Harcerzom za ogromne zaangażowanie w organizację wydarzenia. Wszystkim, których nie sposób tu wymienić, a mieli swój wkład w przygotowania – ogromnie dziękujemy.

Do zobaczenia w przyszłym roku!                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska